Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:25 - 20.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:33 - 20.04.2024

Παρακολουθήστε μέσω του live blog του Sportal την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ατρόμητο και Κηφισιά για την 5η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League.

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Ιβάν Μιλίτσεβιτς.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιάννης Νικοπολίδης.

Λήξη στο ματς! Η Κηφισιά παίρνει μία σπουδαία νίκη μέσα στο Περιστέρι με ανατροπή (1-2) και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής.

90+10'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

90+5'

Τρία λεπτά απομένουν. Η «αναγέννηση» της Κηφισιάς στην επανάληψη είναι πιθανό εάν δεν αλλάξει κάτι να της χαρίσει μία μεγάλη νίκη.

90+1'

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Κηφισιά. Ο Μπιφουμά βρέθηκε μόνος του από τα αριστερά και τον σταμάτησε αρχικά ο Μαρκετζάνι, ενώ ο ίδιος επιχείρησε και δεύτερο σουτ μέσα από την περιοχή κι αστόχησε.

90'

8 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων. Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς και η Κηφισιά διαχειρίζεται το προβάδισμά της, με φόντο ένα τρίποντο-χρυσάφι.

82'

Αλλαγή

Ο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντούσαν Γιόβαντσιτς.

82'

Αλλαγή

Ο Παναγιώτης Πρίτσας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ανδρέας Τέτε.

82'

Συμπληρώθηκαν 80 λεπτά στο Περιστέρι. Η Κηφισιά κρατάει στα χέρια της μία πολύ σημαντική νίκη που θα της δώσει βαθμολογική... ανάσα.

80'

Κίτρινη κάρτα για τον Λούκα Τσάπαν.

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Φακούντο Σόλοα.

75'

Αλλαγή

Ο Ματέους Κρισιούμα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μάρκο Γκόμπελιτς.

75'

Ο Ατρόμητος δείχνει διάθεση να πιέσει ψηλά για την ισοφάριση, μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε.

74'

Κίτρινη κάρτα για τον Αγκιμπού Καμαρά.

73'

Αλλαγή

Ο Λούκας Ασεβέδο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κυριάκος Κιβρακίδης.

71'

Ο σκόρερ τραυματίστηκε κατά την επίτευξη του γκολ, καθώς βρήκε κεφάλι με κεφάλι με τον Ασεβέδο.

70'

Η Κηφισιά είναι εμφανώς βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος και φέρνει τα πάνω-κάτω στο Περιστέρι.

68'

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Κλωναρίδης έκανε την τέλεια σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαρμπόσα με το κεφάλι μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρκετζάνι.

68'

Ο Βίκτωρ Κλωναρίδης έδωσε την ασίστ για το γκολ.

68'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Η Κηφισιά κάνει την ανατροπή στο Περιστέρι (1-2)!

67'

Αλλαγή

Ο Αντώνης Τριμμάτης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Δημήτρης Τσακμάκης.

64'

Ο Βαλένσια επιχείρησε να σώσει πάνω στη γραμμή, όμως δεν τα κατάφερε.

64'

Ο Πρίτσας εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Σνάιντερλεν βρέθηκε στην «καρδιά» της περιοχής και με μία καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε.

64'

Ο Παναγιώτης Πρίτσας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

64'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Η Κηφισιά φέρνει το ματς στα ίσα (1-1).

63'

Ο Μιλίτσεβιτς σέντραρε επικίνδυνα από τα αριστερά και ο Τζαβέλλας έδιωξε αποφασιστικά σε κόρνερ.

62'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Βρακάς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γκαετάν Ρομπάιγ.

62'

Αλλαγή

Ο Κάρολ Αντζιέλσκι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Βέργος.

59'

Κίτρινη κάρτα για τον Αντώνης Τριμμάτης.

58'

Αλλαγή

Ο Ντάριο Καναντζίγια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τιεβί Μπιφουμά.

57'

Φάουλ σε καλό σημείο για την Κηφισιά. Ο Μιλίτσεβιτς ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση και ο Μαρκετζάνι μπλόκαρε εύκολα.

53'

Σέντρα-σουτ του Αθανασίου από τα αριστερά, μπλόκαρε έγκαιρα ο Νικοπολίδης.

51'

Ο Κούντε θέλησε να βάλει το γκολ της ζωής του, όμως το σουτ του πίσω από το κέντρο (!) δεν κατέληξε στην εστία.

46'

Αλλαγή

Ο Τζόναθαν Μενέντες βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βίκτωρ Κλωναρίδης.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

45+3'

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Περιστέρι (1-0).

45'

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Ντιέγο Βαλένσια.

43'

Ο Αθανασίου εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Κούντε που βρέθηκε μέσα στην περιοχή πήρε το ριμπάουντ κι επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει εκ νέου σε κόρνερ.

40'

Ο Τζαβέλλας κερδίζει ακόμη μία μονομαχία με τον Οζέγκοβιτς. Ο Βόσνιος φορ δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στην Τρίπολη (0-1). Αυτήν τη στιγμή η Κηφισιά παραμένει προτελευταία με 25 βαθμούς, ο Βόλος είναι 12ος με 29 και η ομάδα του Αγρινίου 11οι με 30.

34'

Σημαντική ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Αγκιμπού Καμαρά έστρωσε στον Κούντε, ο οποίος από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε άουτ.

33'

Κίτρινη κάρτα για τον Ματέους Κρισιούμα.

30'

Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο στο Περιστέρι (1-0). Ο Ατρόμητος είναι αυτός που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ η Κηφισιά που «καίγεται» για βαθμούς δεν μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

25'

Ο Καμαρά έκανε το κλέψιμο και μοίρασε στον Βαλένσια στα δεξιά, ο οποίος από καλή θέση δοκίμασε το σουτ κι αστόχησε.

26'

Κίτρινη κάρτα για τον Ντάριο Καναντζίγια.

23'

Ο Οζέγκοβιτς κέρδισε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

21'

Ο Βαλένσια έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, έγκαιρη η αντίδραση της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Στην πρώτη τους φάση στο ματς, οι Περιστεριώτες είπαν «ευχαριστώ» στο δώρο του Κροάτη αμυντικού και πήραν το προβάδισμα.

16'

Μετά το σοβαρό λάθος του Τσάπαν, ο Καμαρά κέρδισε την μπάλα, έκανε την κούρσα κι εκτέλεσε υποδειγματικά μέσα από την περιοχή στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη για το 1-0 του Ατρόμητου.

16'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Αγκιμπού Καμαρά ανοίγει το σκορ στο Περιστέρι (1-0)

14'

Κλέβει ο Οζέγκοβιτς και κερδίζει το φάουλ από τον Αθανασίου.

10'

Καλός ο ρυθμός στο Περιστέρι σε αυτό το πρώτο 10λεπτο. Χωρίς ευκαιρίες, όμως με πολλές δυνατές μονομαχίες κυρίως στον χώρο του κέντρου.

7'

Ο Πρίτσας έκανε το κλέψιμο και θέλησε να τροφοδοτήσει τον Οζέγκοβιτς. Σε καλύτερη θέση ο Τζαβέλλας «καθάρισε» τη φάση.

4'

Ο Βαλένσια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Νικοπολίδης (ο οποίος κάνει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα) μπλόκαρε δίχως πρόβλημα.

1'

Σέντρα στο ματς.

Στα αγωνιστικά, ο Σάσα Ίλιτς δεν μπορεί να υπολογίζει στους Γιουμπιτάνα, Έρλινγκμαρκ, Τζοβάρα, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ και Ντιρκς.

Για τους φιλοξενούμενους, εκτός «μάχης» έμειναν οι Τεϊσέιρα και Μποτία.

Το ζέσταμα έχει ολοκληρωθεί και σε 10 λεπτά έχουμε σέντρα στο ματς!

Διαιτητής: Βάτσιος

Βοηθοί: Κόλλιας, Σπυρόπουλος

Τέταρτος: Περράκης

VAR: Πολυχρόνης, Νιδριώτης

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan Super League, αφού δεν είχαν συνυπάρξει στο παρελθόν σε καμία κατηγορία.

Η Κηφισιά έκανε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην κατηγορία με αντίπαλο τον Ατρόμητο και αυτό συνέβη στο γήπεδο της Λαμίας, όπου επικράτησε με 2-1 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος και αφού πρώτα είχε ηττηθεί σε Γιάννινα (3-0) και Τούμπα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ.

Για τον Β’ Γύρο του πρωταθλήματος, ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-0 στο Περιστέρι την Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2024 χάρη στα γκολ των Γιουμπιτάνα (8’), Κουέν (56’) και Βέργου (80’).

Ο Ατρόμητος, όπως και πριν την αναμέτρηση τους για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μετράει ένα σερί με επτά αναμετρήσεις αήττητος, αφού η τελευταία ομάδα που πήρε νίκη απέναντι του ήταν ο Άρης στις 17 Φεβρουαρίου 2024 στο Περιστέρι και από τότε έχει τρία ματς μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος (μια νίκη – δύο ισοπαλίες) και τέσσερα στη διαδικασία των Stoiximan Super League Playouts (μια νίκη – τέσσερις ισοπαλίες) που δεν έχει ηττηθεί.

1 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

1 ΝΙΚΕΣ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

- ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

- ΝΙΚΕΣ ΚΗΦΙΣΙΑ

ΓΚΟΛ: 3-0

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι – Τριμμάτης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου – Έντερ, Κούντε – Βαλένσια, Καμαρά, Βρακάς – Αντζιέλσκι.

Στον πάγκο οι Τσιντώτας, Πομόνης, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Καραμάνης, Φριτζόνσον, Κούεν, Ρομπάιγ, Βέργος.

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης – Τσανάτζια, Τσάπαν, Βαφέας, Μιλίτσεβιτς – Σολόα, Σναϊντερλάν – Μενέντες, Πρίτσας, Κρισιούμα – Οζέγκοβιτς.

Στον πάγκο οι Αναγνωστόπουλος, Μπιφουμά, Γιόβαντσιτς, Κλωναρίδης, Παπασάββας, Τετέι, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Νίνης.

Αύριο (21/4,15:00) στον «Λάκκο των Λεόντων» θα πέσει η αυλαία της 5ης αγωνιστικής των playouts, με την αναμέτρηση Πανσερραϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την ίδια ώρα είναι προγραμματισμένη η έναρξη της αναμέτρησης στην Τρίπολη μεταξύ του Αστέρα και του Παναιτωλικού (19:30), ενώ ο ΟΦΗ είναι μπροστά στο σκορ κόντρα στον Βόλο, στο ματς που βρίσκεται σε εξέλιξη (43΄).

Όσον αφορά στο βαθμολογικό κομμάτι, ο Ατρόμητος βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 34 πόντους και δεν κινδυνεύει, ενώ η ομάδα των βορείων προαστίων είναι προτελευταία με 25 βαθμούς, με αποτέλεσμα να δίνει τους δικούς της «τελικούς» στις εναπομείναντες αγωνιστικές.

Δείτε τη βαθμολογία των playouts:

Την περασμένη αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος, ο Ατρόμητος έμεινε ισόπαλος στο «Πανθεσσαλικό» με τον Βόλο (2-2), ενώ η Κηφισιά ηττήθηκε στην έδρα της από τον Παναιτωλικό (0-1).

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από το NovaSports Prime HD.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο Περιστέρι ανάμεσα σε Ατρόμητο και Κηφισιά, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των playouts της Stoiximan Super League.