Σεγκούρα: «Η εικόνα στην τρίτη περίοδο είναι αυτή που θέλουμε να δείχνουμε»

Κούρο Σεγκούρα

Sportal newsroom 23:23 - 28.10.2023 / Ανανεώθηκε: 23:27 - 28.10.2023

Ο Κούρο Σεγκούρα στάθηκε στην εικόνα που έδειξε ο Κολοσσός Ρόδου στην τρίτη περίοδο, απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και εστίασε στον τρόπο που έλεγξε η ομάδα του το παιχνίδι.

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, που επικράτησε του Απόλλωνα, στην Πάτρα με το εμφατικό 87-69. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έλεγξε το παχινίδι και ο Ισπανός τεχνικός στάθηκε στην εικόνα της τρίτης περιόδου, υπογραμμίζοντας πως αυτή είναι που θέλει να βλέπει από την ομάδα του.

Ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου είπε στη συνέντευξη Τύπου: «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για τη νίκη στην ομάδα μας. Στο πρώτο ημίχρονο παρότι είχαμε κακά ποσοστά στα τρίποντα και στις βολές, βρεθήκαμε μόνο τρεις βολές πόντους πίσω.

Όπως ξεκινήσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, αυτή είναι η εικόνα που θέλουμε να παρουσιάζουμε ως ομάδα. Πειστικοί σε άμυνα και στην επίθεση. Δεχτήκαμε μόνο 8 πόντους. Όταν ειχαμε προβάδισμα 12 πόντων, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα αρκετά καλά και πήραμε τη νίκη».