Νικήτρια η Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι με τη Μονακό

Euroleague

Sportal newsroom 23:48 - 24.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 25.02.2023

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Μονακό με σκορ 80-70 έχοντας κορυφαίο της παίκτη τον Γιαν Βέσελι που κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα και δεν άφησε την ομάδα του Πριγκιπάτου να φύγει με το διπλό.

Για δεύτερη φορά φέτος κέρδισε τη Μονακό η Μπαρτσελόνα, παίρνοντας κεφάλι στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Πάντως οι δύο ομάδες έχουν ίδιες νίκες, αφού η Μπαρτσελόνα έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Η Μπαρτσελόνα έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι βλέποντας όλους τους παίκτες της που πατούσαν στο παρκέ να βοηθούν τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6 πόντους (24-18).

Η Μονακό έδειξε αδυναμία στο να περιορίσει τη μαχητικότητα των γηπεδούχων, γεγονός που όσο περνούσε η ώρα ήταν εμφανέστατο. Τζέιμς και Λόιντ προσπάθησαν να ξυπνήσουν τους συμπαίκτες τους, όμως δίχως αποτέλεσμα. Το 50-39 του ημιχρόνου φανέρωνε την ανωτερότητα των Καταλανών, την ώρα που οιΜονεγάσκοι δεν έδειχναν ικανοί για το come back.

Η τρίτη περίοδος είχε το ίδιο σενάριο. Η Μονακό στα σχοινιά και οι παίκτες του Σάρας έτοιμοι για το νοκ άουτ. Το 65-57 δεν ήταν διαφορά ικανή να εξασφαλίσει τη νίκη στην τελευταία περίοδο, όμως έδινε το στίγμα του αγώνα, αφού οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν σε κακό βράδυ. Το τελικό 80-70 έδωσε ανάσα και ψυχολογία στην Μπαρτσελόνα που μετά την απώλεια του Κυπέλλου Ισπανίας χρειαζόταν μια μεγάλη νίκη ώστε να ορθοποδήσει.

MVP: Γιαν Βέσελι

Ήταν κυρίαρχος στον αγώνα και έκανε τη ζημιά αφού η ρακέτα της ομάδας του έμοιαζε απροσπέλαστη.

Δεκάλεπτα: 24-18, 50-39, 65-57, 80-70.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Σανλί 5 (1), Βέσελι 12 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Κάλινιτς 8 (3/3 σουτ, 1/2 βολές), Σατοράνσκι 15 (1), Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα), Χίγκινς 12 (2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Τόμπι 2, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 5 (1), Μίροτιτς 7 (5 ριμπάουντ).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9 (1/5 τρίποντα), Μπράουν 6, Μονέκε (0/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Λόιντ 13 (2), Μπλόσομγκεϊμ 4 (1), Ντιάλο 13 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 5 (4 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 6, Τζέιμς 14 (6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη).