«Δαιμονισμένο» Περιστέρι, «κατάπιε» τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε τη σειρά

Ο Μάρκους Ντένμον

Ηλίας Λαλιώτης 21:13 - 20.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:34 - 20.05.2023

Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις τραγικές εμφανίσεις και το 1-1 στην ημιτελική σειρά ήρθε με άνεση (73-58) για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δώσει συνέχεια στην εντυπωσιακή εμφάνιση του ΟΑΚΑ (101-57) και επέστρεψε στις γνώριμες νωθρές και προβληματικές εμφανίσεις. Ήταν τραγική επιθετικά, η μπάλα κόλλαγε και δεν κυκλοφορούσε γρήγορα, με αποτέλεσμα να έχει μηδενική δημιουργία (3 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και 9 συνολικά) και απελπιστική αστοχία (3/26 τρίποντα).

Από την πλευρά της η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη, κυρίως αμυντικά, με τρομερή πίεση στην μπάλα. Μόλις, μάλιστα, άρχισε να βάζει και τα σουτ (είχε 0/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) πήρε διψήφια διαφορά κι έβαλε τις βάσεις για να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη, που της δίνει το δικαίωμα να συνεχίσει να ονειρεύεται.

Ο Μίρο Μπίλαν έκανε πάρτι στις δύο ρακέτες με ένα εντυπωσιακό double double (14 πόντους, 10 ριμπάουντ), ενώ ο Μάρκους Ντένμον (14 πόντους) ήταν καθοριστικός στην έναρξη του δευτέρου ημίχρονου, όταν και η ομάδα του πήρε διαφορά. Από τον απογοητευτικό Παναθηναϊκό κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ματέους Πονίτκα (17 πόντους, 12 ριμπάουντ), ενώ διασώθηκε και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (13 πόντους).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Χρήστος Σερέλης επέλεξε να ξεκινήσει με την ίδια πεντάδα του πρώτου αγώνα (Μποχωρίδης, Γκριγκόνις, Πονίτκα, Μαντζούκας, Γκουντάιτις), η οποία είχε βάλει τις βάσεις για την άνετη νίκη, αλλά όπως περίμεναν πολλοί το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση. Με τον Πουλιανίτη στο αρχικό σχήμα, μαζί με τους Φρανσίσκο, Ντένμον, Κασελάκη και Μπίλαν, οι γηπεδούχοι πίεσαν πάνω στην μπάλα και προσπάθησαν με σκληρή άμυνα να αποδιοργανώσουν τους φιλοξενούμενους. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 3 λάθη, 0/2 σουτ και 0/3 βολές στα πρώτα 3 λεπτά, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 6-0.

Ο Πουλιανίτης το παράκανε με τη σκληράδα στην άμυνα και χρεώθηκε με 4 φάουλ (!), ενώ η είσοδος του Λι αντί του Γκριγκόνις βελτίωσε κάπως την κατάσταση για το Τριφύλλι, με το 10-4 να γίνεται 10-11. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ ήρθε στην καλύτερη στιγμή για τον Βασίλη Σπανούλη, με το Περιστέρι να απαντά με δικό του σερί 8-0, χτυπώντας μέσα στο καλάθι με Μπίλαν και Ραντάνοφ. Το ίδιο έπραξε και ο Παναθηναϊκός με Αγραβάνη και Παπαγιάννη, μειώνοντας στον πόντο (18-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μπίλαν συνέχισε να κάνει ζημιά στους «πράσινους» (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο), αλλά ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 6 σερί πόντους κρατούσε κοντά στο σκορ την ομάδα του (25-23). Ακολούθησε ένα κάκιστο 3λεπτο με πολλά λάθη και άστοχα σουτ (0/8 τρίποντα οι γηπεδούχοι και 1/11 οι φιλοξενούμενοι ), με το Περιστέρι να πατάει γκάζι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και να ξεφεύγει με +6 (31-25). Το τραγικό πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με δύο σερί καλάθια του Λι για τον Παναθηναϊκό, που διαμόρφωσε το 33-29, ενώ στο 15' ο Λευτέρης Μποχωρίδης αποχώρησε με διάστρεμμα και δεν ξανάπαιξε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Περιστέρι να βάζει τρία σερί τρίποντα μετά τα 0/8 του πρώτου μέρους και τον Ντένμον να... δαιμονίζεται με 8 σερί πόντους και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +14 (46-32) με τη συνδρομή του Πουλιανίτη. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης απάντησε με 4 σερί πόντους κι έγινε ο πρώτος διψήφιος σκόρερ του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Σπανούλη, ωστόσο, είχαν πάρει ψυχολογία και βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +16 (59-43), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 61-46.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 0-9 από τον Ματέους Πονίτκα και ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 6 (61-55), αλλά το Περιστέρι αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ του Βασίλη Σπανούλη και με δικό του σερί έκανε ξανά διψήφια τη διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση και το 1-1 στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 61-46, 73-58

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 14 (10 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 12 (6 ασίστ), Ντένμον 14 (2), Κασελάκης 6, Κόλεμαν 5 (1), Μωραΐτης 5 (1), Πουλιανίτης 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ραντάνοφ 6, Περσίδης, Χάμερ 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης, Πονίτκα 17 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 4 (1), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις 5, Π. Καλαϊτζάκης 13 (5/7 δίποντα) Λι 6 (0/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 2 (8 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5, Γ. Καλαϊτζάκης, Ουίλιαμς.