Μπάγερν Μονάχου-Άλμπα 75-76: Ο απομηχανής Γουέντζελ!

Δημήτρης Χούπης 23:58 - 17.03.2023

Με κάρφωμα του Γιάνις Γουέντζελ στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Άλμπα πέρασε νικηφόρα (76-75) από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου.

Με τον Γιάνι Γουέντζελ να καρφώνει στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Άλμπα απέδρασε με το «διπλό» (76-75) από την Audi Dome του Μονάχου απέναντι στην Μπάγερν.

Παναθηναϊκός: Οριστικά εκτός ντέρμπι ο Πονίτκα
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

22:04 - 17.03.2023

Ο Ματέους Πονίτκα θα παρακολουθήσει το ντέρμπι της Κυριακής (19/3, 15:45) του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό από την άκρη του πάγκου, καθώς το διάστρεμμα που υπέστη ο Πολωνός δεν του επιτρέπει να δώσει το παρών.

Οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεθ είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (14-20 στο 10’) με τον Μάοντο Λο να είναι εξαιρετικός σημειώνοντας τους 12 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην έχουν λύσεις και παρέμεναν σε... απόσταση (29-38, στο 17’). Όμως, στο τελευταίο 3λεπτο αντέδρασαν (37-38 στο 20’).

Με τον Κουμάτζε να σκοράρει η Άλμπα συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» (37-42) στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Αντρέα Τρινκιέρι μετά το τάιμ άουτ έβαλε τις φωνές και οι παίκτες του «ξύπνησαν». Με πιεστική άμυνα και ένα δίποντο του Μπονγκά πέρασαν μπροστά για ππρώτη φορά (47-46, στο 25’). Από εκείνο το σημείο εναλλάσονταν στο σκορ (58-56 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, το σκορ άλλαξε χέρια αρκετές φορές, όμως στο τέλος η εξαιρετική επίθεση με τον Λο, η ασίστ στον Γούντζελ και το κάρφωμα του τελευταίου αποτέλεσαν το «κερασάκι» στην τούρτα για την Άλμπα που δίκαια επικράτησε τηης Μπάγερν στο Μόναχο.

Οι διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά, Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-38, 58-56, 75-76.

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 3 (1/8 σουτ), Γουόλντεν 9 (1), Σίλι 2, Γουίνστον 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιφάι 11 (2), Μπόνγκα 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 7 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ομπστ 2, Βίμπεργκ 6 (3/3 δίποντα), Γκιλέσπι 5 (9 ριμπάουντ), Τσίταμ 4

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 16 (1), Πρόσιντα 5, Σμιθ 6 (2), Ντέλοου 4, Γουέτζελ 11 (5/7 δίποντα), Σνάιντερ 4, Ολίντι 4, Κουμάτζι 8 (4/5 δίποντα), Σίκμα 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάμερς 2, Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ).