ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0

ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης/©Intime

LIVE: ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0

Κώστας Τόπας 16:53 - 25.02.2023 / Ανανεώθηκε: 19:27 - 25.02.2023

Η ΑΕΚ υποδέχεται στην «OPAP Arena» τον Αστέρα Τρίπολης με στόχο να επιστρέψει στα «τρίποντα» μετά την ήττα της Τούμπας με 2-0 για να παραμείνει σε θέση ισχύος στις πρώτες θέσεις της Super League. Παρακολουθήστε τη ροή της αναμέτρησης μέσα από το Sportal.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ 2-0

Τέλος αγώνα. Η ΑΕΚ κατακτάει τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ των Σέρχιο Αραούχο και Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς κι έφτασε τις 14/14 νίκες στην «OPAP Arena».

90' Η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα με τον Ελίασον, ωστόσο το γκολ του Σουηδού δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ

90' Αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Κωστέα ο Ριέρα

89' Σέντρα του Ελίασον που βρήκε τον Γκατσινοβιτς στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

85' Από ευνοϊκή θέση ο Ρότα δεν καταφέρνει να νικήσει τον Παπαδόπουλο

Το γκολ του Γκατσίνοβιτς για το 2-0 της ΑΕΚ

Η αφόρητη πίεση και οι συνεχόμενες τελικές για την Ένωση

79' Τρεις αλλαγές για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας αντί του Αλάγκμπε, ο Τασουλής αντί του Τιλίκα και ο Μπαρτόλο στη θέση του Ζουγλή

77' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Στη θέση του Αραούχο ο Γαλανόπουλος και ο Μάνταλος αντί του Πινέδα

76' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ και 2-0 από τον Γκατσίνοβιτς! Ο Τσούμπερ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλα σώματα και στη συνέχεια κατέληξε στον Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι. Από εκεί ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πλάσαρε για το 2-0

74' Αδυνατεί να βρει ξανά δεύτερο γκολ η ΑΕΚ! Ο Γκατσίνοβιτς άδειασε Καρμόνα, Ζουγλή και Κωστέα αλλά ο Γιόνσον τελείωσε άστοχα τη φάση

72' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει το 2-0. Επειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες της ΑΕΚ, ο Γιόνσον βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε όπως-όπως

Κώστας Τσίλης: Έχει ζητήσει ο Αλμέιδα πολλές πρωτοβουλίες από τον Ελίασον που μπήκε στο ματς

71' Ο Ελίασον έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ

70' Ο Γκατσίνοβιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε και σε παίκτη του Αστέρα. Ο Παπαδόπουλος για να είναι σίγουρος απομάκρυνε σε κόρνερ.

68' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Άμραμπατ ο Νίκλας Ελίασον

63' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει το 2-0. Επειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σέρχιο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Παπαδόπουλος με εντυπωσιακή επέμβαση, αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του

62' Στο έδαφος ο Βίντα μετά από μονομαχία με τον Κωστέα

60' Ο Αραούχο προσπάθησε με ραμπόνα να εκτελέσει τον Παπαδόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα του είπε «όχι». Η φάση όμως δεν μετράει, καθώς ο Αργεντινός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ προσπαθεί περισσότερο να διαχειριστεί το προβάδισμα της και να ψάξει με υπομονή την ευκαιρία για δεύτερο γκολ

Ο πανηγυρισμός του Αραούχο μετά το γκολ που πέτυχε

50' Σουτ του Άμραμπατ στην κλειστή γωνία του Παπαδόπουλου, απομάκρυνε ο Έλληνας πορτιέρε σε κόρνερ

48' Συρτό χαμηλό σουτ από τον Τσούμπερ, άουτ η μπάλα

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

46' Αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Μπαράλες, ο Κωστέας

Κώστας Τσίλης: Αγκαλιά και κουβέντα για ένα λεπτό πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο ανάμεσα σε Τζαβέλλα και Μάντζιο

Η στιγμή του τραυματισμού του Λιβάι Γκαρσία

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ 1-0

Κώστας Τσίλης: Ο Γκαρσία ζήτησε αλλαγή. Βγήκε κουτσαίνοντας από τον αγωνιστικό χώρο και πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ. Μπαίνει ο Τσούμπερ στην θέση του. Ο Τσούμπερ πηγαίνει στην κορυφή της επίθεσης και ο Αραούχο μένει στην θέση που είχε

42' Καταπληκτικό τριγωνάκι μεταξύ Πινέδα - Αραούχο και Χατζισαφί, με τον Ιρανό να πατάει περιοχή και να επιχειρεί ένα διαγώνιο σουτ. Η προσπάθειά του όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ

Το 1-0 της ΑΕΚ με την κεφαλιά του Σέρχιο Αραούχο

38' Η ΑΕΚ «άγγιξε» το 2-0. Ο Λιβάι Γκαρσία με ωραία εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου

32' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ! Η Ένωση ανοίγει το σκορ με τον αρχηγό της, Σέρχιο Αραούχο. Επειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βίντα πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με το κεφάλι «σέρβιρε» στον Αραούχο ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Παπαδόπουλο, για το 1-0.

Νωρίτερα το γκολ του Μπαράλες που ακυρώθηκε για οφσάιντ

29' Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ σε καλό σημείο, ωστόσο ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ πλέον πρέπει να βρει τρόπους να περάσει την μπάλα ανάμεσα σε εννέα παίκτες που είναι μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Και ο Αλμέιδα σωστά ζητάει να μην δοκιμάζουν να σηκώνουν την μπάλα οι παίκτες του

Η τρομερή έμπνευση Γκατσίνοβιτς και το πλασέ του Αραούχο

Η... κοκορομαχία Τζαβέλλα - Μπαράλες

Χωρίς σκορ ΑΕΚ κι Αστέρας στο 22ο λεπτό στην «OPAP Arena»

21' Ο Αστέρας βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά ψαράκι του Χερόνιμο Μπαράλες. Ωστόσο, ο Αργεντινός στράικερ ήταν σε θέση οφσάιντ κι έτσι το γκολ για τους Αρκάδες δεν μετράει

19' Νέα αψιμαχία Μπαράλες με Τζαβέλλα. Ο Αργεντινός επιθετικός έριξε αγκωνιά στον Έλληνα αμυντικός της Ένωσης

Η κόκκινη στον Γκαρντάφσκι για μαρκάρισμα στον Αραούχο

15' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ. Επειτα από τακουνάκι του Γκατσίνοβιτς, η μπάλα στρώθηκε στον Αραούχο, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Παπαδόπουλος με σπουδαία επέμβαση του είπε «όχι».

13' Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Γιόνσον δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από τη μικρή περιοχή. Στη συνέχεια της φάσης, ο Πινέδα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Κώστας Τσίλης: Τρελάθηκε ο Αλμέιδα για το γεγονός πως ο χρεώθηκε με κάρτα και ο Τζαβέλλας, σε φάση που τον έχει κτυπήσει ο Μπαράλες

11' Από μία κίτρινη σε Μπαράλες και Τζαβέλλα μετά από έντονη αψιμαχία που είχαν οι δυο τους

Γιορτινή ατμόσφαιρα στην OPAP Arena

05' 4-4-1 πλέον ο Αστέρας

Κώστας Τσίλης: Κουτσαίνοντας μπήκε ο Αραούχο στο γήπεδο μετά το σκληρό κτύπημα πάνω στο αστράγαλο του και ακόμα δεν μπορεί να τον πατήσει καλά.

04' Με παίκτη λιγότερο από νωρίς οι Αρκάδες

03' Δυνατό μαρκάρισμα του Γκαρντάφσκι στον Σέρχιο Αραούχο και κόκκινη κάρτα στον στόπερ του Αστέρα Τρίπολης!

01' Σέντρα στο ματς

-Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Οι διαιτητές της αναμέτρησης:

• Διαιτητής: Ευαγγέλου Άγγελος
  • Βοηθοί: Ψαρρής Κωνσταντίνος, Παπαδάκης Μιχαήλ
  • Τέταρτος: Μαλουτάς Δημήτριος
  • VAR: Τσακαλίδης Αλέξανδρος, Σαμοΐλης Δημήτριος

Ο Δημήτρης Μελισσανίδης στην «OPAP Arena»

-Ολα έτοιμα για τη σέντρα

-Από θαύμα σώθηκε ο Δημήτρης Μελισσανίδης, καθώς το ιδιωτικό του αεροπλάνο άρπαξε φωτιά μετά την απογείωση του, το βράδυ της Παρασκευής (24/02) από το Ντουμπάι, όπου βρισκόταν σε επιχειρηματικό ταξίδι. Τελικά, με άλλη πτήση ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ, επέστρεψε στην Ελλάδα, είναι απολύτως καλά στην υγεία του και βρίσκεται ήδη στην «OPAP Arena», για να παρακολουθήσει από κοντά το παιχνίδι πρωταθλήματος, με τον Αστέρα Τρίπολης.

-Από την άλλη, ο Άκης Μάντζιος κατεβάζει την ομάδα του με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια και τους: Ατιένθα, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Μουνάφο, Γκραντάφσκι, Τιλίκα, Ζουγλής, Μπαράλες.

Ματίας Αλμέιδα επέλεξε το 4-4-2 και τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς βασικό για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά την επέμβαση στους κοιλιακούς. Από την άλλη, ο Πινέδα επέστρεψε στον άξονα μπροστά από τον Γιόνσον, μιας και ο Σιμάνσκι έμεινε εκτός για να εκτίσει ποινή λόγω καρτών.

-Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ροή της αναμέτρησης, μεταξύ ΑΕΚ κι Αστέρα Τρίπολης για την 24η αγωνιστική της Stoiximan.gr Super League.