Οι Σέλτικς διέσυραν τους Χιτ με τριπλό Τέιτουμ!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:46 - 21.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:01 - 21.04.2024

Οι Μπόστον Σέλτικς έκαναν το 1-0 στη σειρά των Playoffs απέναντι στους Χιτ, με τους γηπεδούχους να διαλύουν τους αντιπάλους τους με 114-94 και να παίρνουν κεφάλι, χάρη στον μυθικό Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Οι Μπόστον Σέλτικς έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Μαϊάμι Χιτ!

Η ομάδα της Βοστώνης έκανε πάρτι στο Game 1 της σειράς, με το τελικό 114-94 να είναι μάλλον τιμητικό για το Μαϊάμι, το οποίο σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε απειλητικό.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Σέλτικς πήραν κεφάλι, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη στο 60-45. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βοστώνη συνέχισε με σπασμένα φρένα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με το εντυπωσιακό 91-59! Η συνέχεια ήταν μια τυπική διαδικασία, με τους Χιτ να μειώνουν στο τελικό 114-94.

Επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες αυτό της Πέμπτης, με τους Σέλτικς να υποδέχονται τα ξημερώματα τους Χιτ για το Game 2 στο Garden.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν ΜΥΘΙΚΟΣ με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ 20 πρόσθεσε ο Πορζίνγις, 18 ο Ουάιτ και 17 ο Μπράουν.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 24 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Ράιτ και 16 ο Χάκεζ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 60-45, 91-59, 114-94

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Τζο Μαζούλα): Μπράουν 17 (3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέιτουμ 23 (1/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πορζίνγκις 18 (4) , Ουάιτ 20 (4) , Χόλιντεϊ 6 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Πρίτσαρντ 8 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρφορντ 10 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζερ 12 (4)

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Έρικ Σπόλστρα): Χάκεζ 16 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόβιτς 10 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 24 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 4, Χίρο 11 (3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάισμιθ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 17 (5/5 τρίποντα), Λοβ 7 (1) , Ν. Ρόμπινσον 5 (1)