Ο Παναθηναϊκός με δύο πρόσωπα νίκησε τον Κολοσσό και τώρα... Ολυμπιακός

Γιώργος Γαβριλάκης 21:19 - 17.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:26 - 18.02.2023

Ο Παναθηναϊκός έζησε 35 λεπτά ποιότητας και πέντε τρικυμίας, νίκησε τον Κολοσσό με 87-80, χάνοντας στο τέλος διαφορά 20 πόντων. Κράτησε όμως την ουσία που είναι η πρόκριση στον ημιτελικό. Εκεί που θα συναντήσει τον Ολυμπιακό…

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα συγκλονιστικό πρώτο ημίχρονο με τον Κολοσσό, όμως στο τέλος αδράνησε, δεν το πλήρωσε αλλά δεν το… ευχαριστήθηκε κιόλας. Νίκησε με 87-80 και τώρα τα αφήνει όλα πίσω. Ετοιμάζεται για τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό και εκεί τα λάθη θα είναι ασυγχώρητα.

Το ματς έφτασε ακόμα και στους 25 πόντους διαφορά, όμως ο Κολοσσός, με τον Ντίξον ηγέτη, παραλίγο να φέρει τα πάνω κάτω.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο ματς και με τον Λι να κάνει σπουδαία δουλειά, πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας μάλιστα στο 12-0 μετά από 4’ στο παιχνίδι. Ο Κολοσσός κάπου εκεί εμφανίστηκε στο γήπεδο και για λίγο έδειξε παλμό μειώνοντας σε 20-10 (7’). Ακολούθησε ένα σερί 9-0, με το σκορ, λίγο μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-10) να γίνεται 29-10 (11’).

Δύο τρίποντα του Ντίξον έκαναν το σκορ 29-16 (13’), όμως ο Παναθηναϊκός με ένα νέο 12-0 έκανε το σκορ 41-16 (15’). Ο Κολοσσός, έχοντας τον Σταρκς σε ρόλο οδηγού, βρήκε σκορ και μείωσε, όπως δεν έμοιαζε απειλητικός, όπως φαίνεται και από το -16 του ημιχρόνου (52-33).

Ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα, καθώς τα πάντα έδειχναν να έχουν τελειώσει από το πρώτο μισό, με τον Κολοσσό να παλεύει μεν, αλλά να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά. Ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις σε κάθε προσπάθεια των Ροδιτών και στο τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 71-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πράσινοι σίγησαν και άφησαν τον Κολοσσό να μπει και πάλι στο ματς που πίεσε σε όλο το γήπεδο και ανάγκασε τους παίκτες του Ράντονιτς σε λάθη. Με το σκορ να γίνεται 77-68 στο 36΄, και τον Ντίξον να κάνει σπουδαία πράγματα! Μια απίθανη ασίστ στον Μορέιρα και ένα καλάθι και φάουλ έκαναν το 79-73 στο 37’, όμως ο Μπέικον έδωσε ανάσα με βολές (81-73). Λίγο μετά ο Σταρκς μείωσε σε 82-78, 42’’ για το τέλος, όμως ο Λι εκανε το 85-78 και ουσιαστικά ολοκλήρωσε το έργο. Τελικό σκορ 87-80 και πρόκριση για τον Παναθηναϊκό!

MVP: Πάρις Λι

Μπορεί ο Παπαγιάννης με 16 πόντους να ήταν ο πρώτος σκόρερ όμως την διαφορά την έκανε ο Πάρις Λι! Είχε 15 πόντους, ευστοχώντας και στο καθοριστικό σουτ που έδωσε τη νίκη στο τέλος στον Παναθηναϊκό! Επιπλέον είχε 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Δεκάλεπτα: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Ουόλτερς 4 (5 ασίστ), Λι 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 11 (1), Αγραβάνης 7 (1), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 14 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Πονίτκα 2, Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 13 (3/4 δίποντα, 7/9 βολές).
Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 3 (1), Σταρκς 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μορέιρα 12 (4/8 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Γιανγκ 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίξον 22 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Χατζηδάκης, Κατσίβελης 2, Κόφι 10 (11 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1).