Ένα βήμα πριν το πρωτάθλημα η Ζάλγκιρις

Ζάλγκιρις - Ρίτας 95-80

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:09 - 06.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 06.06.2023

Η Ζάλγκιρις έκανε το 2-1 στη σειρά της με τη Ρίτας Βίλνιους του κόουτς Δέδα και πήρε προβάδισμα για τον τίτλο του πρωταθλητή Λιθουανίας.

Η Ζάλγκιρις νίκησε τη Ρίτας Βίλνιους (95-80) στο game 3 της σειράς τους στον τελικό, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στη Ζαλγκίριο Αρένα του Κάουνας και πήρε προβάδισμα για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 95-80 και πλέον θέλουν μια ακόμα νίκη προκειμένου να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα, αφού η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες.

Ο Αϊζάια Τέιλορ ήταν ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων, αφού πέραν από τους 19 πόντους που σημείωσε, μοίρασε και 9 ασίστ. Από κοντά του σε απόδοση και ο Σμιτς που έβαλε 11 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, βάζοντας κι αυτός το λιθαράκι του για τη νίκη.

Η Ζάλγκιρις είχε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ανάγκασε τη Ρίτας να την κυνηγάει. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +5 (27-22), ενώ η διαφορά διατηρήθηκε και στο ημίχρονο του αγώνα (47-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο η Ζάλγκιρις κατάφερε να ξεφύγει και ουσιαστικά να τελειώσει τον αγώνα, αφού στη συνέχεια δεν επέτρεψε στους παίκτες του Δέδα να επιστρέψουν ποτέ. Στο 30' το σκορ έγραφε 74-62, ενώ τελικά η ομάδα του Κάουνας επικράτησε με 95-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 47-42, 74-62, 95-80