Η εφτάψυχη Ρεάλ πήρε το Clásico και ο Ολυμπιακός τη συναντά σε τελικό για τρίτη φορά την τελευταία δεκαετία

Έντι Ταβάρες

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:54 - 19.05.2023 / Ανανεώθηκε: 23:10 - 19.05.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια του ισπανικού «εμφυλίου» με την Μπαρτσελόνα (66-78) και θα βρεθεί στον δρόμο του Ολυμπιακού στον τελικό του Final 4 του Κάουνας.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Έντι Ταβάρες και Σέρχι Ροντρίγκεθ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με σκορ 78-66 και θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό για μια ακόμα φορά σε τελικό της Euroleague, μετά το 2013 και το 2015

Πανευτυχείς οι Αγγελόπουλοι στις δηλώσεις τους μετά το Ολυμπιακός - Μονακό
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

20:40 - 19.05.2023

Γιώργος και Παναγιώτης Αγγελόπουλος δεν έκρυψαν τη χαρά τους μετά το Ολυμπιακός - Μονακό (και την πρόκριση του πρώτου στο τελικό του Final 4 της Euroleague), μιλώντας στην κάμερα της Nova.

Η «βασίλισσα» αν και βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους (42-33), βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με τους φοβερούς Έντι Ταβάρες (20 πόντους) και Σέρχι Ροντρίγκεθ (12π.) «πάτησε» τους Καταλανούς και θα είναι το τελευταίο εμπόδιο του Ολυμπιακού, στον δρόμο γηια το τέταρτο ευρωπαϊκό των ερυθρόλευκων.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα. Οι παίκτες του Ματέο βασιστηκαν στα πρώτα λεπτά στις ορέξεις του Ταβάρες ο οποίος σκόραρε και μάζευε τα ριμπάουντ, όμως όχι για πολύ.

Μετά το 3-10, η Μπαρτσελόνα φάνηκε να ξυπνάει και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού όμως έπειτα από ένα ρεσιτάλ τριπόντων και από τις δύο ομάδες, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-18.

Μετά το 13' οι Καταλανοί ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και κατάφεραν να πάνε μέχρι και το +9 (40-31). Τελικά το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους με 42-36.

Η Ρεάλ έκανε αντεπίθεση στο γ' δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Τσους Ματέο έπαιρναν ενέργεια από την άμυνά τους και 2 περίπου λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου πήραν και το προβάδισμα με 7 πόντους (47-54). Τελικά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Καταλανούς πίσω στο σκορ με 55-58.

Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου κι έπειτα οι δύο αντίπαλοι έριξαν το βάρος στην άμυνα, με συνέπεια να μείνουν χωρίς σκορ για περίπου 3 λεπτά.

Η Ρεάλ με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να την οργανώνει έδειχνε πιο αποφασισμένη και διατηρούσε μια διαφορά τεσσάρων πόντων, που πήγε στους επτά 4.35'' πριν τη λήξη του αγώνα. Από τη στιγμή που το ματς είχε γυρίσει, η Ρεάλ κράτησε χαρακτήρα, η Μπαρτσελόνα αγχώθηκε υπερβολικά και το ματς δεν είχε γυρισμό.

Σέρχι Ροντρίγκεθ και Έντι Ταβάρες έδιναν σιγουριά στην ομάδα τους και με αυτούς πρωταγωνιστές γράφτηκε το τελικό 78-66, που έδωσε στους παίκτες του Ματέο το εισιτήριο για τον τελικό.

Δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78