Analysis: Αυτό άλλαξε ο Ολυμπιακός και πήγε στον τελικό!

Γιάννης Πάλλας 21:28 - 19.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:35 - 19.05.2023

Η ανάλυση της τακτικής του ημιτελικού με την Μονακό που φέρνει τον Ολυμπιακό ένα βήμα από το 4ο Ευρωπαϊκό

Ο ημιτελικός της EuroLeague με την Μονακό στη Zalgirio Arena απέδειξε ότι ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα που έχει εμπειρία και συνοχή να διαχειριστεί την κρίση! Έδειξε συμπαγής και ομάδα που αντί να διαλυθεί επειδή κάτι πήγαινε στραβά, αντέδρασε και βγήκε πολύ δυνατή.

Θρύλος της Ευρώπης, κατασπάραξε τη Μονακό και είναι έτοιμος για το 4ο
EUROLEAGUE

19:51 - 19.05.2023

Ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε για ένα ημίχρονο, βρέθηκε στο -12 αλλά όταν αποφάσισε να το κάνει διέλυσε (76-62) τη Μονακό. Με 27-2 στην τρίτη περίοδο βρέθηκε στο συν 13 και μετά... πιάστε τον. Κυριακή βράδυ το ραντεβού του τελικού και του 4ου ευρωπαϊκού με Ρεάλ ή Μπαρτσελόνα

Αναλύοντας στο Sportal τακτικά το παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» θα «φωτίσουμε» τα σημεία που άλλαξαν τα πράγματα και ο Γιώργος Μπαρτζώκας με τον δικό του τρόπο καθοδήγησε τον Ολυμπιακό στον τελικό.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού τα δυο γρήγορα φάουλ του Τόμας Ουόκαπ και του Αϊζάια Κάνααν πήραν την πίεση πάνω στην μπάλα που ασκούσε η ελληνική ομάδα και δυσκόλευε αφάνταστα τους μονεγάσκους, γεγονός που απελευθέρωσε την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μονακό έκανε δυο πράγματα πολύ καλά. Το ένα ήταν να επιλέγει να παίζει με τρεις παίκτες στην baseline και είχε έναν παίκτη στο pick n’ roll με συνέπεια οι περιφερειακοί (Τζέιμς, Λόιντ και Οκόμπο) να δημιουργούν και να εκτελούν με παιχνίδι «δυο εναντίον δυο». Κάτι που προκάλεσε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό.

Σ’ αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού ήταν κακός στην pick n’ roll άμυνα ο Μουστάφα Φαλ, ο οποίος είτε έμενε μέσα στη ρακέτα και έβρισκαν ελεύθερο σουτ περιφερειακά οι παίκτες της Μονακό, είτε έβγαινε και τον «χτυπούσαν» στα πόδια. Όταν μπήκε ο Κώστας Σλούκας επέλεξαν αρκετές φορές να επιτεθούν με σκριν πάνω στον γκαρντ της ελληνικής ομάδας που δεν είναι και ο καλύτερος αμυντικός. Με αυτό τον τρόπο μπόρεσαν οι μονεγάσκοι να βρουν σκορ επιθετικά είτε με σουτ, είτε με drive (μπάσιμο).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άλλαξε τη λογική του παιχνιδιού και έφερε τα πάνω-κάτω με τον τρόπο του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Τόμας Ουόκαπ και ο Αϊζάια Κάνααν πίεσαν πολύ στην μπάλα και η Μονακό βγήκε από τη λογική της στην επίθεση. Χάλασαν οι αποστάσεις στην επίθεση, βγήκαν από τη ροή τους στην επίθεση και αναγκάστηκαν να σουτάρουν πολλές φορές σε τέλος χρόνου και με κακές επιλογές. Αυτό το γεγονός έδωσε αυτοπεποίθηση και ενέργεια στον Ολυμπιακό.

Με αυτή την άμυνα πάνω στην μπάλα λοιπόν, οι παίκτες των «ερυθρολεύκων» έβγαλαν από τις γραμμές της τη Μονακό και οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έχασαν το μυαλό τους, πηγαίνοντας σε ατομικές και ενίοτε βιαστικές ενέργειες. Ο Ολυμπιακός είχε προσωρινά θέμα με το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά αυτό δεν μετουσιώνονταν σε σκορ, λόγω της σκληρής άμυνας των Πειραιωτών.

Βρήκε δημιουργία από τον Κώστα Σλούκα και τον Τόμας Ουόκαπ, ενώ ο Μουστάφα Φαλ έγινε σημείο αναφοράς απέναντι στον Ντόντα Χολ στο low-post.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σαν Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας πολλά καλάθια από off ball επιθέσεις με τον Σάσα Βεζένκοφ και τον Κώστα Παπανικολάου παίρνοντας με αυτό τον τρόπο πολλούς πόντους μέσα από την κίνηση χωρίς τη μπάλα. Κάτι που έκανε στο πρώτο μέρος μόλις 1-2 φορές με τον Σάσα Βεζένκοφ.

Αυτό εν τέλει καθόρισε και το παιχνίδι. Στη συνέχεια έβαλαν τα σουτ Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης και διατήρησε ο Ολυμπιακός τη διαφορά εύκολα, γιατί ήταν σταθερά πολύ καλός στο αμυντικό κομμάτι (δέχθηκε μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο!) και ήταν ψύχραιμος στην επίθεση.

Το δίδυμο Σλούκα-Ουόκαπ διαχειρίστηκε πολύ καλά το ρυθμό του αγώνα όταν ξέφυγε ο Ολυμπιακός και καθοδήγησαν μαεστρικά τους συμπαίκτες τους με τις υποδείξεις του Μπαρτζώκα στον τελικό της Κυριακής, όπου θα διεκδικήσουν το 4ο Ευρωπαϊκό...