Θριαμβευτής στο ντέρμπι της Σερβίας ο Ερυθρός Αστέρας

Νεμάνια Νέντοβιτς / © Intime

Sportal newsroom 23:48 - 08.12.2022 / Ανανεώθηκε: 00:04 - 09.12.2022

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς επιβλήθηκε με 76-73 της Παρτιζάν εκτός έδρας και συνέχισε το νικηφόρο σερί της με τον Σέρβο στον πάγκο της!

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την «Σταρκ Αρίνα» αφού νίκησε την Παρτιζάν με 76-73 και έκανε την πέμπτη συνεχόμενή της νίκη στην Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας κορυφαίο τους παίκτη τον Νεμάνια Νέντοβιτς που «σκότωσε» τους «ασπρόμαυρους» με τρίποντο στο τέλος, «απέδρασαν» από την έδρα του ορκισμένου εχθρού τους και έβαλαν πλώρη για την οκτάδα της διοργάνωσης!

Η εξέλιξη του αγώνα

Πιο σταθερά πατούσαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στηριζόμενοι στην καλή τους άμυνα είχαν εγκλωβίσει τους delije και διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα τριών έως έξι πόντων, εκμεταλλευόμενοι και την καυτή ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί της! Το 20-11 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου και αποτύπωνε την εικόνα των δύο αντιπάλων στο παρκέ.

Στη β' περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην! Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τρομερή άμυνα και «κλείδωσαν» τα ατού των γηπεδούχων, ενώ έτρεξαν κι ένα σερί 11-0 που τους έδωσε την ψυχολογία και το πάνω χέρι στο σκορ. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τον Αστέρα να προηγείται με 7 πόντους (33-40).

Η Παρτιζάν επανήλθε γρήγορα στο παιχνίδι και κατάφερε να βάλει δύσκολα στους παίκτες του Ιβάνοβιτς που έδειχναν πιο απελευθερωμένοι και ικανοί για να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Στα μέσα της γ' περιόδου Ο αγώνας ήταν ισόπαλος (44-44), όμως τελικά ο Αστέρας πήγε στον πάγκο για την ανάπαυλα του δεκαλέπτου προηγούμενος με 2 (52-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ροντέο. Εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Παπαπέτρου να σημειώνει διαδοχικά καλάθια μέχρι το 73-73. Κι εκεί μίλησε ο Νέντοβιτς! Με ένα σουτ τριών πόντων από γωνιακή θέση, ο Σέρβος έγραψε το τελικό 73-76 και στην Σταρκ Αρίνα ο κόσμος σίγησε, κοιτώντας τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να στέλνει την Παρτιζάν από τον παράδεισο στην κόλαση...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76.

MVP

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε συνολικά 20 πόντους όμως ήταν ο άνθρωπος που έκανε την Σταρκ Αρίνα να σιγήσει. Με το τρίποντό του στα 2.2'' πριν τη λήξη του αγώνα, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μια νίκη που πέρα από τους βαθμούς, ανέβασε κατακόρυφα και την ψυχολογία των delije ενόψει της δύσκολης συνέχειας...

Το κλειδί

Όταν ένας αγώνας κρίνεται στο τελευταίο σουτ, δεν υπάρχει λόγος για να ψάχνουμε τι και πως! Το τρίποντο του Νέντοβιτς ήταν καθοριστικό και ήταν ο λόγος που οι «ερυθρόλευκοι» άλωσαν την έδρα της Παρτιζάν.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 4 (4 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έξουμ 5 (1), Μπροτζιάνσκι, Νάναλι, Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 5 (1/5 τρίποντα), Μάνταρ 14 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 3, Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 20 (4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6