Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:27 - 03.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:06 - 03.04.2024

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Παναθηναϊκός με Μπακασέτα, Ιωαννίδη λύγισε την ΑΕΚ και μπήκε στο κόλπο του τίτλου
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

23:00 - 03.04.2024

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Βίντα, αλλά ο Παναθηναϊκός με απίστευτο πάθος και τρομερούς τους Ιωαννίδη και Μπακασέτα έφτασε στην ανατροπή με 2-1 και ξαναμπήκε στο κόλπο του πρωταθλήματος.

Φοβερό ματς στη Λεωφόρο, με την ΑΕΚ να προηγείται μόλις στο 5' με τον Βίντα και τον Παναθηναϊκό να φέρνει τούμπα το παιχνίδι μέσα σε ένα δίλεπτο με τα γκολ των Μπακασέτα (32') και Ιωαννίδη (34').

90+10'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 2-1

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό, με ανατροπή! Αγχωτική, πιεστική, στο όρο, αλλά τον κρατάει ζωντανό στη διεκδίκηση του τιτλου!

90+9'

Ο Χατζισαφί βρήκε τον Ρότα μέσα στην περιοχή, αλλά εκείνος έκανε κακό κοντρόλ.

90+7'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ με ένα γύρισμα βρήκε τον Πόνσε, όμως η κεφαλιά του Αργεντινού επιθετικού πέρασε πάνω από τη συμβολή των δοκών.

90+5'

Ένταση τώρα ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων.

90+5'

Είχε μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός να χτυπήσει στην κόντρα με τον Πέρεθ, αλλά ο Πινέδα δεν του το επέτρεψε.

90+2'

Κεφαλιά του Πόνσε, πολύ άουτ η μπάλα.

90+2'

Καλή απευθείας εκτέλεση από τον Γκατσίνοβιτς, απέκρουσε ο Ντραγκόβσκι.

Ο Ρούμπεν φωνάζει στους παίκτες του να μην ανεβαίνουν πολύ. Προφανώς θα είναι οδηγία από τον Τερίμ, για να μην εκτεθεί ανασταλτικά το Τριφύλλι.

90+1'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ, ελάχιστα έξω από την περιοχή.

90+6'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Πέτρος Μάνταλος.

90+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Σαμέτ Ακαϊντίν.

90+6'

Κίτρινη κάρτα για τον Τόνι Βιλένα.

90'

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Έχει μπει στην περιοχή και ο Βίντα ως φορ, αλλά η ΑΕΚ δεν μπορεί να περάσει την μπάλα

88'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τσέριν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόνι Βιλένα.

88'

Αλλαγή

Ο Τάσος Μπακασέτας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρουμπέν Πέρεθ.

87'

Ο Άμραμπατ βρήκε τον Αραούχο πλάγια μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα κόντραρε και δεν πήρε ούτε το κόρνερ.

Ο Ιωαννίδης έκανε με τον Ελίασον, αυτό που δεν έκανε κανένας με τον Μπράντον την προηγούμενη Κυριακή. Σταμάτησε με κάθε κόστος την αντεπίθεση.

85'

Κίτρινη κάρτα για τον Φώτη Ιωαννίδη, που γκρέμισε τον Ελίασον, προκειμένου να μην χτυπήσει στην κόντρα η ΑΕΚ.

83'

Ανορθόδοξες προσπάθειες από την ΑΕΚ να «τρυπήσει» την καλοστημένη άμυνα του Παναθηναϊκού, κυρίως με γιόμες.

Η ΑΕΚ μόνο παίζοντας κάθετα μπορεί να βρει μια στιγμή για να σκοράρει. Ή από στατική φάση.

Πρέπει να φρεσκάρει και τον "άξονα" του ο Τερίμ. Η ΑΕΚ παίζει χωρίς αμυντικό χαφ, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν το έχει εκμεταλλευτεί καθόλου.

81'

Μπλοκάρει ο Αθανασιάδης απευθείας την μπάλα από την εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα.

79'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Δημήτρης Λημνιός.

Με γεμίσματα δύσκολα θα βρει άκρη η ΑΕΚ, καθώς πλέον στο κέντρο της άμυνας του Παναθηναϊκού έχει προστεθεί και ο Αράο ανάμεσα στον Γεντβάι και τον Ακαϊντίν

78'

Στο έδαφος ο Μπερνάρ, δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ.

77'

Κεφαλιά του Πόνσε μετά από σέντρα του Άμραμπατ, εύκολα ο Ντραγκόβσκι.

Ρισκάρει πολύ ο Τερίμ με το να μην φρεσκάρει την ενδεκάδα του. Χρειάζεται μεσοεπιθετικούς με ενέργεια, για να βγουν στην κόντρα και να πρεσάρουν.

75'

Σουτ του Αραούχο στην κίνηση έξω από την περιοχή, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.

73'

Μετά από λάθος του Αραούχο ο Μπερνάρ βρήκε τον Ιωαννίδη, ο οποίος έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τη συμβολή των δοκών.

71'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπερνάρ, που τράβηξε παρατεταμένα τη φανέλα του Άμραμπατ.

Η ΑΕΚ δεν έχει αμυντικό χαφ πλέον. Ο Παναθηναϊκός πρέπει να χτυπήσει σε αυτό τον χώρο.

70'

Αλλαγή

Ο Γενς Γιόνσον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νορντίν Άμραμπατ.

Ο Αλμέιδα παίρνει φουλ του ρίσκου, καθώς πλέον τα χαφ είναι ο Πινέδα με τον Γκατσίνοβιτς και στα άκρα Άμραμπατ και Ελίασον

Πλέον η ΑΕΚ πρέπει να βρει τρόπους να διασπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού και θα χρειαστεί γι αυτό καλές εκτελέσεις στα στημένα.

67'

Μπλοκάρει ο Ντραγκόβσκι ένα γεμίσμα του Ελίασον από εκτέλεση φάουλ.

65'

Γυριστό σουτ του Αραούχο, προσπάθησε να κάνει την προβολή ο Γκατσίνοβιτς, όμως δεν το κατάφερε και μπλόκαρε ο Ντραγκόβσκι.

Η αλλαγή συστήματος από τον Τερίμ, έχει φέρει πολύ πίσω τον Παναθηναϊκό. Για να δούμε πως θα λειτουργήσει η επιλογή του Τούρκου.

Στην κυριολεξία ο Περέιρα δεν σφυρίζει το παραμικρό. Επιτρέπει το ξύλο στις δύο ομάδες.

63'

Γύρισμα του Χατζισαφί, διώχνει ο Γέντβαι προ του Πόνσε.

62'

Ο Πινέδα είδε ωραίο τον Ρότα πλάγια μέσα στην περιοχή, αλλά το κοντρόλ του τελευταίου δεν ήταν το ιδανικό.

61'

Αλλαγή

Ο Χουανκάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

61'

Αλλαγή

Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

60'

Εκπληκτικός ο Ιωαννίδης απόψε, πήρε ακόμα μία μονομαχία από τον Μουκουντί και «άδειασε» άλλους δύο παίκτες.

Με την τετραπλή αλλαγή, πλέον ο Πόνσε είναι κορυφή, ο Αραούχο δίπλα του, ο Γκατσίνοβιτς με τον Ελίασον είναι στα δυο άκρα και ο Πινέδα δίπλα στον Γιόνσον στα χαφ.

57'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

57'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς.

57'

Αλλαγή

Ο Λιβάι Γκαρσια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εζεκιέλ Πόνσε.

57'

Αλλαγή

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ορμπελίν Πινέδα.

O Παναθηναϊκός έχει προϋποθέσεις για να πετύχει τρίτο γκολ και να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Βέβαια, είναι θέμα η λειτουργία της μεσαίας γραμμής, γιατί παίζουν δίδυμο οι Τσέριν και Μπακασέτας και η ΑΕΚ τώρα θα έχει φρέσκους παίκτες.

55'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπακασέτας βρήκε εξαιρετικά τον Ιωαννίδη, εκείνος έπιασε ένα μονοκόματο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

54'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό που χτύπησε στην κόντρα! Ο Ιωαννίδης βρήκε εξαιρετικά τον Μπερνάρ, εκείνος πάτησε περιοχή και πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Ήταν οφσάιντ όμως ούτως η άλλως ο Βραζιλιάνος.

50'

Ο Μπακασέτας βρέθηκε στο έδαφος, όμως δεν φαίνεται να έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Θα συνεχίσει κανονικά.

O Αράο παίζει ουσιαστικά σαν κεντρικός στόπερ στο δεύτερο ημίχρονο. Μοιάζει να είναι ένα 3-4-3 από τον Τερίμ.

Έτσι όπως πάει το πράγμα, δεν θα αργήσει να επέμβει στο ματς ο Αλμέιδα.

48'

Σέντρα του Χατζισαφί, έδιωξε με γροθιές ο Ντραγκόβσκι.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Τα γκολ των Μπακασέτα και Ιωαννίδη για το 2-1 του Παναθηναϊκού

Είναι εκπληκτική η αντίδραση που έβγαλε ο Παναθηναϊκός. Έμοιαζε έτοιμος να καταρρεύσει από το 0-1 στο 3ο λεπτό, όμως το ανέτρεψε και προηγείται. Πρέπει να συνεχίσει έτσι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ δυο πράγματα πράγματα πρέπει να αλλάξει στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο να μην δίνει τόσο εύκολες δυνατότητες στον Παναθηναϊκό να κάνει απειλή από το πουθενά, χωρίς καν να κτίσει παιχνίδι. Και το δεύτερο, να έχει πιο σωστές αποφάσεις στην τελική της προσπάθεια.

Φοβερό πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να βρίσκει γρήγορο γκολ στο 5ο λεπτό με τον Βίντα και τον Παναθηναϊκό να φέρνει τούμπα το ματς μέσα σε ένα δίλεπτο με τους Μπακασέτα (32') και Ιωαννίδη (34').

45+3'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 2-1

45+1'

Ο Λιβάι σήκωσε την μπάλα για τον Τσούμπερ, όμως η κεφαλιά του Ελβετού ήταν πολύ κακή.

Η ΑΕΚ ξαναβρήκε την ισορροπία της μέσα στο γήπεδο, αλλά εξακολουθεί να μην έχει σωστές αποφάσεις, στην τελική προσπάθεια.

45'

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ελίασον από δεξιά, δεν κατάφερε ο Μάνταλος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

41'

Συνεχίζει κανονικά ο Ιωαννίδης.

39'

Στο έδαφος ο Ιωαννίδης, μπαίνει μέσα το ιατρικό επιτελείο.

39'

Μακρινό σουτ του Ρότα έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

38'

Φάουλ για την ΑΕΚ κοντά στο σημείο του κόρνερ.

Η επιμονή του Ιωαννίδη και το τελείωμα ενός μεγάλου επιθετικού, δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Πρέπει να υπάρξει ανάλογη συνέχεια, γιατί η ΑΕΚ είναι πάρα πολύ επικίνδυνη.

34'

Ο Σαμέτ Ακαϊντίν έδωσε την ασίστ για το γκολ.

34'

ΓΚΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 2-1! Ο Ιωαννίδης οδηγεί πάλι τον Μουκουντί σε λάθος, βγαίνει σε θέση τετ α τετ, «κρεμάει» υπέροχα τον Αθανασιάδη και φέρνει τούμπα το ματς μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Έπαιξε πολύ με την φωτιά η ΑΕΚ στην κακή ανασταλτική της λειτουργία και την ευκολία με την οποία έδινε στον Παναθηναϊκό ευκαιρίες για να εκτελέσει. Και με τον Μουκουντί να κάνει δυο φορές το ίδιο λάθος, γκρέμισε μέσα δυο λεπτά, ότι έκτιζε μέχρι τώρα.

32'

Ο Γουίλιαν Αράο έδωσε την ασίστ για το γκολ.

32'

ΓΚΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 1-1! Μετά από επέμβαση του Αθανασιάδη σε σουτ του Ιωαννίδη μέσα από την περιοχή, ο Μπακασέτας έκανε ένα φοβερό σουτ πολύ έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δεν πανηγύρισε το γκολ του.

Μερικές φάσεις, σαν να μην έχουν δουλευτεί. Οι μεσοεπιθετικοί δεν έχουν καλές συνεργασίες και οι επικίνδυνες προϋποθέσεις που δημιουργούνται με ατομικές ενέργειες, δεν ολοκληρώνονται.

31'

Πολύ κακό σουτ από τον Τσούμπερ διαγώνια έξω από την περιοχή, κατέληξε πλάγιο η μπάλα.

29'

Γύρισμα του Ιωαννίδη στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, δεν ήταν κανείς εκεί όμως να το εκμεταλλευτεί.

Ο Ρότα είναι πολύ προφανές πως έχει εντολή να κυνηγάει παντού τον Μπερνάρ

27'

Κίτρινη κάρτα για τον Γενς Γιόνσον μετά από φάουλ πάνω στον Μπερνάρ.

24'

Ακυρώθηκε το γκολ, ήταν εκτεθειμένος ο Αράο. Παραμένει το 1-0 για την ΑΕΚ.

25'

Κίτρινη κάρτα για τον Νταμιάν Σιμάνσκι.

24'

ΓΚΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 1-1! Μετά από πολλές κόντρες που πήρε ο Ιωαννίδης, έδωσε στον Αράο, εκείνος βρήκε τον Μπακασέτα και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με κεφαλιά από κοντινή απόσταση σκόραρε.

Πάνω κάτω η μπάλα συνεχώς, απίστευτο ματς μέχρι στιγμής.

Η ΑΕΚ έχει βρει πολλούς χώρους στις αντεπιθέσεις, αλλά έχει κάνει κακές τελικές επιλογές.

Το γκολ του Ελίασον για το 1-0 της ΑΕΚ

19'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα από πολύ μακρινή απόσταση, μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο ο Αθανασιάδης.

17'

Κεφαλιά του Βίντα μετά από σέντρα του Γιόνσον, άουτ η μπάλα.

Ο Πορτογάλος διαιτητής, Κλαούντιο Περέιρα, δείχνει τη διάθεση να αφήσει το σκληρό παιχνίδι και σφυρίζει ελάχιστα μέχρι τώρα.

16'

Κερδίζει το κόρνερ ο Λιβάι Γκαρσία μετά από γύρισμα.

Η ΑΕΚ προφανώς θα προσπαθήσει πλέον να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν έχει λόγο να το κάνει και ροντέο στον ρυθμό του.

Ο Βίντα σε κενή εστία σκόραρε, ο Μπερνάρ όχι. Η διαφορά των δύο ομάδων στο σκορ μέχρι τώρα.

12'

Χτυπάει στην κόντρα η ΑΕΚ, ο Λιβάι βγάζει τον Τσούμπερ σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Ελβετός άργησε και στη συνέχεια το αδύναμο πλασέ του, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

10'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Ιωαννίδης αφού ξέφυγε φοβερά από τον Βίντα, βρήκε τον Μπερνάρ, αλλά εκείνος μέσα από την περιοχή σημάδεψε το δοκάρι.

9'

Φωνάζουν για φάουλ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έξω από την περιοχή σε μαρκάρισμα του Μάνταλου στον Ιωαννίδη, τίποτα από τον Περέιρα.

8'

Έχει μπει πολύ δυνατά η ΑΕΚ και συνεχίζει να πιέζει μετά το γρήγορο γκολ που βρήκε.

Η ΑΕΚ στην φετινή σεζόν το έχει δουλέψει πολύ για να ψάξει την εκτελεστική δεινότητα που έχει, αν και στόπερ, ο Βίντα. Άλλωστε δεν είναι το πρώτο κρίσιμο γκολ που πετυχαίνει.

Η παιδική χαρά στην άμυνα του Παναθηναϊκού συνεχίζεται. Ακατανόητη αντίδραση από τον Χουάνκαρ, τραγικό λάθος που δίνει εύκολο γκολ στην ΑΕΚ. Και τώρα οι "πράσινοι" τρέχουν για ανατροπή.

5'

Ο Νίκλας Έλιασον έδωσε την ασίστ για το γκολ.

5'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά από σέντρα του Γιόνσον, ο Ελίασον πήρε τη μονομαχία με τον Χουάνκαρ στον ασβέστη, γύρισε στην καρδιά της περιοχής και ο Βίντα σκόραρε από κοντινή απόσταση.

4'

Πήρε την κεφαλιά ο Μουκουντί, μετέπειτα κεφαλιά του Γέντβαι προς τα πίσω και δεύτερο κόρνερ.

4'

Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την ΑΕΚ.

Στην άμυνα, ο Τιν Γεντβάι είναι ο αριστερός στόπερ. Η μεταμόρφωση του Κροάτη προς το καλύτερο, άρχισε όταν έπαιζε ως δεξιός αμυντικός. Για να δούμε εάν ήταν συμπτωματικό ή όχι.

1'

Μακρινό σουτ του Τσούμπερ, αδύναμο, στην αγκαλιά του Ντραγκόβσκι η μπάλα.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Άρχισε το ματς, με την ΑΕΚ στη σέντρα.

Είναι μια μίνι έκπληξη, το γεγονός πως δεν βρίσκεται στην ενδεκάδα κυρίως ο Πινέδα αλλά και ο Γκατσίνοβιτς. Αλλά προφανώς εκτός από το τακτικό κομμάτι, δεν θα ήταν και στο 100% της ετοιμότητάς τους.

O Βέρμπιτς φαίνεται πως θα αγωνιστεί δεξιός εξτρέμ. Για να δούμε πως θα λειτουργήσει ο Σλοβένος, γιατί μέχρι τώρα έπαιζε μόνο στο αριστερό άκρο της επίθεσης και σύγκλινε για να σουτάρει με το δεξί πόδι.

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Τελείωσε το ζέσταμα και για τις δύο ομάδες, μετράμε αντίστροφα για την έναρξη του ντέρμπι.

Απομένουν 15 λεπτά για τη σέντρα.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο ο Πορτογάλος Κλαούντιο Περέιρα, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο συμπατριώτης του, Φάμπιο Μέλο.

Η χειραψία Αραούχο-Αϊτόρ στη Λεωφόρο

Αυτή τη στιγμή κάνουν την προθέρμανση τους οι παίκτες και των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου.

Και οι τερματοφύλακες του Παναθηναϊκού βγήκαν για ζέσταμα τώρα.

Βγήκαν για ζέσταμα οι τερματοφύλακες της ΑΕΚ, έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

Καλησπέρα από το "Απόστολος Νικολαΐδης". Ο Φατίχ Τερίμ προτιμά το σύστημα 4-2-3-1 για την ενδεκάδα του, αλλά με τον Αράο ως αμυντικό χαφ και όχι στόπερ, που τον είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Το μεγάλο στοίχημα για τον Τούρκο είναι η λειτουργία του διδύμου Γεντβάι - Ακαϊντίν στο κέντρο της άμυνας.

Την ίδια ώρα, στα άλλα ματς της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 του Άρη στο 46', ενώ ο ΠΑΟΚ χάνει από τη Λαμία με 1-0 στο 35'

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας, Βέρμπιτς, Μπερνάρ, Ιωαννίδης.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Ελίασον, Τσούμπερ, Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Από την άλλη πλευρά ο Φατίχ Τερίμ δεν θα έχει στη διάθεσή του για το αποψινό μεγάλο ντέρμπι τόσο τον τιμωρημένο Σεμπάστιαν Παλάσιος, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα κόντρα στον ΠΑΟΚ, όσο και τον Άντραζ Σπόραρ, ο οποίος έμεινε εκτός προληπτικά, μετά τον τραυματισμό στο κεφάλι του. Επιπλέον, εκτός αποστολής έμεινε και ο Μπάρτ Σένκεφελντ, λόγω ενοχλήσεων στη μέση του, ενώ για το αποψινό ματς δεν υπολογίζονται ούτε οι Αϊτόρ και Ούγκο.

Μοναδικό πρόβλημα για τον Ματίας Αλμέιδα η απουσία του Τσίτσαν Στάνκοβιτς, που ταλαιπωρείται από μυϊκό τραυματισμό.

Συνολικά σε 73 παιχνίδια που έχουν δώσει οι δύο ομάδες με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» μετρούν 33 νίκες, η Ένωση έχει 13 νίκες, ενώ 27 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Ισόπαλα χωρίς τέρμα ολοκληρώθηκαν και τα δύο μεταξύ τους ματς για τα περσινά Playoffs, αποτέλεσμα που είναι το πιο συχνό τους στη διαδικασία, με έξι από τα οκτώ ματς και στις δύο έδρες να ολοκληρώνονται χωρίς νικητή.

Στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια δεν υπάρχει νίκη γηπεδούχου, με τις τελευταίες για τις δύο ομάδες να είναι στην κανονική περίοδο της σεζόν 2022-23, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 στην έδρα του και η ΑΕΚ με 1-0 στη δική της.

Στο πρώτο ματς η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο με ανατροπή, ενώ στον δεύτερο γύρο οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στην «OPAP Arena».

Στις δύο αναμετρήσεις που έχουν δώσει τη φετινή σεζόν οι δύο ομάδες μετρά μία νίκη η ΑΕΚ και μία ισοπαλία.

H βαθμολογία της Stoiximan Super League:

Από την άλλη το Τριφύλλι προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ με 3-2 και η νίκη αποτελεί μονόδρομος απόψε, προκειμένου να μειώσει τη διαφορά του από την Ένωση, να μην επιτρέψει στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει κι άλλο και να παραμείνει στην κούρσα του τίτλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα δυσκολέψει αρκετά το πράγμα για εκείνον, ενώ σε περίπτωση ήττας θα είναι απίθανο να το γυρίσει μετά.

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά και από τη νίκη επί του Ολυμπιακού στην «OPAP Arena» η πρωτοπόρος Ένωση πηγαίνει για το «διπλό» στη Λεωφόρο, που θα τη διατηρήσει στην κορυφή και θα τη στείλει στο +9 από τους «πράσινους». Φυσικά και η ισοπαλία δεν θα είναι αρνητικό αποτέλεσμα για τους «κιτρινόμαυρους», αλλά ο Ματίας Αλμέιδα και οι παίκτες του ποτέ δεν παίζουν για το «Χ».

Σέντρα στις 21:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των playoffs της Stoixman Super League ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης».