«Αντίο» με νίκη για τη Βίρτους

Ντάνιελ Χάκετ - Βίρτους Μπολόνια

Euroleague

Sportal newsroom 00:14 - 14.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:14 - 14.04.2023

Η Βίρτους Μπολόνια επιβλήθηκε εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο και αποχαιρέτησε τη φετινή Euroleague με τιμητική νίκη (89-84).

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η νικήτρια του ιταλικού ντέρμπι με την Αρμάνι στον «εμφύλιο» της τελευταίας αγωνιστικής της Euroleague. Οι παίκτες του Σκαριόλο επιβλήθηκαν με σκορ 89-84 σε έναν αγώνα δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Euroleague: Με Μπασκόνια, Ζάλγκιρις ή Φενέρ ο Ολυμπιακός στα playoffs - Όλες οι πιθανές διασταυρώσεις ανάλογα με τα αποτελέσματα της Παρασκευής (14/4)
EUROLEAGUE

23:10 - 13.04.2023

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μπασκόνια στο ΣΕΦ και αναδείχθηκε πρώτος στην regular season της Euroleague. Πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του που θα είναι ένας εκ των Μπασκόνια, Ζάλγκιρις και Φενέρμπαχτσε.

Η Αρμάνι βρισκόταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως υπολόγισε δίχως τους Χάκετ, Μπελινέλι και Σενγκέλια που στην τελευταία περίοδο έκαναν τα πάντα προκειμένου να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 4 πόντους (22-26). Οι παίκτες του Μεσίνα έδειχναν να ελέγχουν τη ροή του αγώνα και φαίνονταν πιο σίγουροι στις αποφάσεις τους, κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να έχουν τον ρόλο του οδηγού και στο ημίχρονο (39-47), έχοντας ανοίξει τη διαφορά στο +8.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να διατηρεί την κυριαρχία της και τη Βίρτους να προσπαθεί να ροκανίσει τη διαφορά. Πράγματι στο 30' οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -3 (65-68), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βίρτους τα έδωσε όλα και με τους Χάκετ και Σενγκέλια να βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά, έφτασε στο τελικό 89-84.

Έκανε τα πάντα, ειδικά στην τελευταία περίοδο όταν κρινόταν ο νικητής. Η ομάδα του είχε το κίνητρο της νίκης στο ντέρμπι και αυτός της την έδωσε με τους 25 πόντους που σημείωσε.