Η Βίρτους έκανε μεγάλη ανατροπή και με τη Μπάγερν! (vid)

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 23:35 - 03.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:10 - 04.01.2024

Η Βίρτους Μπολόνια αντέδρασε γυρίζοντας τον αγώνα με την Μπάγερν και έφτασε στη νίκη (85-83) για την 18η αγωνιστική της Euroleague

Η Βίρτους Μπολόνια μπορεί να βρέθηκε πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Μπάγερν, αλλά είχε τον τρόπο να αντιδράσει και να φτάσει στη νίκη (85-83), για την 18η αγωνιστική της Euroleague!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πλέον μετράει 13 νίκες και 5 ήττες στη διοργάνωση, ενώ οι Γερμανοί έχουν 8 νίκες και 10 ήττες.

Δείτε το play by play του αγώνα με ένα κλικ εδώ

Sportal Euroleague Show με Μπασκόνια - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Τετάρτης

Κάντε εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Από την αρχή της αναμέτρησης η Μπάγερν είχε τον έλεγχο με τον Κάρσεν Έντουαρντς να δίνει τον τόνο και με καλάθι του Σιλβέιν Φρανσίσκο να έχει το «πάνω χέρι» (19-24 στο 9’). Η Βίρτους ήταν εμφανές πως δεν είχε τον ρυθμό που ήθελε κυρίως λόγο της πίεσης της Γερμανικής ομάδας, η οποία έβαλε δύσκολα με την άμυνα στο μισό γήπεδο.

Με τον Τόρνικε Σενγκέλια και τον Ντάνιελ Χάκετ να σκοράρουν οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήταν μέσα στο ματς (42-46 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους. Η Μπάγερν με τον Έντουαρντς στην περιφέρεια και τον Σερζ Ιμπάκα στη ρακέτα διατηρούσε τον έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο.

Κάτι που δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, καθώς η Βίρτους δεν είχε σταθερότητα επιθετικά παρότι απειλούσε με τους Σενγκέλια, Μπελινέλι και Χάκετ με συνέπεια η Μπάγερν να διατηρεί το προβάδισμα (65-69 στο 30’), καθώς δίπλα στους Έντουαρντς και Ιμπάκα, μπήκε στην εξίσωση επιθετικά και ο Σιλβέιν Φρανσίσκο με 12 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο, με τον Ομπστ να σκοράρει από τα 6.75 η Μπάγερν ξέφυγε με 8 πόντους (66-74 στο 32’), αλλά η Βίρτους που έχει... εθιστεί στις ανατροπές τον τελευταίο καιρό με καλάθια από τους Μπελινέλι και Κορντινιέρ έφερε τον αγώνα στα ίσια (79-79 στο 36.30’’).

Ο Κορντινιέρ έβαλε τους Ιταλούς σε θέση... οδηγού (81-79 στο 37’), ενώ στη συνέχεια μια τεχνική ποινή στον Πάμπλο Λάσο και το φάουλ στον Μάρκο Μπελινέλι έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 83-79 (στο 38’).

Η Μπάγερν το πάλεψε και πλησίασε σε απόσταση... αναπνοής (83-81) με τον Μπόνγκα. Το μεγάλο σουτ του Ίφε Λούντμπεργκ (85-81) στα 5’’ πριν τη λήξη «κλείδωσαν» τη νίκη για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι.

MVP: Τόρνικε Σενγκέλια

Κράτησε όρθια την Βίρτους στα δύσκολα και τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 31.43 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το επιμέρους 20-14 στο τελευταίο 10λεπτο ήταν προϊόν της πολύ καλής άμυνας της ιταλικής ομάδας, που έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη. Τα μεγάλα σουτ των Μπελινέλι και Κορντινιέρ στο τέλος, αλλά και το εύστοχο καλάθι υπό πίεση του Λούντμπεργκ συνέθεσαν το σκηνικό της ανατροπής για τη Βίρτους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νίκολιτς, Μάικιτς, Μπαένα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 42-46, 65-69, 85-83.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 11 (3/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντμπεργκ 9 (1), Μπελινέλι 16 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/8 βολές), Παγιόλα 8 (2), Σενγκέλια 18 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάκετ 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολονάρα 3 (1), Ζίζιτς 1, Ντάνστον 4, Αμπάς.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φρανσίσκο 12 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Έντουαρντς 22 (7/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστυ), Γκιφάι, Ράντοντσιτς 2, Μπόνγκα 5 (1), Μπολμάρο 5 (1), Λούτασιτς, Ομπστ 12 (4/8 τρίποντα), Ιμπάλα 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 6 (3/7 σουτ, 3 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στη 19η αγωνιστική η Βίρτους θα αντιμετωπίσει στο Βερολίνο την Άλμπα (5/1, 20:00), ενώ η Μπάγερν την Αρμάνι στο Μιλάνο (5/1, 21:30).