Ο Κλάιμπερν γλίτωσε την Εφές από νέο κάζο!

Euroleague

Sportal newsroom 21:16 - 01.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:07 - 01.02.2023

Με τον Ουίλ Κλάιμπερν να είναι ο κορυφαίος του παρκέ, η Εφές επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Ζαλγκίρις με σκορ 80-70 και έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες...

Ο Μπραζντέικις έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να μην ηττηθεί η Ζαλγκίρις στην Πόλη από την Εφές, όμως ο Κλάιμπερν έκανε ότι έπρεπε ώστε να επαναφέρει τους πρωταθλητές Ευρώπης στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Ο σμολ φόργουορντ της Ζαλγκίρις σημείωσε 25 πόντους στο ματς της 22ης αγωνιστικής της Euroleague, όμως αυτοί δεν ήταν αρκετοί, αφού ο προσωπικός του αντίπαλος έβαλε 19, αλλά ήταν πιο κρίσιμοι.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το ματς ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης και τους Λιθουανούς, που τον τελευταίο καιρό είναι αρκετά ανεβασμένοι και τα δίνουν όλα ώστε να πάρουν τη μια από τις 8 θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς.

Οι δύο αντίπαλοι έδωσαν σκληρές μάχες στο α' δεκάλεπτο, το οποίο τους βρήκε ισόπαλους με σκορ 16-16. Η Εφές ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο, όταν και έδειχνε πιο σίγουρη και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από τους Λιθουανούς. Οι παίκτες του Αταμάν κατάφεραν να πάρουν διαφορά και το ημίχρονο τους βρήκε στο +10 (38-28).

Η Ζαλγκίρις θέλησε να αντιδράσει στη γ' περίοδο, όμως οι παίκτες του Αταμάν ήταν έτοιμοι να απαντήσουν σε κάθε αντεπίθεση και τελικά διατήρησαν μια διαφορά έξι πόντων στο 30' (55-49).

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική. Η Ζαλγκίρις με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (72-70) όμως εκεί ο Κλάιμπερν έδειξε την κλάση του και απέτρεψε μια ακόμα ήττα για τους Τούρκους.

MVP: Ουίλ Κλάιμπερν

Σημείωσε 19 πόντους όμως ακόμα πιο σημαντικό είναι το γεγονός ότι στο τέλος όταν οι Λιθουανοί έδειχναν ικανοί να κάνουν «ζημιά», σημείωσε μεγάλα καλάθια και απέτρεψε το μοιραίο...

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70.

Ααναντόλου Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1), Μπομπουά 9 (1), Μπράιαντ 6, Κλάιμπερν 19, Πλάις, Μίτσιτς 11, Εμπάιγ 4, Ζίζιτς 9, Ντάνστον 12.

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 8 (2), Χέιζ 6, Σμιτς 5, Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 25, Πολονάρα 2, Ντίμσα 7 (1), Μπουτκεβίτσιους 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Ουλανόβας 15.