Γιώργος Σακελλαρίου 22:05 - 20.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:54 - 21.04.2024

Φώτης κερνάει και Φώτης πίνει... στην πεντάρα του Παναθηναϊκού στη Λαμία
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

18:51 - 21.04.2024

Με έναν δαιμονισμένο Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ και δημιούργησε άλλα δύο, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πιο εύκολη νίκη του στα Play Offs με 5-0 επί της Λαμίας. Δύο γκολ ο Μπακασέτας και ένα ο Βέρμπιτς. Ανησυχία για τον τραυματία Μπερνάρ.

Τα highlights από την πεντάρα του Παναθηναϊκού στη Λαμία

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για τον περίπατο στη Λαμία

Αποθεώθηκε στην αλλαγή του ο Ιωαννίδης

Ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο και προσωρινά είναι πρώτος με τα γκολ των Βέρμπιτς στο 23', του Μπακασέτα στο 44' και το 57' και του Ιωαννίδη στο 54' και στο 60'.

90+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος του ματς. Λαμία - Παναθηναϊκός 0-5

Πάρτι η ομάδα στο χορτάρι, πάρτι και στις εξέδρες οι οπαδοί του ΠΑΟ

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στον Μπερνάρ. Για να δούμε τι έχει και αν θα παίξει την Τετάρτη στη Νέα Φιλαδέλφεια...

Τρομερά πράγματα και σήμερα από τον Ιωαννίδη

Έχει χαλαρώσει ο Παναθηναϊκός μετά το 60' και είναι απόλυτα λογικό

85'

Τακουνάκι του Κοντονίκου, δεξί σουτ του Μαρτίνεθ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Λοντίγκιν

Οι πανηγυρισμοί των πρασίνων για την πεντάρα

84'

Δεξί διαγώνιο σουτ, δεξιά εντός περιοχής του Βασιλαντωνόπουλου, απέκρουσε ξανά ο Λοντίγκιν

Ο Τσιλούλης έκανε το δεξί σουτ στο ύψος της μικρής περιοχής κι απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή γωνία σε κόρνερ

83'

Μεγάλη ευκαιρία η Λαμία, φοβερός Λοντίγκιν

80'

Δεξί σουτ του Βέρμπιτς κόντραρε, νέο αριστερό σουτ αριστερά εντός περιοχής του Μαντσίνι, στα χέρια του Κοσέλεφ

Δείτε τα τρία γκολ του Παναθηναϊκού σε διάστημα επτά λεπτών!

77'

Αλλαγή

Ο Φλοσάρ Μάλτσι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Τσούκαλος.

76'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Άνταμ Τζανετόπουλος.

Αψυχολόγητη ενέργεια του Γεντβάι. Για ένα φάουλ στο 5-0 απώθησε τον Κοντονίκο και κιτρινίστηκε

75'

Κίτρινη κάρτα για τον Τιν Γεντβάι.

74'

Δεξί σουτ του Βέρμπιτς εντός περιοχής κόντραρε στα σώματα των Στάνκο, Τζανετόπουλου

Έχει πλέον πέσει ο ρυθμός και είναι λογικό με το σκορ στο 5-0. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να στραφεί στην ΑΕΚ, ελπίζοντας και σε μία μικρή έκπληξη από το "Βικελίδης".

Οι πρωταγωνιστές του αγώνα για τον ΠΑΟ

71'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

65'

Δεξί σουτ του Μαντσίνι μπλόκαρε ο Κοσέλεφ

64'

Δεξί σουτ του Μάλτσι, δεξιά εντός της περιοχής η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

Οι πανηγυρισμοί για το πράσινο πάρτι

63'

Αλλαγή

Ο Σαμέτ Ακαϊντίν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόνι Βιλένα.

63'

Αλλαγή

Ο Χουάνκαρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

63'

Αλλαγή

Ο Τάσος Μπακασέτας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

Τερίμ και Βόκολος

Ο Τερίμ με τον Μπερνάρ

62'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Κορνέζος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κάλεμπ Στάνκο.

62'

Αλλαγή

Ο Θεοφάνης Τζανδάρης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βασίλης Κοντονίκος.

Ο Ιωαννίδης σε μπαλιά του Μπακασέτα και λάθος υπολογισμό του Τζανετόπουλου, από δεξιά μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο δεξί σουτ υπό την παρακολούθηση του Κορνέζου έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 0-5

61'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Φώτης Ιωαννίδης βρίσκει το στόχο!

Το ιδανικό σενάριο! Τρία γκολ σε εφτά λεπτά και ο Παναθηναϊκός περνάει θριαμβευτικά από τη Φθιώτιδα! Τώρα, ο Τερίμ ετοιμάζεται να προφυλάξει παίκτες.

60'

Ο Τάσος Μπακασέτας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

60'

ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

58'

Ο Τσιλούλης βρέθηκε στη μικρή περιοχή και εκτέλεσε, αλλά απέκρουσε ο Λοντίγκιν

Φοβερή ενέργεια του Βέρμπιτς από αριστερά και γύρισμα στον Λημνιό, τα πλασέ του τα σταμάτησε δύο φορές ο Σίντκλεϊ και ο Μπακασέτας στο ύψος του πέναλτι με αριστερό σουτ έκανε το 4-0

57'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Τάσος Μπακασέτας βρίσκει το στόχο!

Απίστευτα φορμαρισμένος ο διεθνής φορ του Παναθηναϊκού

56'

Νέα τρομερή ενέργεια ο Ιωαννίδης, κόπηκε τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει εντός περιοχής

Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ιωαννίδης με τρομερό άλμα στην καρδιά της άμυνας και καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 3-0

54'

54'

Είναι προφανής η επιθυμία του Παναθηναϊκού να διαχειριστεί τον αγώνα, για να εξοικονομήσει ενέργεια. Εν όψει μίας δύσκολης συνέχειας με το ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

53'

Οφσάιντ ο Μάλτσι, πρόλαβε ούτως ή άλλως και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν

51'

Ο Τσέριν έδωσε αριστερά στην περιοχή στον Βέρμπιτς, ο Σλοβένος στο δεξί πλασέ έβαλε φάλτσο, αλλά όχι όσο χρειαζόταν και η μπάλα έφυγε δύο μέτρα από τη συμβολή των δοκαριών

47'

Κάθετη του Ιωαννίδη, ο Βέρμπιτς έδωσε στον Μπακασέτα, ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Σλοβένος εξτρέμ

46'

Αστόχησε ο Μάλτσι στη μικρή περιοχή, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Σλίβκα

46'

Αλλαγή

Ο Πέδρο Αμαράλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σίντκλεϊ.

46'

Αλλαγή

Ο Τόσιο Λάκε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ.

46'

Μαρτίνεθ και Σίντκλεϊ έβαλε ο Βόκολος, εκτός Λέικ και Αμαράλ

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Δείτε το 2-0 του Μπακασέτα από την τρομερή ενέργεια του Ιωαννίδη

Το τελείωμα του Λημνιού στο δοκάρι, το ριμπάουντ που έγινε γκολ από τον Βέρμπιτς και οι πανηγυρισμοί των πρασίνων

Ο Μπερνάρ στην αλλαγή του

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για το 2-0

Δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορεί να σταματηθεί ο Ιωαννίδης σε αυτό το τάιμινγκ. Είναι στην κυριολεξία, ασταμάτητος. Και το κυριότερο, έχει αυτοπεποίθηση και δεν πτοείται με τίποτα!

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ημίχρονο στη Λαμία. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 2-0 με τα γκολ του Βέρμπιτς στο 23' και του Μπακασέτα στο 44'.

Δείτε το 1-0 του ΠΑΟ

Ο Ιωαννίδης πήρε την κόντρα από τον Κορνέζο, σηκώθηκε, τον απέφυγε κι από δεξιά γύρισε στο πέναλτι και ο Μπακασέτας με δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 2-0

45'

ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ. ΣΚΟΡΕΡ Ο ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ

44'

Ο Φώτης Ιωαννίδης έδωσε την ασίστ για το γκολ.

Η αλλαγή του Μπερνάρ

41'

Κίτρινη κάρτα για τον Θεοφάνης Τζανδάρης.

39'

Ο Ιωαννίδης από αριστερά έκανε νέα εξαιρετική ενέργεια, αλλά το γύρισμα που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο κι από την κόντρα μπλόκαρε ο Κοσέλεφ

36'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Μπακασέτας έκανε την κάθετη στον Ιωαννίδη, αυτός από πλάγια δεξιά μπήκε στην περιοχή και έκανε το δεξί πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ από το δεξί δοκάρι

31'

Φάουλ του Μπακασέτα από δεξιά με το αριστερό, η κεφαλιά του Ακαϊντίν πήρε ύψος κι έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κοσέλεφ

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για το 1-0

Ξεσήκωσε την εξέδρα ο Τσιλούλης...

Μπορεί ο Βέρμπιτς να σκόραρε και ο Λημνιός να είχε το σουτ στο δοκάρι, όμως η ενέργεια του Ιωαννίδη ξεκλείδωσε την άμυνα της Λαμίας. Άλλη μία μεγάλη κίνηση από τον επιθετικό του Παναθηναϊκού.

25'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

Ο Ιωαννίδης έκανε ατομική ενέργεια κι έδωσε δεξιά στον Λημνιό, αυτός από δεξιά έκανε το πλασέ, η μπάλα κατέληξε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και ο Βέρμπιτς στο ριμπάουντ, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, σε κενή εστία έκανε το 1-0

23'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς βρίσκει το στόχο!

Σκόραρε ο Βέρμπιτς!

Η ευκαιρία του ΠΑΟ με τον Μπακασέτα

21'

Ο Βέρμπιτς στη θέση του Μπερνάρ

21'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

Πλήγμα για το «τριφύλλι»

Ο Βέρμπιτς θα πάρει τη θέση του

Στο έδαφος ο Μπερνάρ, έχει ενοχλήσεις εδώ και λίγα λεπτά.

Γηπεδούχοι νιώθουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού

Μπλόκαρε ο Κοσέλεφ στην εκτέλεση του κόρνερ

Είμαστε σε αναμονή για το αν ο Μπερνάρ θα συνεχίσει, αφού μέχρι τώρα είναι επιφυλακτικός στα σπριντ του και παιζει συντηρητικά.

18'

Κόρνερ για τον ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός έχει αρχίσει νωθρά, όπως συνήθως στα περισσότερα ματς. Δεν έχει αλλάξει αυτό, αλλά είναι πιο προσεκτικός στην άμυνα.

12'

Ο Τσιλούλης πήρε τη μονομαχία από τον Χουάνκαρ, εκτέλεσε εντός περιοχής με το δεξί και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

9'

Ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Τσιλούλης μπήκε από δεξιά στην περιοχή και το γύρισμα που έκανε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

4'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Ιωαννίδη από δεξιά, ο Μπερνάρ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει, αλλά στο ημικύκλιο έκανε το δεξί σουτ ο Μπακασέτας, απέκρουσε στη δεξιά γωνία ο Κοσέλεφ κι απομάκρυνε σε κόρνερ ο Βασιλαντωνόπουλος

Βίντεο με την παρουσία των φίλων του Παναθηναϊκού στη Λαμία

Λεωφόρος έχει γίνει η Λαμία

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Σέντρα στο ματς

Εικόνες πριν το ζέσταμα των ομάδων

Καλησπέρα σας. Ο Φατίχ Τερίμ επιλέγει να χρησιμοποιήσει τον Λοντίγκιν στην εστία, για να δώσει χρόνο στον ομογενή τερματοφύλακα, σε μία εβδομάδα που έχει άλλες δύο αναμετρήσεις στις οποίες θα παίξει ο Μπαρτλομιέι Ντραγκόβσκι.

ΓΚΟΛ: 5-11

Μέσα στο 2019 ήταν και η μοναδική νίκη της Λαμίας επί του Παναθηναϊκού, στις 21 Ιανουαρίου, όταν επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπερτόλιο.Οι δύο από τις τέσσερις νίκες του Παναθηναϊκού με γηπεδούχο τη Λαμία είναι με σκορ 2-0, ενώ και οι δύο ισοπαλίες που έχουν σημειωθεί είναι με 1-1.

Η τελευταία ισοπαλία με γηπεδούχο την ομάδα της Λαμίας ήταν στις 24 Αυγούστου 2019, όταν οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τις προσπάθειες τους με σκορ 1-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τον Ρόμανιτς να βάζει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 20ο λεπτό και τον Μακέντα να ισοφαρίζει στο 35ο λεπτό.

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

O Παναθηναϊκός στις πέντε τελευταίες επισκέψεις του στη Λαμία έχει πάρει τη νίκη, με τις τέσσερις αναμετρήσεις να είναι για το πρωτάθλημα και τη νια για το Κύπελλο Ελλάδος. Αντίθετα, στα πέντε τελευταία ως γηπεδούχοι οι Πράσινοι είχαν δύο ισοπαλίες με την ομάδα της Φθιώτιδας.

Διαιτητές: Άγγελος Ευαγγέλου, Ανδρέας Φωτόπουλος, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος