Απίθανος Βέλλιος, έκανε χατ-τρικ σε 11 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα κι αποθεώθηκε απ' τους οπαδούς της Τσβόλε

Απόστολος Βέλλιος

Θάνος Λυμπερόπουλος • 09:08 - 04.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Ο Απόστολος Βέλλιος «διέλυσε» την άμυνα της Ντεν Μπος κάνοντας ένα απ’ τα γρηγορότερα χατ-τρικ στην ιστορία του ολλανδικού πρωταθλήματος και συνέχεια πέτυχε και τέταρτο τέρμα.

Σε τρομερή κατάσταση βρίσκεται ο Απόστολος Βέλλιος, ο οποίος με τη φανέλα της Τσβόλε... ξέρανε την άμυνα της Ντεν Μπος με τέσσερα γκολ. Κατάφερε να πετύχει μάλιστα ένα απ’ τα γρηγορότερα χατ-τρικ στην ιστορία του ολλανδικού ποδοσφαίρου, μόλις σε 11 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα.

Ο επιθετικός της Τσβόλε σκόραρε τρεις φορές μέχρι το 12΄ δίνοντας από πολύ νωρίς στο παιχνίδι ένα μεγάλο προβάδισμα απέναντι στην Ντεν Μπος, που βρίσκεται στην 16η θέση του πρωταθλήματος. Στο 27' λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε και τέταρτο τέρμα κάνοντας το 6-0 για την ομάδα του. Με αυτά τα γκολ ο Βέλλιος έφτασε τα 9 σε 21 εμφανίσεις φέτος και γνώρισε την αποθέωση απ' τους οπαδούς της Τσβόλε. Η ομάδα του φαίνεται να έχει στα χέρια της την άνοδο στην Ερεντιβίζιε, καθώς βρίσκεται στη πρώτη θέση με 6 βαθμούς διαφορά.

Αξιοσημείωτο είναι πως ο Έλληνας επιθετικός αγωνίσθηκε με μαύρο περιβραχιόνιο λόγω του τραγικού δυστυχήματος που έγινε στα Τέμπη.

Ο Βέλλιος, πλέον στα 31 του ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα στον Ηρακλή το 2008 μένοντας εκεί μέχρι το 2011, όπου και πήρε μεταγραφή στο νησί, για λογαριασμό της Έβερτον. Στα «ζαχαρωτά» έμεινε τρία χρόνια χωρίς να μπορέσει να πάρει πολλές συμμετοχές. Από εκεί και μετά ταλαιπωρήθηκε με αρκετές μεταγραφές, κάτι που δεν τον βοήθησε να πάρει χρόνο και να δείξει το ταλέντο του.

Η πιο παραγωγική του χρονιά είναι αυτή στον Ηρακλή, όταν ξανά επέστρεψε στην ομάδα που τον ανέδειξε το 2015-16 σημειώνοντας 13 τέρματα. Στην χώρα μας βρέθηκε τελευταία φορά την περασμένη χρονιά φορώντας την φανέλα της Λαμίας, χωρίς ωστόσο να πάρει χρόνο συμμετοχής.