Η Παρτιζάν «άλωσε» (97-84) την Πόλη με Πάντερ!

Ζακ Λεντέι / Twitter KK Partizan Mozzart Bet

Δημήτρης Χούπης 21:56 - 16.03.2023

Με τον Κέβιν Πάντερ να είναι on fire η Παρτιζάν έκανε την ανατροπή και πέτυχε μεγάλη νίκη (97-84) επί της Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Κέβιν Πάντερ πήρε «φωτιά» την κατάλληλη στιγμή και οδήγησε την Παρτιζάν σε μεγάλη νίκη (97-84) με τρομερή ανατροπή στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Αναντολού Εφές, για την 29η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψαν από το -16 στο πρώτο 10λεπτο και μπόρεσαν με τοους Κέβιν Πάντερ (19 πόντους), Νάναλι (16 πόντους), Λεσόρτ (17 πόντους) και Λεντέι (16 πόντους) να πάρουν το «διπλό».

Οι Τούρκοι προσπάθησαν με τον Ουίλ Κλάιμπερν (22 πόντους), τον Μπράιαντ (16 πόντους) και τον Μίτσιτς (15 πόντους), αλλά δεν μπόρεσαν να το γυρίσουν...

Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να είναι «καυτός» η Αναντολού Εφές αιφνιδίασε την Παρτιζάν και βρέθηκε στο +16 (22-6 στο 8’) με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να είναι αρκετά εκνευρισμένος. Ο Ελάιζα Μπράιαντ αποτέλεσε ένα καλό στήριγμα για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, αλλά μετά το τέλος του πρώτου 10λεπτου (23-11 στο 10’) οι Σέρβοι απάντησαν. Με καλάθια των Ζακ ΛεΝτέι και Αλέκσα Αβράμοβιτς πέρασαν μπροστά στο σκορ (30-31 στο 16’) και έδειξαν να έχουν τον έλεγχο. Με το επιμέρους 14-28 στη δεύτερη περίοδο η Παρτιζάν έδειξε ότι βρήκε ισορροπία και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα (37-39, στο 20’).

Σερέλης: «Αν αμυντικά είμαστε αυτοί που πρέπει θα κερδίσουμε»
EUROLEAGUE

14:23 - 16.03.2023

Σύμφωνα με τον Χρήστο Σερέλη αν ο Παναθηναϊκός είναι αμυντικά όπως πρέπει το βράδυ της Πέμπτης (16/3, 22:00) θα φθάσει στη νίκη επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία για την 29η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας ΕuroLeague.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ουίλ Κλάιμπερν να αποτελεί το σημείο αναφοράς των Τούρκων, όμως και οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις με τους Νάναλι και Πάντερ. Το «ισχνό» προβάδισμα της Αναντολού Εφές (64-63 στο 30’) άφηνε τα πάντα ανοικτά στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές είχε το προβάδισμα (72-71 στο 33.40’’), αλλά εκεί έπαθε «μπλακ-άουτ» από την πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων οι οποίοι με επιμέρους σκορ 16-0 και πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ βρέθηκαν στο +15 (72-87 στο 36.30’’). Η διαφορά αυτή αποδείχθηκε ασφαλείας, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν απειλήθηκε και έφτασε στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Βικλίτσκι, Φούφης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97.