Η Νέα Ζηλανδία έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα με τη Γουίλκινσον να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 (vid)

Νέα Ζηλανδία

Νέα Ζηλανδία/ ©Photo by Phil Walter/ Getty Images

Ελένη Ανδρικοπούλου 12:14 - 20.07.2023 / Ανανεώθηκε: 12:39 - 25.07.2023

Η Νέα Ζηλανδία κόντρα στα προγνωστικά νίκησε με 1-0 την Νορβηγία στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Η Χάνα Γουίλκινσον πέτυχε το πρώτο γκολ του φετινού τουρνουά, ενώ η Ρία Πέρσιβαλ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα τα για την ομάδα της, αλλά αστόχησε από την «άσπρη βούλα».

Η πρεμιέρα του Μουντιάλ Γυναικών που διεξάγεται σε Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία πραγματοποιήθηκε στο Έντεν Παρκ του Ώκλαντ. Η Νέα Ζηλανδία υποδέχθηκε το πρωί της Πέμπτης (20/7) τη Νορβηγία.

Μολονότι οι Σκανδιναβές ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, το σύνολο της Τζίτκα Κλίμκοβα είχε αντίθεση άποψη. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν πολλές φάσεις με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Η Νέα Ζηλανδία πατούσε καλύτερα στο γήπεδο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 48ο λεπτό η Χάνα Γουίλκινσον πέτυχε το πρώτο γκολ του φετινού Μουντιάλ, δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα στις γηπεδούχες.

Η Νέα Ζηλανδία είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ωστόσο, το υπέροχο πλασέ της Ράιλι έδιωξε σε κόρνερ με απίθανη επέμβαση η Μίκαλσεν στο 62΄και η Ρία Πέρσιβαλ αστόχησε από την «άσπρη βούλα» στο 89' , στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 80ο λεπτό του ματς η Νορβηγία έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ της Καρολίν Γκράχαμ Χάνσεν απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα η Έσον, κάνοντας εξαιρετική επέμβαση.

Κάπως έτσι η  Νέα Ζηλανδία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από 16 αγώνες σε Παγκόσμια Κύπελλα Γυναικών.