Η Ρεάλ νίκησε τη Μάλαγα και κατέκτησε το ισπανικό Σούπερ Καπ

Στη Ρεάλ μαδρίτης το ισπανικό Σούπερ Καπ

Twitter / Liga Endessa

Νίκος Καλαμπάκας 22:42 - 17.09.2023

Νίκη με σκορ 88-81 πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μάλαγα, φτάνοντας έτσι στο έκτο διαδοχικό της Σούπερ Καπ και δέκατο συνολικά στην ιστορία της.

Την τροπαιοθήκη της Ρεάλ Μαδρίτης θα κοσμεί το φετινό Σούπερ Καπ της Ισπανίας, αφού οι «μερένγκες» επικράτησαν στον τελικό της Μάλαγα με 88-81.

Το έκτο της διαδοχικό Σούπερ Καπ κατέκτησε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία στον τελικό της διοργάνωσης νίκησε με 88-81 τη Μάλαγα. Κορυφαίος παίκτης για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Φακούντο Καμπάτσο που σημείωσε 19 πόντους και έδειξε ότι η «βασίλισσα» έκανε καλά που το καλοκαίρι προσπάθησε με κάθε τρόπο να τον φέρει πίσω στη Μαδρίτη.

Η Ρεάλ είχε ελαφριά υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού είδε τον Χεζόνια να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα 7 πόντους και να της δίνει μικρό προβάδισμα. Στο 10' το σκορ 21-17 υπέρ της ομάδας του Ματέο, η οποία στη 22η περίοδο άνοιξε το... γκάζι και πήρε διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο (44-31).

Η Μάλαγα προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση και όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά με 56-54, όμως ένα σερί 7-0 της Ρεάλ την έστειλε στον πάγκο για το τάιμ άουτ του δεκαλέπτου έχοντας κεφάλι ξανά στο σκορ (61-56).

Η ομάδα του Ματέο δεν είχε πρόβλημα να προστατεύσει το προβάδισμά της και τελικά επικράτησε με σκορ 88-81, κατακτώντας το 10ο Σούπερ Καπ της ιστορίας της.

Ο Μάριο Χεζόνια τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, ενώ κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Κέντρικ Πέρι που σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 31-44, 56-61, 81-88