LIVE: ΑΕΚ - ΑΡΗΣ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:20 - 14.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:26 - 14.04.2024

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Άρης 2-0

Ο Αρης δεν έχει να κρατήσει τίποτα απο τη σημερινή εμφάνιση στην ΟΠΑΠ ΑΡΕΝΑ. Κατώτερος των αναγκών μιας τέτοιας αναμέτρησης, κάνει την τρίτη σερί ήττα στα playoffs.

90'

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Μπήκε ξανά στο γήπεδο ο Ρότα, αλλά μπήκε για να μην αφήσει την ΑΕΚ με δέκα. Χωλαίνει και δυσκολεύεται αρκετά

89'

Σηκώθηκε τώρα ο Ρότα, αλλά δεν μπορεί να περπατήσει κανονικά, κουτσαίνει.

Είναι έξαλλος ο Αλμέιδα και δικαίως για το μαρκάρισμα

88'

Ακόμα στο έδαφος ο Ρότα, ο οποίος φαίνεται να πονάει πολύ.

Είναι τουλάχιστον αντιαθλητικό αυτό το μαρκάρισμα πάνω στον Ρότα και δεν είναι μόνο για κίτρινη κάρτα στον Οντουμπάτζο.

86'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Οντουμπάτζο, που έκανε ένα αρκετά σκληρό μαρκάρισμα στον Ρότα.

85'

Έκανε ένα σουτ στην κίνηση ο Μορόν, πολύ άουτ η μπάλα.

84'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάολο Φερνάντες.

81'

Σουτ του Άμραμπατ από δύσκολη θέση έξω από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα.

80'

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του ματς, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμα της και τον Άρη να προσπαθεί να γίνει απειλητικός, αλλά να μην τα καταφέρνει.

Την ώρα που ο Γκατσίνοβιτς αγωνιζόταν με τη φανέλα της ΑΕΚ, ο πατέρας του... απολυόταν από την ομάδα του.

Ο Μάντζιος βλέποντας την... ταλαιπωρία που τράβηξε ο Φατόρε αριστερά και το γεγονός ότι έχει και κάρτα, τον πήγε δεξιά φέρνοντας τον Οντουμπάτζο αριστερά.

77'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νορντίν Άμραμπατ.

77'

Αλλαγή

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέτρος Μάνταλος.

Παρά την είσοδο των Νταρίντα και Μάνου Γκαρθία ο Αρης δεν έχει εισπράξει στον αγωνιστικό χώρο κάτι όσον αφορά το επιθετικό τρίτο αφού παραμένει δίχως τελική στην επανάληψη.

75'

Αλλαγή

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φραν Βέλεθ.

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Βαλεντίνο Φατόρε, που σταμάτησε αντικανονικά τον Ελίασον.

71'

Υποδέχτηκε εξαιρετικά την μπάλα ο Λιούμπισιτς, αλλά αντί να εκτελέσει έσπασε στον Αραούχο, ο οποίος δεν κατάφερε να φτάσει στην μπάλα.

Με τις αλλαγές του Αλμέιδα, ο Πινέδα μετακινήθηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, για να πάει στον άξονα ο Λιούμπιτσιτς

69'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

69'

Αλλαγή

Ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

68'

Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ, έχει ρίξει ξεκάθαρα στροφές και ο Αλμέιδα ετοιμάζει αλλαγές.

Παρά την είσοδο του Μορόν, ο Ανσαριφάρντ παραμένει στο χορτάρι και ο Αρης παίζει πλέον 4-4-2 με τον Μάνου Γκαρθία να πηγαίνει αριστερά. Τελευταία προσπάθεια του Μάντζιου να τονώσει επιθετικά την ομάδα του.

64'

Αλλαγή

Ο Κίκε Σαβέριο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λορέν Μορόν.

64'

Αλλαγή

Ο Γιαννης Φετφατζίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μανού Γκαρθία.

63'

Κάτι σαν σέντρα-σουτ από τον Γκατσίνοβιτς, μπλόκαρε ο Κουέστα.

Η ΑΕΚ έχει δει το πρόβλημα που έχει ο Άρης στο αριστερό άκρο της άμυνας του και ψάχνει να κτυπήσει συνεχώς από την δική της δεξιά πλευρά.

60'

Κίτρινη κάρτα για τον Μίγιατ Γκατσίνοβιτς.

59'

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ελίασον να δοκιμάζει το πόδι του αυτή τη φορά χιλιοστά έξω από την περιοχή, λίγο δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

57'

Νέα πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Τσούμπερ.

57'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον με εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Βίντα, εκείνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά όχι όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Φατόρε δυσκολεύεται στα δέκα λεπτά που παίζει να αναχαιτίσει τους παίκτες που παίζουν στα δεξιά για την ΑΕΚ. Η φάση με τον Πινέδα είναι η πλέον χαρακτηριστική

55'

Απανωτά γυρίσματα μέσα στην περιοχή από Πινέδα και Ελίασον, τα οποία όμως δεν είχαν αποδέκτη.

Μπορεί να έχει βάλει δυο γκολ ο Πόνσε, αλλά μακράν ο καλύτερος της ΑΕΚ, είναι ο Πινέδα.

52'

Σουτ του Τσούμπερ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Κουέστα.

50'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον με μία ωραία κάθετη βρήκε τον Πόνσε, όμως το σουτ του Αργεντινού ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Κουέστα.

49'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπράμπετς, που «γκρέμισε» τον Ελίασον.

Ο Νταρίντα είναι η μια αλλαγή του Αρη αντί του Ζουλ με σκοπό να συμμαζέψει λίγο τα πράγματα στη μεσαία γραμμή ενώ μπαίνει και ο Φατόρε αντί του Μοντόγια που εκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο. Βέβαια ούτε ο Φατόρε είναι κλασσικός αριστερός μπακ.

Η ΠΑΕ ΑΕΚ στο δικό της live του παιχνιδιού ανέφερε: "Στο 34’ ο Πινέδα φαίνεται να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Ρόουζ, ωστόσο ο διαιτητής και το VAR κρίνουν ότι δεν υπάρχει παράβαση"

46'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βλάντιμιρ Νταρίντα.

46'

Αλλαγή

Ο Μάρβιν Μοντόγια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βαλεντίνο Φατόρε.

46'

Άρχισε το δεύτερο μέρος!

Για να αλλάξει η εικόνα του Αρη και να μπορέσει να διεκδικήσει πράγματα στο ματς θα πρέπει να προχωρήσει σε κάποιες αλλαγές που θα τον βοηθήσουν να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Ο Μάνου Γκαρθία και ο Νταρίντα μοιάζουν αναγγκαίοι...

Ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα της ΑΕΚ, εδώ και πολύ καιρό. Και όχι μόνο για τα δυο γκολ που πέτυχε, αλλά και συνολικά για την εικόνα που βγάζει στο γήπεδο.

45+1'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Άρης 2-0

45'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρότα μετά από εξαιρετικό σλάλομ βρήκε τον Πόνσε μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός έκανε το σουτ, αλλά ο Ρόουζ με μία προβολή έβαλε το «στοπ».

42'

Σουτ του Τσούμπερ αρκετά έξω από την περιοχή, πολύ άουτ η μπάλα.

39'

Σέντρα του Ρότα, απομακρύνει ο Ρόουζ.

37'

Επιχειρεί ένα πολύ μακρινό σουτ ο Κάλενς, άουτ η μπάλα.

Πολλή δουλειά βγάζει ο Πινέδα αλλά και ο Γκατσίνοβιτς, που ανεβοκατεβάζουν όπως θέλουν τον ρυθμό του ματς.

34'

Κίτρινη κάρτα στον Κάλενς για μαρκάρισμα στον Ανσαριφάρντ στη μεσαία γραμμή.

34'

Νέες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της ΑΕΚ για πέναλτι μετά από πτώση του Πινέδα στην περιοχή.

33'

Φωνάζει για πέναλτι ο Ελίασον μετά από μονομαχία του με τον Μοντόγια μέσα στην περιοχή.

Το πόσο δυσκολεύεται ο Αρης στην κυκλοφορία φαίνεται από τις συνεχείς επιστροφές της μπαλας στον Κουέστα...

Τα δύο γκολ του Πόνσε μέσα σε πέντε λεπτά για το 2-0 της ΑΕΚ

30'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Γλυκιά σέντρα από τον Ρότα, ο Χατζισαφί όμως δεν κατάφερε ούτε να σουτάρει, ούτε να κοντρολάρει και δεν βγήκε τελική προσπάθεια για την Ένωση.

Η ΑΕΚ πλέον δεν έχει λόγο να πάρει ρίσκα, θα περιμένει από τον Άρη να ανέβει ψηλά, για να βρει κενούς χώρους και να κτυπήσει.

22'

Προσπάθησε να βρει τον Πόνσε ο Χατζισαφί, βγήκε και μάζεψε ο Κουέστα.

20'

Κίτρινη κάρτα για τον Σαβέριο, που τράβηξε τον Βίντα.

19'

Μετά από παιδικό λάθος στα μετόπισθεν του Άρη, ο Πινέδα βρέθηκε πλάγια με την μπάλα στα πόδια, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον Τσούμπερ μέσα στην περιοχή.

Πολύ κακό πρώτο τέταρτο για τον Αρη που δεν μπορει να κυκλοφορήσει την μπάλα και να απορροφήσει την πίεση που ασκεί η ΑΕΚ ενώ είναι προβληματική για ένα ακόμη ματς που παίζουν μαζί οι Ρόουζ και Μπράμπετς.

16'

Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σαβέριο επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ πλέον ο Πόνσε, που έφτασε τα 15 γκολ

14'

Ο Νίκλας Έλιασον έδωσε την ασίστ για το γκολ.

14'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Ο Ελίασον με ένα εξαιρετικό γέμισμα από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Πόνσε μέσα στην αντίπαλη περιοχή κι εκείνος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση.

Ο Αρης δεν είχε καμία απάντηση στο συνδυαστικό παιχνίδι της ΑΕΚ στη φάση του γκολ του Πόνσε, ο Χατζισαφί έβγαλε ανενόχλητος τη σέντρα και δεν υπήρχε καλή επικοινωνία των αμυντικών που έχασαν τον σκόρερ.

10'

Αδύναμο σουτ του Παναγίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Όλα τα λεφτά στην φάση του γκολ της ΑΕΚ, είναι ο συνδυασμός του Γιόνσον με τον Χατζισαφί και η αντίληψη του Γκατσίνοβιτς να μην πάει καθόλου πάνω στην μπάλα.

9'

Ο Εχσάν Χατζισαφί έδωσε την ασίστ για το γκολ.

9'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Γιόνσον και Χατζισαφί συνεργάστηκαν υπέροχα, ο Ιρανός με ένα υπέροχο γύρισμα έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Πόνσε με μία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

8'

Πάτησε στην αντίπαλη περιοχή ο Ελίασον ξανά, όμως το γύρισμα του ήταν πολύ δυνατό και δεν είχε αποδέκτη.

6'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπίργκερ Βερστράτε.

4'

Γέμισμα του Γκατσίνοβιτς από εκτέλεση φάουλ, βρήκε λίγο την μπάλα ο Βίντα με το κεφάλι και εκείνη μετά πέρασε άουτ.

Με έξι αλλαγές στην ενδεκάδα ο Αρης. Ρόουζ, Μοντόγια, Βερστράτε, Φετφατζίδης, Παναγίδης και Ανσαριφάρντ τα νέα πρόσωπα.

4'

Όπως στα περισσότερα ματς, έτσι και σε αυτό, η ΑΕΚ έχει μπει πολύ δυνατά και πιέζει ψηλά σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

1'

Γύρισμα του Ελίασον, κόντραρε η μπάλα και πρώτο κόρνερ στο ματς, για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ στο ματς παίζει φόρεσε ξανά και την επετειακή φανέλα. Για πρώτη φορά μετά από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, που παρουσιάστηκε.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Άρχισε το ματς!

Είναι εντυπωσιακή η εικόνα που έχει δημιουργηθεί από το κορεό το οποίο κάλυψε σχεδόν ολόκληρο το γήπεδο, από το ένα "πέταλο" στο άλλο.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Και ο Θόδωρος Καρυπίδης στην «OPAP Arena» και συγκεκριμένα στον πάγκο του Άρη.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Βαγγέλης Μανούχος, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ολλανδός Έρβιν Μπλανκ

Απομένουν λιγότερο από 10 λεπτά για τη σέντρα.

Το παρόν στην «OPAP Arena» -όπως πάντα άλλωστε- έχει δώσει και ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης.

Οι φίλοι της ΑΕΚ έχουν ετοιμάσει και ένα κορεό, το οποίο θα σηκωθεί κατά την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο λίγο πριν τη σέντρα.

Αυτή την ώρα οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την προθέρμανση τους στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena».

Νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας με 3-1 στη Λεωφόρο.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Ρόουζ, Μπράμπετς, Ζιλ, Βερστράτε, Παναγίδης, Σαβέριο, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Πόνσε.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ, όπως είχαν ανακοινώσει από χθες, βρέθηκαν στο ξενοδοχείο της ομάδας και «ντόπαραν» την αποστολή λίγη ώρα πριν την αναμέτρηση με τον Άρη.

Στο Κύπελλο, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο πρώτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια, ενώ ισόπαλες ήρθαν και στη ρεβάνς στο «Κλ. Βικελίδης» με 1-1 και στα πέναλτι πήραν την πρόκριση οι Θεσσαλονικείς.

Στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0, ενώ στην τελευταία αγωνιστική οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 3-3 σε ένα απίστευτο ματς.

Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες έχουν ήδη «κονταροχτυπηθεί» τέσσερις φορές φέτος. Δύο στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και δύο στο Κύπελλο.

Από την άλλη η ομάδα της Θεσσαλονίκης βαθμολογικά είναι αδιάφορη, αλλά έχει αρχίσει να προετοιμάζεται για τον τελικό Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό και σε καμία περίπτωση δεν θα είναι... χαλαρή.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα προέρχεται από την ισοπαλία κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, σε ένα παιχνίδι που ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 και θέλει να βγάλει αντίδραση, να πάρει τη νίκη κόντρα στους Θεσσαλονικείς και να πατήσει κορυφή έστω και με ματς περισσότερο.

Στο σπίτι της, μ' όλη την... οικογένεια της μαζεμένη, η ΑΕΚ γιόρτασε τα πιο σημαδιακά γενέθλια