Βασίλης Πολυχρονόπουλος 17:54 - 21.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:37 - 21.04.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Άρη και ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 6η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Λυτρωτής Άμραμπατ «υπέγραψε» την ανατροπή της ΑΕΚ και τώρα... Παναθηναϊκός!
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:34 - 21.04.2024

Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, στην επανάληψη κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με... μπροστάρη τον Άμραμπατ, να πάρει τη νίκη με 2-1 μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» και να παραμείνει στην κορυφή. Και τώρα το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια...

90+3'

Αλλαγή

Ο Λίντσεϊ Ρόουζ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Δεληζήσης.

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, που την κράτησε στην κορυφή και τώρα μπορεί να στρέψει την προσοχή της στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena».

90+5'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: Άρης - ΑΕΚ 1-2

90+1'

Δίνει επιθετικό φάουλ στον Αραούχο τελικά ο Έλληνας διαιτητής για πάτημα του Αργεντινού πρώτα στον Τζούρασεκ και παίρνει πίσω την απόφαση του για πέναλτι.

Ο Βεργέτης πάει για on field review.

89'

Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Ρόουζ έχει πατήσει τον Αραούχο μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

87'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κώστας Γαλανόπουλος.

Στην 29η τελική της προσπάθεια, έβαλε το γκολ η ΑΕΚ. Και φυσικά με τον Άμραμπατ να είναι ο κορυφαίος της έτσι κι αλλιώς.

84'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-2! Μετά από κάθετη του Πινέδα, που δεν βγήκε καθώς απομάκρυνε ο Ρόουζ, η μπάλα στρώθηκε στον Άμραμπατ, που με ένα φοβερό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

82'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

82'

Αλλαγή

Ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάολο Φερνάντες.

82'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Ανσαριφάρντ.

79'

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κεφαλιά του Βίντα, λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών η μπάλα.

78'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης.

77'

Αλλαγή

Ο Λορέν Μορόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

77'

Αλλαγή

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζαν Ζιλ.

Καθαρό μυαλό ζητείται τώρα για την ΑΕΚ, γιατί πρέπει να τελειώσει σωστά φάσεις.

75'

Κίτρινη κάρτα για τον Άμραμπατ.

Λογικά η αλλαγή του Ελίασον έχει να κάνει με την κούραση, καθώς ο Σουηδός είναι βασικός σ' όλα τα ματς. Απλώς τώρα θα χρειαστεί να παίξει ο Τσούμπερ στα άκρα.

74'

Κεφαλιά του Αραούχο, άουτ η μπάλα.

73'

Δυνατό βολέ από τον Χατζισαφί από πολύ μακρινή απόσταση, άουτ η μπάλα.

73'

Μετά από γέμισμα του Χατζισαφί από φάουλ, έδιωξε ο Μπράμπετς.

71'

Αλλαγή

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

71'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Ελίασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ορμπελίν Πινέδα.

70'

Παραλίγο να βγει σε θέση τετ α τετ ο Ζαμόρα, ο Χατζισαφί πρόλαβε και έβγαλε εκτός την μπάλα με το κεφάλι.

69'

Κακή σέντρα του Άμραμπατ, βγαίνει και μαζεύει ο Χουτεσιώτης.

68'

Ο Σιντιμπέ βρήκε τον Ελίασον, αλλά η κεφαλιά του Σουηδού δεν ήταν καλή.

Η ΑΕΚ έχει φτάσει αισίως στις 23 τελικές προσπάθειες, οι 10 εξ αυτών εντός εστίας.

67'

Κίτρινη κάρτα για τον Ζαμόρα.

66'

Απίστευτη εμφάνιση από τον Χουτεσιώτη, λέει όχι και στον Ελίασον τώρα εντυπωσιακά.

66'

Δεν μετράει το γκολ της ΑΕΚ, αλλά όχι για επιθετικό τελικό, είναι σε θέση οφσάιντ ο Πόνσε στην αρχή της φάσης.

65'

Βρίσκει δίχτυα η ΑΕΚ με τον Άμραμπατ, αλλά έχει δοθεί φάουλ του Πόνσε πάνω στον Χουτεσιώτη και δεν έχει μετρήσει το γκολ.

64'

Αλλαγή

Ο Μανού Γκαρθία βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Φετφατζίδης.

ΑΕΚ εναντίον Χουτεσιώτη στα τελευταία λεπτά με τον έλληνα τερματοφύλακα να κρατάει με αντυπωσιακές επέμβασεις κρατάει το 1-1.

63'

Τεράστια ευκαιρία -μία ακόμη- για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ δεν κατάφερε να νικήσει ούτε από θέση τετ α τετ τον Χουτεσιώτη.

62'

Χτυπάει ξανά ο Τσούμπερ, αλλά το τελείωμα του είναι κάκιστο μέσα από την περιοχή.

61'

Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με το σουτ του Τσούμπερ να περνάει άουτ.

61'

Νέα φοβερή επέμβαση του Χουτεσιώτη, αυτή τη φορά σε σουτ του Άμραμπατ.

59'

Έδιωξε ο Φατόρε προ του Ελίασον μετά από γύρισμα του Άμραμπατ.

Η κάθετη του Χατζισσαφί έκοψε στη μέση την άμυνα του Αρη που εχε κακή τοποθέτηση.

58'

Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει την κεφαλιά του Βίντα.

56'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Χουτεσιώτης με μία ασύλληπτη επέμβαση απέκρουσε την κεφαλιά του Σιμάνσκι.

54'

Μεγάλη ευκαιρία για τη ΑΕΚ! Ο Άμρμπατ έδωσε στον Πόνσε, εκείνος όμως σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.

51'

Κίτρινη κάρτα για τον Ρόουζ.

Αυτό χρειαζόταν η ΑΕΚ, ένα γρήγορο γκολ. Το μισό γκολ πάντως, είναι η κάθετη του Χατζισαφί

49'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1! Ο Πόνσε μετά από υπέροχη κάθετη του Χατζισαφί δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουτεσιώτη, αλλά ο Σιντιμπέ ακολούθησε την πορεία της μπάλας, πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε σε κενή εστία.

47'

Σουτ από τον Χατζισαφί στην κίνηση, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.

46'

Αλλαγή

Ο Μπίργκερ Βερστράετε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νέβεν Τζούρασεκ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Η θέση της ΑΕΚ για τη φάση του γκολ

Η εικόνα του Αρη ειναι σαφώς ανώτερη απο το αντίστοιχο ματς στην ΟΠΑΠ ΑΡΕΝΑ. Πιο συμπαγής, με περισσότερα τρεξίματα και την τετράδα Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία και Μορόν να προκαλεί προβλήματα στην ΑΕΚ.

Το πρόβλημα της ΑΕΚ σ' αυτό το πρώτο ημίχρονο δεν είναι η επιθετική της λειτουργία, που ήταν καλή και χάθηκαν ευκαιρίες. Το ζήτημα είναι η κακή ανασταλτική λειτουργία. Ήδη πριν την φάση του γκολ, που ξαναλέω δεν βλέπω ολόκληρη την μπάλα να έχει περάσει την γραμμή, ο Αθανασιάδης ήδη είχε κάνει τρεις εξαιρετικές αποκρούσεις.

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρης - ΑΕΚ 1-0

44'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, που χτύπησε στην κόντρα, με τον Ελίασον να βρίσκει τον ολομόναχο Άμραμπατ μέσα στην περιοχή και τον Μαροκινό να κάνει ένα κάκιστο σουτ.

Η φάση του 1-0 μέσα από ριπλέι της συνδρομητικής.

Ήταν πολύ εμφανές πως η ΑΕΚ είχε ζητήματα ανασταλτικά. Και κυρίως στις δεύτερες μπάλες μέσα στην περιοχή της. Πάντως να πω την αλήθεια, από κανένα ριπλέι δεν είμαι σίγουρος πως η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη την γραμμή.

41'

Γέμισμα από τον Ελίασον με εκτέλεση φάουλ, διώχνει με γροθιές ο Χουτεσιώτης.

40'

Κίτρινη κάρτα για τον Μάρτιν Μοντόγια.

38'

ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 1-0! Ο VAR θεωρεί πως η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή και δείχνει σέντρα.

36'

Εξετάζεται η φάση από το VAR για το αν η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή.

36'

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μορόν έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Σιμάνσκι δεν είναι σε καθόλου καλό απόγευμα. Και πολύ σύντομα ο Αλμέιδα θα επέμβει στο ματς στα χαφ του.

35'

Κίτρινη κάρτα για τον Νταμιάν Σιμάνσκι.

Απο τα πόδια του Μάνου Γκαρθία ξεκινάει ότι καλό φτιάχνει ο Αρης στην επίθεση. Η τοποθέτηση του Μοντόγια πάνω στον Αμραμπατ έχει φέρει μια ισορροπία ξανά.

32'

Ο Τσούμπερ βρήκε τον Ελίασον, εκείνος δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή, καθώς είχε πάνω του δύο αντιπάλους.

31'

Δυνατό σουτ στην κίνηση από τον Σιντιμπέ, άουτ η μπάλα.

30'

Πατάει ξανά στην αντίπαλη περιοχή η ΑΕΚ, με το γύρισμα του Χατζισαφί να μην φτάνει ποτέ στον Πόνσε, καθώς απομάκρυνε ο Βερστράτε.

29'

Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να εξαπολύει ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Έχει σημασία για την ΑΕΚ το γεγονός πως ο Τσούμπερ έχει αρχίσει να μπαίνει πολύ στο ματς.

29'

Γύρισμα του Ελίασον, βγαίνει και μαζεύει ο Χουτεσιώτης.

28'

Επιχείρησε ένα σουτ από διαγώνια θέση ο Τσούμπερ, απέκρουσε με δυσκολία ο Χουτεσιώτης.

24'

Κίτρινη κάρτα για τον Βερστράτε.

23'

Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Αρχικά ο Μορόν έκανε ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, στο οποίο είπε όχι εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης, ενώ στη συνέχεια το πλασέ του Μάνου Γκαρθία πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

18'

Πάτησε ωραία στην αντίπαλη περιοχή ο Πόνσε, έκανε κι ένα σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε πολύ άουτ.

17'

Η μπάλα στρώθηκε στον Ελίασον κι εκείνος έκανε ένα πλασέ στην κίνηση, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

Ο Φατόρε δυσκολεύτηκε στο μαρκάρισμα του Αμραμπατ, χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα γρηγορα και ο Μάντζιος τον αλλάζει πλευρά φέροντας τον Μοντόγια αριστερά.

12'

Ο Ελίασον μετά από εξαιρετική κάθετη του Τσούμπερ έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή με μία σέντρα, η οποία όμως δεν ήταν καλή.

11'

Δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση ο Μορόν, δεν ανησύχησε ο Αθανασιάδης.

8'

Κεφαλιά του Βίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Η ΑΕΚ έχει ξεκινήσει με τον Άμραμπατ στα δεξιά και τον Ελίασον στα αριστερά και μέχρι τώρα λειτουργεί καλά.

7'

Κεφαλιά του Κάλενς, κόντραρε η μπάλα στον Μορόν και πέρασε έξω.

6'

Κίτρινη κάρτα για τον Βαλεντίνο Φατόρε.

6'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ για γέμισμα.

4'

Απαντάει ο Άρης με μεγάλη ευκαιρία! Ο Ζαμόρα επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο ήταν εξαιρετικό, με τον Αθανασιάδη να κάνει μία απίστευτη επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν.

3'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πόνσε βρήκε εξαιρετικά τον Ελίασον, εκείνος πλάσαρε από διαγώνια θέση, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά.

2'

Επικίνδυνο ανέβασμα από τον Άμραμπατ, που έκανε και ένα γύρισμα, αλλά δεν είχε αποδέκτη.

Οι πολλές απουσίες που έχουν προκύψει, έκαναν τον Αλμέιδα να κρατήσει στον πάγκο και τον Πινέδα και τον Λιούμπιτσιτς, για λόγους διαχείρισης

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Άρχισε το ματς!

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Βεργέτης, με τον Χάνσμπλαουερ στο VAR.

Παρών στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είναι και ο διοικητικός ηγέτης του Άρη, Θόδωρος Καρυπίδης.

Έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της ΑΕΚ και κάνουν την προθέρμανση τους.

Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έμειναν οι Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος και Πισάρομ ενώ εξ αρχής ήταν εκτός οι Μουκουντί, Στάνκοβιτς και Λιβάι Γκαρσία.

Στο Κύπελλο οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες και στα δύο ματς (0-0, 1-1), με τον Άρη να παίρνει την πρόκριση στη ρεβάνς στη διαδικασία των πέναλτι.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, η ΑΕΚ νίκησε στο ματς του πρώτου γύρου στην «OPAP Arena» με 1-0, ενώ στον δεύτερο γύρο στο «Κλ. Βικελίδης» οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3. Στη Νέα Φιλαδέλφεια στα playoffs επικράτησε με 1-0 η Ένωση.

Αυτή είναι η έκτη φορά που θα «κονταροχτυπηθούν» οι δύο ομάδες, πάμε να δούμε τι έγινε στις άλλες πέντε.

Η ενδεκάδα του Άρη: Χουτεσιώτης, Φατόρε, Μοντόγια, Μπράμπετς, Ρόουζ, Βερτστράτε, Νταρίντα, Γκαρθία, Ζαμόρα, Παναγίδης, Μορόν.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ, Πόνσε.