LIVE: ΕΛΛΑΔΑ - ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 18:33 - 21.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:36 - 21.03.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal το παιχνίδι της Ελλάδας κόντρα στο Καζακστάν, για τα ημιτελικά των playoffs του Nations League, με φόντο μία θέση στο Euro 2024. Σε σχόλιο Σωτήρη Κωσταβάρα.

Καλό βράδυ και… ραντεβού στην Τυφλίδα!

Το καλύτερο 45λεπτο της Εθνικής τα τελευταία χρόνια, με διαφορά. MVP για μένα ο Δημήτρης Πέλκας, που χωρίς αγωνιστικό ρυθμό μπήκε μέσα, κέρδισε το πέναλτι για το 1-0, σκόραρε για το 2-0 και «ξεκλείδωσε» το ματς!

Μείνετε συντονισμένοι στο Sportal.gr για το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης στην «OPAP Arena». Καλό σας βράδυ!

Η Γεωργία χωρίς να εντυπωσιάσει και δίχως τον τιμωρημένο σούπερ-σταρ Κβίτσα Κβαρατσχέλια (σ.σ έχει δικαίωμα συμμετοχής με την Εθνική μας) επικράτησε με 2-0 του Λουξεμβούργου και σίγουρα το εντυπωσιακό 5-0 της Ελλάδας θα της δημιουργήσει μία παραπάνω ανησυχία. Καλό για μας για την ψυχολογική ισορροπία του παιχνιδιού!

Αποθέωση για τους παίκτες του Πογέτ, που όλοι έγιναν μία αγκαλιά μετά το τέλος του αγώνα.

Πλέον, η «γαλανόλευκη» κοιτάζει το παιχνίδι της Τρίτης (26/3) κόντρα στη Γεωργία, η οποία και θα αποτελέσει την τελευταία αντίπαλο της ομάδας για τον δρόμο προς τη Γερμανία. Ο τελικός των playoffs του Nations League θα πραγματοποιηθεί στην Τιφλίδα.

Η Ελλάδα έκανε ένα μυθικό παιχνίδι, «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο με 4-0, πέτυχε πέμπτο τέρμα στο δεύτερο και πλέον είναι ένα βήμα πιο κοντά στο Euro 2024!

90+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

ΤΕΛΟΣ!

89'

Κούρσα του Κωνσταντέλια που έστρωσε στον Μασούρα, του οποίου το σουτ από τα δεξιά πρόλαβε να σταματήσει ο Γιερλάνοβ

88'

Σέντρα - σουτ του Κωνσταντέλια που καταλήγει κόρνερ

Με την αλλαγή σχηματισμού σε 4-4-2 και την πίεση μπροστά το Καζακστάν έχει γίνει πιο απειλητικό στο δεύτερο ημίχρονο , αλλά η αυτοπεποίθηση των διεθνών είναι πλέον τέτοια που σπάνε το πρέσινγκ με πολύ καλό passing game ακόμα και μέσα στην μεγάλη μας περιοχή!

88'

Ο Κωνσταντέλιας έστρωσε στον Γιακουμάκη ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως ήθελε.

87'

ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Στην προσπάθεια του να απομακρύνει το κόρνερ του Τσιμίκα, ο Ταπάλοβ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας και 5-0 για τη «γαλανόλευκη».

85'

Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Γιακουμάκης άφησε στον Μάνταλο που με φόρα σούταρε, αλλά είδε τον γκολκίπερ να τον σταματά εντυπωσιακά.

82'

Ο Γιερλάνοβ δοκίμασε ένα σουτ αλλά αυτό δεν είχε τύχει. Έχουν στερέψει από δυνάμεις οι Κοζάκοι.

79'

Ο Μασούρας έστρωσε στον Μάνταλο που δεν έβαλε το πόδι του πάνω στη γραμμή

Είναι σαφές πως το μυαλό όλων πλέον είναι στο ματς της Τυφλίδας με την Γεωργία. Άλλο παιχνίδι, εκτός έδρας, στο πολύ δύσκολο για φιλοξενούμενους «Boris Paichadze» και μπροστά σε παραπάνω από 50.000 Γεωργιανούς!

77'

Αλλαγή

Ο Maxim Samorodov βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Abat Aimbetov.

77'

Ο Κωνσταντελιας υποδέχθηκε την μπάλα και από τον άξονα επιχείρησε ένα άστοχο σουτ.

73'

Αλλαγή

Ο Τάσος Μπακασέτας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ανδρέας Μπουχαλάκης.

73'

Άψογη μπαλιά του Μασούρα στον Μπακασέτα, αλλά η προσπάθεια του δεύτερου σταμάτησε στα σώματα.

68'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Temirlan Erlanov.

Τέσσερα γκολ σ’ ένα ημίχρονο έχουμε να πετύχουμε από εκείνο το 4-1 με το Γιβραλτάρ το Σεπτέμβριο του 2016 στο στάδιο «Αλγκάβρ» του Φάρο-Λούλε για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

67'

Αλλαγή

Ο Islam Chesnokov βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Aleksandr Zuev.

67'

Αλλαγή

Ο Τζορτζ Μπάλντοκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λάζαρος Ρότα.

66'

Κίτρινη κάρτα για τον Ramazan Orazov.

«Κωνσταντέλιας, Κωνσταντέλιας» φώναζε μερίδα φιλάθλων μετά την είσοδο του 21χρονου παίκτη.

63'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

63'

Αλλαγή

Ο Δημήτρης Πέλκας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Γιακουμάκης.

Πόσο συχνά άραγε βλέπουμε την Εθνική ομάδα να είναι τόσο παραγωγική; Είναι μόλις η δεύτερη φορά την τελευταία επταετία που πετυχαίνει τουλάχιστον τέσσερα γκολ, μαζί με το 5-0 επί του Γιβραλτάρ για τα προκριματικά του Euro τον περασμένο Σεπτέμβριο! Τυχεροί οι 30.000 θεατές που βρίσκονται στην ΟΠΑΠ Arena!

59'

Ο Βορογκόβφκλι βρέθηκε στην πλάτη του Τσιμίκα, όμως η κεφαλιά του από τη μικρή περιοχή δεν ήταν καλή.

58'

Το σουτ του Οράζοβ από τα 25 μέτρα περνάει κοντά από το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

54'

Κίτρινη κάρτα για τον Adilet Sadybekov.

53'

Το σουτ του Ταπάλοβ από τα δεξιά κόντραρε στον Τσιμίκα και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος

51'

Διπλή προσπάθεια για την Εθνική, με τον Μάνταλο και τον Μπακασέτα να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Το σουτ του πρώτου κατέληξε στα σώματα και του δεύτερου στα χέρια του Σάτσκλι.

Έχει ρίξει ρυθμό η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο. Απολύτως λογικό, μέχρι και… επιβεβλημένο!

50'

To σουτ του Τσεσνόκοβ δεν είναι καλό και περνάει άουτ

48'

Το σουτ του Ζαϊνουντίνοβ από τη γραμμή της περιοχής καταλήγει στα χέρια του Βλαχοδήμου

Έτσι όπως εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο, ο Γουστάβο Πογιέτ έχει μια απροσδόκητη ευκαιρία να κάνει διαχείριση έμψυχου δυναμικού ενα όψει του «τελικού» με την Γεωργία. Άψογη ψυχολογική προετοιμασία των παικτών από τον ομοσπονδιακό τεχνικό! Τι πιστώνεται χωρίς αμφιβολία!

46'

Αλλαγή

Ο Elkhan Astanov βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ramazan Orazov.

46'

Αλλαγή

Ο Bagdat Kairov βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Erkin Tapalov.

46'

Αλλαγή

Ο Abzal Beysebekov βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Adilet Sadybekov.

46'

Αλλαγή

Ο Παντελής Χατζηδιάκος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Παναγιώτης Ρέτσος.

46'

Σέντρα στο β' ημίχρονο

To 3-0 και το 4-0 της Ελλάδας:

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Υψηλά επίπεδα ενέργειας από τους διεθνείς στο πρώτο 45λεπτο, ασταμάτητο τρέξιμο και η δουλειά έχει γίνει! Από τις πιο ελκυστικές εικόνες της Εθνικής στο πέρασμα των χρόνων!

Με το εξωτερικό η ασίστ του Μασούρα, με το εσωτερικό αυτή του Τσιμίκα και… 4-0!

40'

ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Γλυκιά σέντρα Τσιμίκα από τη δεξιά γωνία της περιοχής την οποία μετέτρεψε σε γκολ ο Κουρμπέλης με κεφαλιά. Θριαμβευτικό ημίχρονο για την ομάδα του Πογέτ!

40'

Ο Κώστας Τσιμίκας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

Τρομερή κίνηση από τον Ιωαννίδη για να ξεμαρκαριστεί, υπομονή και απίθανη πάσα, αλά Μοντριτς, από τον Μασούρα, καταπληκτικό άνοιγμα του παιχνιδιού από τον Κουρμπέλη. Υψηλού επιπέδου αντεπίθεση για την Εθνική και απίθανο γκολ. Δεύτερη ασίστ για τον Μασούρα!

37'

Ο Γιώργος Μασούρας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

37'

ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Άψογη βαθιά μπαλιά του Κουρμπέλη στα δεξιά, εκεί ο Μασούρας υποδέχθηκε και έστρωσε με το εξωτερικό στον Ιωαννίδη, που με μία επαφή έκανε το 3-0.

34'

Κάκιστο σουτ του Κουρμπέλη στην κίνηση, το οποίο κατέληξε πλάγιο

Το μαξιλαράκι ασφαλείας των δύο γκολ κάνει από τη μία πιο εύκολο το έργο της διαχείρισης του ματς από τους διεθνείς, αλλά ο υπερβολικός ενθουσιασμός από το εξαιρετικό ξεκίνημα μας έχει κάνει να χάσουμε την ισορροπία μας το τελευταίο διάστημα δίνοντας χώρο στους Καζάκους.

Το δοκάρι του Καζακστάν:

30'

Κίτρινη κάρτα για τον Παντελής Χατζηδιάκος.

Οι Εθνικές ομάδες δεν φτιάχνονται με τους πιο φορμαρισμένους, αλλά με σταθερό κορμό στα πρότυπα του Ότο Ρεχάγκελ!

Τα γκολ της Εθνικής:

Η επιλογή του Πέλκα για το αρχικό σχήμα προκάλεσε πολλά αρνητικά σχόλια στην πορεία για το ματς εξ αιτίας κυρίως του περιορισμένου χρόνου συμμετοχής του το τελευταίο διάστημα με την Μπασακσεχίρ. Μέχρι τώρα έχει κερδίσει το πέναλτι κι έχει σκοράρει!

25'

Ο Ζαϊνουντίνοφ έκανε ένα σουτ από τα αριστερά, δεν κουράζει τον Βλαχοδήμο με την μπάλα να πάει μακριά πάνω από την εστία.

24'

ΔΟΚΑΡΙ για το Καζακστάν! Ο Τσεσνόκοφ έκανε ένα σουτ κοντά στον άξονα και εκτός περιοχής, ο Χατζηδιάκος έβαλε το κεφάλι του και με τα φάλτσα η μπάλα κατέληξε στη δοκό

21'

Μακρινό σουτ του Μπακασέτα το οποίο περνάει πάνω από την εστία

Εκπληκτικό πρώτο τέταρτο από την Εθνική. Πίεση στον άξονα, στην οποία βοηθάει ο Πέλκας συγκλίνοντας προς τα μέσα. Αυτό τον βοηθάει να βρίσκεται πιο κοντά στην εστία και κάπως έτσι, πατώντας για ακόμα μια φορά την περιοχή , έκανε το 2-0!

18'

H κεφαλιά του Μαυροπάνου από το σημείο του πέναλτι περνάει απελπιστικά άουτ

17'

Κίτρινη κάρτα για τον Yan Vorogovsky.

15'

15'

ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Απίθανη σέντρα του Μασούρα στην καρδιά της περιοχής, ο Πέλκας έκανε μία άψογη κεφαλιά και έκανε το 2-0.

12'

Σύγκρουση Μπεϊζεμπέκοφ με τον Γερλάνοβ, στο έδαφος ο πρώτος

9'

ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Ο Μπακασέτας έστειλε μία δυνατή βολίδα στην εστία και αυτή έφερε το 1-0 για τη «γαλανόλευκη»!

7'

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Ο Πέλκας έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, πήγε στο δοκάρι και στη συνέχεια δέχθηκε μαρκάρισμα εντός περιοχής από τον Καΐροφ, με τον Μάκελι να δείχνει τη λευκή βούλα.

1'

Αδύναμη κεφαλιά του Πέλκα δεν μπορεί να τη βρει καλά και στη συνέχεια από τα αριστερά το σουτ του Τσιμίκα πέρασε άουτ.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Καλησπέρα σας! Πολύ δύσκολο παιχνίδι για την Εθνική κόντρα σ΄ έναν αντίπαλο που δεν είναι το φαβορί και δεν έχει τίποτα να χάσει. Θα προσπαθήσει να πάει το ματς στη δύναμη, εκεί δηλαδή που φαίνεται να έχει πλεονέκτημα. Χρειάζεται υπομονή και προσοχή στις αντεπιθέσεις.

Διαιτητής του αποψινού αγώνα θα είναι ο Ντάνι Μάκελι. Βοηθοί του θα είναι οι Χέσελ Στέγκστρα, Βαν Ντε Βρις, τέταρτος διαιτητής θα είναι ο επίσης Ολλανδός, Άλαρντ Λίντχαουτ, ενώ στο στο VAR θα βρίσκεται ο Ρομπ Ντιέπερινκ.

Σε περίπτωση που η Ελλάδα προκριθεί στο Euro τότε θα αντιμετωπίσει τις Τουρκία, Τσεχία και Πορτογαλία.

Αποθέωση για τους διεθνείς από τους φιλάθλους που αρχίζουν να γεμίζουν το γήπεδο.

Θυμίζουμε πως λόγω της μεγάλης ζήτησης για τα εισιτήρια, στην «OPAP Arena» άνοιξε και το πέταλο που είχε μείνει κλειστό στα ματς με Ολλανδία και Γαλλία.

Ουρές έξω από τις θύρες με τον κόσμο να περνά έλεγχο πριν μπει στο γήπεδο.

Δείτε το pregame του παιχνιδιού της Εθνικής.

Η Ελλάδα για να βρεθεί στον ημιτελικό είχε βγει πρώτη στον όμιλό της στο Nations League, έχοντας αντιπάλους το Κόσοβο, τη Βόρεια Ιρλανδία και την Κύπρο. Την ίδια ώρα οι Καζάκοι τερμάτισαν επίσης στην κορυφή σε όμιλο με Αζερμπαϊτζάν, Σλοβακία και Λευκορωσία.

Υπενθυμίζεται το παιχνίδι είναι sold out, ενώ ανάμεσα στους οπαδούς της Εθνικής βρίσκονται και περίπου 200 φίλοι του Καζακστάν.

Η Γεωργία πήρε τη νίκη με 2-0 το Λουξεμβούργο χάρη στα δύο γκολ του Σιμσιβάτζε και έκλεισε θέση για τον τελικό της Τρίτης (26/3), όπου θα υποδεχτεί είτε την Ελλάδα είτε το Καζακστάν.

Οι παίκτες της Εθνικής πάτησαν το χορτάρι της OPAP Arena και ετοιμάζονται για το μεγάλο παιχνίδι.

Στο άλλο παιχνίδι η Γεωργία είναι μπροστά στο σκορ με 2-0 κόντρα στο Λουξεμβούργο στο 87ο λεπτό και όλα δείχνουν ότι η παρέα του Κβαρατσκέλια θα είναι στον τελικό της Τρίτης (26/3).

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος - Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας - Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας - Μασούρας, Πέλκας, Ιωαννίδης.

Καζακστάν (Μαγκόμεντ Άντιεφ): Σάτσκλι, Κάιροφ, Μπίστροφ, Μαρότσκιν, Γιερλάνοφ, Βορογκόβσκι, Τσεσνόκοφ, Μπεϊσεμπέκοφ, Ζαϊνουτντίνοφ, Αστάνοφ, Σαμορόντοφ.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Εθνικής με το Καζακστάν για τον ημιτελικό των playoffs του Nations League, με στόχο το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2024 στα γήπεδα της Γερμανίας το ερχόμενο καλοκαίρι.