Το Περιστέρι bwin ισοπέδωσε την Σάσαρι στη Σαρδηνία!

©InTime

Sportal newsroom 00:00 - 23.09.2023

Το Περιστέρι bwin επιβλήθηκε (75-52) της Σάσαρι στο πρώτο από τα δυο φιλικά στη Σαρδηνία με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση

Με άμυνα για σεμινάριο το Περιστέρι bwin επικράτησε με 75-52 της Σάσαρι στο πρώτο από τα δυο φιλικά που θα πραγματοποιηθούν στην Σαρδηνία.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν κυριαρχικοί από το πρώτο 10λεπτο (12-25 στο 10’) πιέζοντας στην άμυνα και σημειώνοντας εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (16-32 στο 14’) με καλάθι του Τζο Ράγκλαντ, που ήταν κομπιούτερ στο παρκέ.

Η προσωρινή χαλαρότητα και κάποια δύσκολα σουτ των Ιταλών επέτρεψαν στην ομάδα του Μάσιμο Μπουλέρι να πλησιάσει (35-38 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι bwin που είχε ισορροπία στο σκοράρισμα ξέφυγε ξανά (45-55 στο 30’) και με τους Χαντς, Ράγκλαντ και Κασελάκη άνοιξε το σκορ (45-62 στο 33’) διευρύνοντας ως το φινάλε τη διαφορά.

Οι «κυανοκίτρινοι» στηρίχθηκαν στην άμυνα και το μοιρασμένο σκοράρισμα προκάλεσε πολλά προβλήματα στους Ιταλούς που δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο δεύτερο μέρος γνωρίζοντας την ήττα.

Νίκη του Ολυμπιακού επί της Ζάλγκιρις με Πίτερς που θύμισε... Βεζένκοφ!
ΜΠΑΣΚΕΤ

23:42 - 22.09.2023

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι από πλευράς θεάματος, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζάλγκιρις στην Κύπρο με σκορ 75-72, στο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Το δεύτερο φιλικό των δυο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (24/9, 21:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 35-38, 45-55, 52-75.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπουλέρι): Καπελέτι 2, Κάρτα, Πεζάνο, Τρέιερ 5, Κρούσλιν 5 (1), Βαν Έικ 7(1), Ουιτάκερ 7, Ρασπίνο 3(1), Τζεντίλε 5, Γκόμπαλντ 18.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 8 (1/3 τριπ.), Ράγκλαντ 12 (2/2 τριπ.), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χάντς 11, Πουλιανίτης 7 (1/5 τριπ.), Κασελάκης 11 (1/4 τριπ.), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 10, Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6, Ζούγρης.