«Σαραντάρα» από τον Γιάννη και νίκη του Μιλγουόκι στην Ιντιάνα

Γιάννης Αντετοκούνμπο / © photo by Dylan Buell / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 07:11 - 28.01.2023 / Ανανεώθηκε: 07:17 - 28.01.2023

Οι Μπακς διέλυσαν τους Πέισερς στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να συντηρήσουν τα κεκτημένα στο δεύτερο, με τον «Greek Freak» να έχει 41 πόντους και 12 ριμπάουντ μέχρι το τελικό 141-131

Είχε να βάλει πάνω από 40 πόντους από τις 4 Ιανουαρίου. Τότε βέβαια είχε βάλει πάνω από 50 (55 για την ακρίβεια στη νίκη επί της Ουάσινγκτον), αλλά τώρα οι 41 ήταν αρκετοί και εντυπωσιακοί. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο captain της Ανατολικής περιφέρειας εν όψει All-Star, ηγέθηκε σε κάτω τετραγωνικό εκατοστό του Gainbridge Fieldhouse και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στην εκτός έδρας νίκη με 141-131 επί των Ιντιάνα Πέισερς.

Ο Γιάννης εκτός της παραγωγής πόντων, είχε 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και τα μόνα… συννεφάκια εμφανίστηκαν όταν εκτελούσε βολές. Είχε 7/18, ποσοστό 38,9%, παρόλα αυτά στα τελευταία πέντε λεπτά όταν κρίθηκε η νίκη μετά την… επιστροφή των Ινδιάνων είχε 5/8.

Team Giannis για τρίτη φορά: Σάρωσε ο Αντετοκούνμπο στην ψηφοφορία του All Star Game
NBA

04:49 - 27.01.2023

Για έβδομη συνεχόμενη χρονιά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα λάβει μέρος στη γιορτή του ΝΒΑ και θα «στήσει» την ομάδα του με σκοπό να νικήσει τον ρέκορντμαν συμμετοχών και πολύ σύντομα πρώτο σκόρερ της ιστορίας.

Σε ποιά επιστροφή αναφερόμαστε; Σε αυτή που έκανε τους γηπεδούχους διεκδικητές, παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο το σκορ ήταν 85-56 υπέρ των Ελαφιών.

Ο Αντετοκούνμπο δεν άφησε να γίνει το κακό, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να σιγοντάρει (23 πόντοι, 9 ασίστ) και τον Κρις Μίντλετον να βάζει 17 πόντους, παρά το γεγονός ότι έπαιξε λιγότερα από 15 λεπτά.

Η Ιντιάνα από την μεριά της, συνηθίζει τις ανατροπές. Φέτος, έχει πάρει νίκες ανατρέποντας διψήφιες διαφορές σε 11 ματς. Κανένας δεν το έχει κάνει περισσότερες φορές, αλλά τώρα δεν τα κατάφεραν. Παρά το γεγονός ότι ο Μάιλς Τέρνερ και ο Μπάντι Χιλντ ένωσαν τις δυνάμεις τους και είχαν 24 και 22 πόντους αντίστοιχα.