Η Χάποελ «λύγισε» τον ΠΑΟΚ στο Βελιγράδι

Χάποελ - ΠΑΟΚ

BCL

Νίκος Καλαμπάκας 21:32 - 13.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:36 - 13.12.2023

Ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε στο Βελιγράδι κόντρα στη Χάποελ, εκεί όπου ηττήθηκε με σκορ 71-61. Η 3η περίοδος στοίχισε στην ομάδα του Τακιανού, αφού η Χάποελ με επί μέρους σκορ 21-8 ξέφυγε στο σκορ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Οι παίκτες του Τακιανού πριν τον αγώνα ισοβαθμούσαν στο 3-1 με τους αντιπάλους τους και αμφότερες οι ομάδες ήθελαν τη νίκη προκειμένου να μείνουν μόνες στην κορυφή του 7ου ομίλου του BCL.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, φάνηκε να ελέγχει το ματς και δεν άφηνε περιθώρια στη Χάποελ να νομίζει ότι θα περνούσε εύκολο βράδυ. Η 1η περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 16 -16 και οι οιωνοί έδειχναν ότι θα έχουμε ντέρμπι.

Το ίδιο σκηνικό είδαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Χάποελ προσπαθούσε να ξεφύγει, ο ΠΑΟΚ δεν την άφηνε και το ημίχρονο βρήκε τους ισραηλινούς μπροστά με 3 πόντους (33-30).

Οι Θεσσαλονικείς έπαθαν... μπλακ άουτ στο 3ο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με συνεχόμενους πόντους έφτασαν τη διαφορά στους 14 πόντους (54-40 στο 30').

Κάπου εκεί φάνηκε ότι το παιχνίδι είχε κριθεί, όμως ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, προσπάθησε να επιστρέψει και κατάφερε να πάει τη διαφορά στους 5 πόντους (66-61), όμως η Χάποελ έδειξε αντανακλαστικά, πήγε στο 68-61 και στα 48 δευτερόλεπτα που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και μοιραία ηττήθηκε με το τελικό 71-61,

Τζάμπολ στις 19.30

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Βελιγράδι, αφού η Χάποελ έχει δηλώσει εκεί την έδρα της

Το ρεκόρ και των δύο είναι 3-1 και όπως καταλαβαίνει κανείς πρόκειται για ντέρμπι κορυφής

Καλησπέρα σας. Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Χάποελ Ιερουσαλήμ για τον 7ο όμιλο του BCL