Ο Μέσι έγραψε ιστορία με την Ίντερ Μαϊάμι, κατέκτησε το πρώτο του τρόπαιο στις ΗΠΑ κι έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα τρόπαια στην ιστορία του ποδοσφαίρου! (vids)

Λιονέλ Μέσι

©Photo by Kevin C. Cox/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τόπας 08:31 - 20.08.2023 / Ανανεώθηκε: 08:36 - 20.08.2023

Ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ιστορία με την Ίντερ Μαϊάμι καθώς σήκωσε το πρώτο του τρόπαιο στις ΗΠΑ. Ο Αργεντινός έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα τρόπαια στην ιστορία του ποδοσφαίρου!

Η Ίντερ Μαϊάμι επικράτησε της Νάσβιλ (10-9) στα πέναλτι αφού οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στην κανονική διάρκεια. Με ένα υπέροχο γκολ του Λιονέλ Μέσι, η ομάδα του Μαϊάμι προηγήθηκε στο 23'. Ο Αργεντινός αστέρας σημείωσε το 10ο τέρμα του με τη νέα του ομάδα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού με εντυπωσιακό πλασέ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στον τελικό του Leagues Cup.

Η Νάσβιλ, ωστόσο έφτασε στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό με τον Πίκουλτ, με το 1-1 να μην αλλάζει μέχρι την λήξη του αγώνα. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι (σ.σ. δεν υπάρχει παράταση), με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι, αφού εκτέλεσαν πέναλτι και οι 22 ποδοσφαιριστές που ολοκλήρωσαν τον αγώνα.

Τελικά, ο τερματοφύλακας της Νάσβιλ, Πανίκο έχασε το τελευταίο πέναλτι με τον Κάλεντερ να αποκρούει, δίνοντας το έναυσμα για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί για την Ίντερ Μαϊάμι, η οποία κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της, με τον Λιονέλ Μέσι να έχει συμβάλει τα μέγιστα σε αυτό το επίτευγμα. Κατά τη διάρκεια της καριέρας του, ο Λιονέλ Μέσι κέρδισε 44 τίτλους μεταξύ της Εθνικής Αργεντινής, της Μπαρτσελόνα και της Παρί Σεν Ζερμέν. Ετσι, έγινε ο ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα τρόπαια στην ιστορία του ποδοσφαίρου, ξεπερνώντας τον πρώην συμπαίκτη του στην Μπαρτσελόνα, Ντάνι Άλβες που έχει κερδίσει 43 τρόπαια.