Με Νίμπο και Μπλατ πέρασε από το Κάουνας η Μακάμπι!

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 21:59 - 28.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:50 - 28.12.2023

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ «άλωσε» (78-70) την έδρα της Ζαλγκίρις για την 17η αγωνιστική της Euroleague

Το εκρηκτικό τρίτο 10λεπτο ήταν εκείνο που οδήγησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ στη νίκη (78-70) επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Με τους Τζος Νίμπο (22 πόντους, 6 ριμπάουντ) και Ταμίρ Μπλατ (14 πόντους, 8 ασίστ) να κάνουν τη διαφορά η ομάδα του Όντεντ Κάτας κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν αισθάνθηκε την παραμικρή απειλή από τον αντίπαλο της.

Η Μακάμπι έχει πλέον ρεκόρ 10-7 στην διοργάνωση, ενώ η Ζαλγκίρις μετράει 5 νίκες και 12 ήττες.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο (18-13 στο 9’) με τον Έντμοντ Σάμνερ να δίνει τις λύσεις. Η Μακάμπι με τον Τζος Νίμπο να κυριαρχεί στη ρακέτα ήταν σε απόσταση... αναπνοής (18-16 στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, με τους Τζος Νίμπο και Λορένζο Μπράουν οι Ισραηλινοί είχαν το «πάνω χέρι» (21-23 στο 13’). Οι Λιθουανοί με την βοήθεια του Κίναν Έβανς ισορρόπησαν το παιχνίδι (29-29 στο 17.30’’) και μπόρεσαν να προηγηθούν και με +4 (33-29 στο 18.30’’), αλλά το τρίποντο του Λορένζο Μπράουν στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 33-32 (στο 20’) για τους γηπεδούχους.

Μπορεί η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις να είχε χάσει κατά κράτος τα ριμπάουντ στο πρώτο μέρος (είχε 12 έναντι 22 των Ισραηλινών), αλλά το καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (33.3% και 4/12, έναντι 22.2% και 2/9 της Μακάμπι) και τα λιγότερα λάθη (7 έναντι 10 των φιλοξενούμενων) επέτρεπε στους Λιθουανούς να έχουν το κουμάντο στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι ήταν καταιγιστική και με εξαιρετική άμυνα έριξε στο... καναβάτσο τη Ζαλγκίρις. Με τον Ρόμαν Σόρκιν και τον Μπόνζι Κόλσον να σκοράρουν οι Ισραηλινοί «έχτισαν» μια διαφορά (42-48 στο 24.40’’) την οποία διεύρυναν σταδιακά (44-54 στο 27’) φτάνοντας και στο +17 (44-61 στο 29’).

Το επιμέρους σκορ σ’ αυτό το διάστημα ήταν 11-29 για τη Μακάμπι του Όντεντ Κάτας που κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και η Ζαλγκίρις το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μ’ ένα 5-0 σε 49-61 (στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου με τον Κίναν Έβανς να δίνει λύσεις, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο (53-63 στο 32’), αλλά η Ζαλγκίρις αντέδρασε θέλοντας να κάνει την ανατροπή και πλησίασε (63-69 στο 35’ και 66-72 στο 36.30’’), αλλά ο Ταμίρ Μπλατ ήταν εκεί και με μεγάλα σουτ στο τέλος διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του Όντεντ Κάτας που έφτασε στις 10 νίκες σε 17 αναμετρήσεις.

Δείτε το play by play της αναμέτρησης

Sportal Euroleague Show με Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας και όλη τη δράση της Πέμπτης

Κάντε εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

MVP: Ο Τζος Νίμπο

Ήταν κυριαρχικός στο «ζωγραφιστό» κερδίζοντας όλες τις μάχες με τους ψηλούς της λιθουανικής ομάδας. Ο Τζος Νίμπο τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (6/6 ελεύθερες βολές, 8/11 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενώ συγκέντρωσε και 27 βαθμούς στην αξιολόγηση σε 25.17 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το εντυπωσιακό τρίτο 10λεπτο (16-29) για την Μακάμπι ήταν εκείνο που επέτρεψε στην ομάδα του Όντεντ Κάτας να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά και να φτάσει στη νίκη. Μάλιστα, στα πρώτα 9λεπτά της τρίτης περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 11-29 καθώς μετατράπηκε το 33-32 (στο 20’) σε 44-61 (στο 29). Βασικοί συντελεστές της κυριαρχίας των Ισραηλινών ήταν οι Νίμπο, Μπλατ, Κόλσον και Μπράουν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Κορτές, Σίλβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 33-32, 49-61, 70-78.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 18 (6/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λεκάβιτσους 2, Χέιζ 2, Γκιεντράιτις 7 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιρούτις 8 (4/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χόλινς 2, Σάμνερ 14 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ντιμσά (0/5 σουτ), Λαβρινόβιτσους, Μάνεκ 3 (1), Ουλάνοβας 8 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ (0/3 σουτ), Γουέμπ 1, Μπράουν 11 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μένκο 4, Σόρκιν 11 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Ριβέρο 4 (5 ριμπάουντ), Κοέν, Νίμπο 22 (8/11 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλατ 14 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κόλσον 11 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στη 18η αγωνιστική της Euroleague η Ζαλγκίρις θα φιλοξενήσει στο Κάουνας την Άλμπα Βερολίνου (2/1, 20:00), ενώ η Μακάμπι θα αγωνιστεί με τη Μονακό στο Βελιγράδι (2/1, 21:05).