«Φωτιά» στο 1000ό MotoGP – νικητής στο Λε Μαν ο Μπετσέκι – «στα χέρια» Μπανιάια και Βινιάλες (vid)

Θριαμβευτής ο Μάρκο Μπετσέκι στο Λε Μαν

Δημήτρης Μπαλής 16:09 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 19:18 - 14.05.2023

Πτώσεις κορυφαίων αναβατών με συγκρούσεις, διαμάχες στο γκραν πρι του Λε Μαν και νέα τροπή στο πρωτάθλημα με αλλαγές στη βαθμολογία.

Ηταν ένα συγκλονιστικό γκραν πρι, το 1000ό της κορυφαίας κατηγορίας, με απίθανη ένταση, τρομερές μάχες, συγκρούσεις και πτώσεις κορυφαίων αναβατών και έναν Γάλλο να ανεβαίνει στο βάθρο, στην πατρίδα του, υπό τις επευφημίες των συμπατριωτών του, που ήταν οι περισσότεροι από 112.000 θεατές.

Στη θρυλική πίστα του Λε Μαν, ο Μάρκο Μπετσέκι με τη Ducati της VR46 του Βαλεντίνο Ρόσι, έγραψε ιστορία με τη νίκη του στο 1000ό γκραν πρι, στην κορυφαία κατηγορία. Εδωσε μάχη για να ανέβει θέσεις, από την 7η που είχε στο γκριντ, με αποτέλεσμα αυτή του η νίκη να τον φέρει μόλις ένα βαθμό πίσω από τον Μπανιάια, που είχε σύγκρουση με τον Βινιάλες και πτώση, με αποτέλεσμα να χάσει έδαφος.

Δεύτερος τερμάτισε ο Χόρχε Μάρτιν με μια ακόμα Ducati, κάνοντας έναν απίστευτο αγώνα και δίνοντας σπουδαία μάχη με τον Μαρκ Μάρκεθ και τη Honda, ο οποίος έπεσε προς το τέλος του αγώνα, για μια ακόμα φορά, την 3η στο Λε Μαν καθώς είχε δύο πτώσεις την Παρασκευή στις ελεύθερες δοκιμές. Η επάνοδός του, μετά από τρία χαμένα γκραν πρι λόγω κατάγματος από το πρώτο γκραν πρι στην Πορτογαλία, δε συνοδεύτηκε με τερματισμό.

Τρίτος ο Ζοάν Ζαρκό με Ducati, πανηγυρίζοντας έξαλλα. Τριπλό βάθρο για τη Ducati, με Ιταλό, Ισπανό και Γάλλο!

Ηταν μάλλον η πρώτη φορά που οι τρεις πρώτοι αναβάτες δεν οδηγούσαν εργοστασιακές μοτοσυκλέτες, αλλά δορυφορικών ομάδων!

Στην εκκίνηση ο Μπανιάια είχε την πολ ποζίσιον με τη Ducati, ο Μάρκεθ ήταν δεύτερος με τη Honda και έστριψε πρώτος, ο Μπανιάια έπεσε 4ος πίσω από Μίλερ και Μαρίνι. Ο Μπανιάια στον 2ο γύρο από τους 27 ανέβηκε τρίτος , ενώ ο Βινιάλες ήταν 5ος και ο Μπετσέκι που πέρασε τον Αλεξ Μάρκεθ στην 6η.

Ο Κουαρταραρό έφθασε να είναι 11ος από τη 13η θέση στην εκκίνηση.

Στον 4ο γύρο ο Μίλερ με την ΚΤΜ πέρασε τον Μαρκ Μάρκεθ, ενώ στο 6ο γύρο έγινε το μεγάλο περιστατικό του αγώνα. Ο Βινιάλες επιχείρησε να περάσει τον Μπανιάια. Οι δύο αναβάτες έδωσαν μάχη σε δύο διαδοχικές στροφές, όταν ο Μπανιάια ακούμπησε τον Βινιάλες και έπεσαν άσχημα. Οι δύο αναβάτες είχαν έντονη διαμάχη μόλις σηκώθηκαν, με αποτέλεσμα να τους χωρίσουν οι κριτές. Ηταν η 3η του φετινή πτώση για τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή.

Ο Μαρίνι στον ίδιο, 6ο γύρο προσπάθησε να σώσει τη Ducati και έβαλε τον αγκώνα του στην άσφαλτο, ενώ όταν σηκώθηκε έπεσε πάνω του ο Αλεξ Μάρκεθ με άλλη Ducati με αποτέλεσμα να συγκρουστούν και να εγκαταλείψουν.

Στον 10ο γύρο ο Μπετσέκι κι ενώ ήταν τρίτος, πέρασε εντυπωσιακά τον Μαρκ Μάρκεθ και λίγο αργότερα τον Τζακ Μίλερ που κρατούσε έως τότε την πρώτη θέση. Κατόπιν ο Μάρκεθ πέρασε ξανά τον Μίλερ τον οποίο πέρασε και ο Χόρχε Μάρτιν με τη Ducati στον 13ο γύρο.

Ο Μπίντερ με ΚΤΜ έπεσε στην 18η θέση, αλλά με τέσσερις αναβάτες να έχουν πέσει και να μη συνεχίζουν ανέβηκε 8ος. Ο Μπίντερ πήρε ποινή μεγάλου γύρου και έμεινε πίσω από τον Κουαρταράρο που ήταν 8ος.

Πτώση και για τον Ζοάν Μιρ με τη Honda, έχοντας 10 πτώσεις σε 5 αγώνες, μαζί με τις δοκιμές. Ο πρωταθλητής του 2020 δυσκολεύτηκε πολύ με τη Honda και το νέο σασί.

Πτώση και για τον Αλεξ Ρινς. Ο νικητής του γκραν πρι των ΗΠΑ έχασε τον έλεγχο της LCR Honda στον 16ο γύρο.

Στον 22ο γύρο ο Μπετσέκι ήταν 3,2 δευτ. μπροστά από τον Μαρκ Μάρκεθ, ο οποίος δεχόταν την πίεση του Χόρχε Μάρτιν. Ηταν μια μάχη για τη 2η θέση, ανάμεσα σε δύο κορυφαίους αναβάτες και τον Μαρκ να έχει 8 παγκόσμιους τίτλους στο παλμαρέ του.

Ο Τζακ Μίλερ 3 γύρους πριν το τέλος του γκραν πρι είχε πτώση με την ΚΤΜ από την 7η θέση, ενώ ο Μαρκ Μάρκεθ έπεσε στον προ-τελευταίο γύρο, στην 7η στροφή της πίστας, κι ενώ κρατούσε τη δεύτερη θέση.

Τέταρτος ο Αουγκούστο Φερνάντεθ με έναν εκπληκτικό αγώνα.

Επόμενο γκραν πρι στο Μουτζέλο, στις 11 Ιουνίου.