Λύγισε στη Βαλένθια και έσπασε το σερί του ο Παναθηναϊκός

Πάρις Λι / © Intime

Sportal newsroom 23:59 - 13.12.2022 / Ανανεώθηκε: 01:50 - 14.12.2022

Οι «πράσινοι» μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες στην Euroleague, έχασαν 94-91 στην παράταση από τη Βαλένθια για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης. Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 6-7.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε όσες λύσεις χρειάστηκε στη Βαλένθια και ηττήθηκε με 94-91 στην παράταση κι αφού η κανονική διάρκεια είχε ολοκληρωθεί στο 84-84. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε για τους «πράσινους» το σερί των τεσσάρων νικών στην Euroleague.

Ο Ντουέιν Μπέικον, έβαλε 22 πόντους, όλους (!) στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση, ο Ντέρικ Ουίλιαμς κόντρα στην πρώην ομάδα του ήταν ποιοτικός και αποτελεσματικός (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα), αλλά οι Ισπανοί είχαν περισσότερες επιλογές.

Στην επίθεση ο Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς, ο Κρις Τζόουνς και ο Τζέιμς Ουέμπ εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες της άμυνας των «πρασίνων», ενώ η Βαλένθια στην παράταση είδε τον Χασιέλ Ριβέρο να κάνει τη διαφορά. Ο Κουβανός έβαλε 6 από τους 16 πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Με τον Ντουέιν Μπέικον να ισοφαρίζει στο 84-84 τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά στην τελευταία επίθεση έχοντας έξι δευτερόλεπτα στη διάθεση του να… μπερδεύεται με τον χρόνο που απομένει και τελικά να σουτάρει άτσαλα από μακριά το ματς κρίθηκε στην έξτρα περίοδο. Εκεί που ο Παναθηναϊκός τελικά ηττήθηκε και το σερί σταμάτησε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς είχε ενημερώσει για την παρουσία του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς. Μάλιστα τον είχε χαρακτηρίσει πριν από το παιχνίδι ως «τον καλύτερο σέντερ στην Ευρώπη». Είναι ή δεν είναι ο καλύτερος, η αλήθεια είναι ότι την Τρίτη (13/12) το βράδυ έπαιξε ως ο καλύτερος.

Από το ξεκίνημα του αγώνα έδωσε το... σύνθημα της επίθεσης στη Βαλένθια, ενώ με τη δύναμη και το μυαλό του έβαζε δύσκολα στον Γιώργο Παπαγιάννη μέχρι τέλους. Με τον Μπέικον να αστοχεί συνέχεια στο ξεκίνημα (και σε όλο το πρώτο ημίχρονο) οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν ακόμα και με 10 πόντους πίσω στο σκορ (25-15 στο 9’), κυρίως εξαιτίας της απόδοσης του Πάρις Λι κατάφεραν να επιστρέψουν γρήγορα.

Ο Ντούμπλεβιτς μόνος του δεν θα τα κατάφερνε. Οταν όμως στη εξίσωση μπήκαν οι Κρις Τζόουνς και Τζέιμς Ουέμπ προσπέρασαν με 28-26 στο 11’30’’. Άμεση απάντηση! Από εκεί και πέρα οι «Νυχτερίδες», όπως είναι το παρατσούκλι του ισπανικού συλλόγου, κατάφεραν να αναπτύξουν τις επιλογές τους και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου προηγήθηκαν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά. Συγκεκριμένα με 59-45 στο 25ο λεπτό.

Τότε ήταν που ο Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος ήταν στο «μηδέν» στο πρώτο μέρος, άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του. Τόσο που κατάφερε να βάλει την ομάδα του ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μάλιστα, ήρθε η ισοφάριση: 70-70 στο 32’45’’. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε η μεγάλη μάχη.

Στα τελευταια τέσσερα λεπτά της κανονικής διάρκειας ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τον Πάρις Λι, ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και η μπάλα πήγαινε σχεδόν μόνιμα στον Μπέικον, αλλά και στον Ντέρικ Ουίλιαμς.

Ο πρώτος ισοφάρισε στα 30’’ πριν τη λήξη του τέταρτου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» έπαιξαν σωστή άμυνα στην άλλη πλευρά του γηπέδου, αλλά στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα που είχαν οι φιλοξενούμενοι στη διάθεσή τους, ο Μπέικον δεν είχε την αίσθηση του χρόνου που απέμενε και ουσιαστικά δεν απείλησε. Σούταρε απλώς, από μακριά στην εκπνοή και αστόχησε. Στην έξτρα περίοδο, ο Αμερικανός συνέχισε, ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν εκεί, αλλά η Βαλένθια έβγαλε στην επιφάνεια το ταλέντο του Χασιέλ Ριβέρο. Ο Κουβανός, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας στο ισπανικό πρωτάθλημα, αλλα τέταρτος στην Euroleague έβαλε τους πιο κρίσιμους πόντους και έδωσε τη νίκη.

MVP: Χασιέλ Ριβέρο

Ο 29χρονος Κουβανός είναι μεγάλο ταλέντο. Στο ισπανικό πρωτάθλημα που παίρνει περισσότερες ευκαιρίες είναι πρώτος σκόρερ της Βαλένθια με 16.6 πόντουυς. Κόντρα στον Παναθηναϊκό έδειξε την άνεση που έχει στο σκοράρισμα. Εβαλε 16 πόντους, 6 εκ των οποίων στο έξτρα πεντάλεπτο και ήταν ο κομβικός παίκτης της ομάδας του στη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (κ.α), 94-91 (παρ.)
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 8, Κλαβέρ , Πουέρτο, Πρέπελιτς 7 (4 ασίστ), Ουέμπ 18 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) , Λόπεθ-Αροστέγι, Τζόουνς 20 (6 ασίστ), Φερνάντο, Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 23 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ριβέρο 16 (4 ριμπαόυντ) .
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8, Ουόλτερς 10 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λι 12 (6 ασίστ), Παπαγιάννης 2, Ουίλιαμς 21 (4/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22 (1/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 10 (9 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.