Οι Σλοβένοι υπέταξαν το Ισραήλ με σούπερ Πρέπελιτς!

Σλοβενία - Ισραήλ 88-79

FIBA

Νίκος Καλαμπάκας 21:28 - 25.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:34 - 25.02.2024

Η Σλοβενία έφτασε τις δύο νίκες στα προκριματικά του Eurobasket 2025 αφού επικράτησε του Ισραήλ στην έδρα της με σκορ 88-79!

Ο Πρέπελιτς ήταν... on fire και η Σλοβενία διπλασίασε τις νίκες της στα προκριματικά του Eurobasket 2025, αφού επικράτησε του Ισραήλ εντός έδρας με σκορ 88-79.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι και στην 1η περίοδο φαίνονταν εκτός τόπου και χρόνου, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν στο δεκάλεπτο διαφορά 12 πόντων (8-20).

Από εκεί και πέρα όμως οι Σλοβένοι επανάφεραν την... τάξη στην «Μπονιφίκα Αρένα», αφού βρήκαν ρυθμό και σύντομα ανέτρεψαν την κατάσταση. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 40-37 και οι παίκτες του Σέκουλιτς ανέκτησαν την ψυχολογία τους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το Ισραήλ δεν μπόρεσε να κάνει το come back.

Στο 30' οι Σλοβένοι προηγούνταν με 65-53 έχοντας βάλει τις βάσεις της νίκης, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο αρκέστηκαν στο να συντηρήσουν τη διαφορά που είχαν πάρει.

Ο Γιαν Μαντάρ προσπάθησε για το Ισραήλ, όμως οι 19 πόντοι που σημείωσε δεν ήταν αρκετοί, ενώ ο Ζινάτ έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους νικητές ο Πρέπελιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και ήταν ο άνθρωπος που είχε τον ρόλο του ηγέτη!

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 40-37, 65-53, 88-79.