Αποχαιρέτησε το EuroCup ο Ολυμπιακός

Sportal newsroom 20:46 - 20.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:02 - 20.12.2023

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 70-65 από τη Ρίγα στη Λετονία στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του EuroCup και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EuroCup. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα ηττήθηκε με 70-65 από τη Ρίγα στη Λετονία και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση στη φάση των «32». Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Πειραιά είχε ηττηθεί με 72-53 στο κλειστό του ΣΕΦ στο πρώτο ματς.

Ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στον νοκ άουτ αγώνα του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Σημειώνεται ότι η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη αποκλείστηκε από την Άρκα Γκντίνια. Κορυφαία για την ομάδα του Θάνου Νίκλα ήταν η Ελεάνα Χριστινάκη με 16 πόντους.

Πέντε διαδοχικοί πόντοι της Όττο έφεραν τη Ρίγα στο 5-0 στο ξεκίνημα του ματς. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα μείωσε στον πόντο (7-6) με τη Χριστινάκη και στη συνέχεια οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προσπέρααν με 9-10 με τη Βίτολα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε πάλι (15-15) αλλά οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι για το 22-15 με τρίποντο της Κλαβό στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι και φάουλ της Τόμπιν, ο Ολυμπιακός μείωσε 22-18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έσφιξε την άμυνά της και ισοφάρισε 27-27 με πέντε διαδοχικούς πόντους της Χριστινάκη. Με βολή της Ελληνίδας γκαρντ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν με 30-31 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Λετονίας πήρε και πάλι τα ηνία για το 38-33 με την Πούλβερε. Η Βίτολα διαμόρφωσε το 38-35 του ημιχρόνου.

Sportal Euroleague Show με Μονακό - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Τετάρτης

Κάντε Εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 43-35 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ενώ η διαφορά έφτασε ακόμη και τους εννέα πόντους (48-39) με την Όττο. Ο Ολυμπιακός μείωσε 48-43 με την Κάντζι αλλά οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο για το 52-47 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 52-52 με την Κάντζι και προσπέρασε 55-58 με την Τόμπιν. Η Ρίγα, όμως, κατάφερε να βρει λύσεις και να πάρει πάλι τον έλεγχο του αγώνα για το 66-61 με τρίποντο του Πούλβερε. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα προσπάθησε να μειώσει αλλά οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη με τις δύο εύστοχες βολές της Λάμπερτ να διαμορφώνουν το 70-65 που ήυταν το τελικό σκορ.