Γιώργος Σακελλαρίου 17:23 - 28.02.2024 / Ανανεώθηκε: 23:01 - 28.02.2024

Καλό σας βράδυ

Και το ποστάρισμα του Άρη

Η βαθμολογία μετά και την 25η αγωνιστική

Το ποστάρισμα του Παναθηναϊκού με τη λήξη του αγώνα

Παναθηναϊκός - Άρης 2-0 με τα γκολ των Μπακασέτα στο 4' και του Ιωαννίδη με πέναλτι στο 52'

90+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+2'

Ένα λεπτό ακόμα

Η απόκρουση του Ντραγκόβσκι στο σουτ του Μανού Γκαρθία

90+2'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Δημήτρης Λημνιός.

Θερμή αγκαλιά του Τερίμ στον Μπακασέτα στην αλλαγή

89'

Αλλαγή

Ο Τάσος Μπακασέτας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόνι Βιλένα.

Κάθετη στον Αράο, αυτός εκτέλεσε ο Κουέστα απέκρουσε και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του, αλλά στη γραμμή απομάκρυνε ο Ρόουζ

87'

Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟ

Εξαιρετική ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Παναθηναϊκού. Βοήθησε σήμερα και η ομάδα με την καλή της εικόνα

86'

Αριστερό σουτ του Μλαντένοβιτς, απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ ο Κουέστα

84'

Αλλαγή

Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιαννης Φετφατζίδης.

84'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Γουίλιαν Αράο.

Η εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη και οι πανηγυρισμοί για το 2-0

80'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τσέριν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γουίλιαν Αράο.

80'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

80'

Αλλαγή

Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

Με την είσοδο του Μάνου Γκαρθία ο Αρης έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθεί να πετύχει ένα γκολ που θα τον ξαναβαλει στο ματς. Ο Παναθηναϊκος... πατάει στο 2-0 και διαχειρίζεται το αποτέλεσμα.

Στη Λεωφόρο και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γκουστάβο Πογέτ με τον Τάκη Φύσσα

75'

Τρομερό σουτ του Νταρίντα με το δεξί από τα 30 μέτρα μπλόκαρε ο Ντραγκόβσκι

72'

Κομπίνα σε φάουλ του Άρη, ο Νταρίντα σούταρε άουτ

Στο ημίχρονο ο πρωταθλητής του NFL Γιώργος Καρλαύτης έπαιξε ράγκμπι κι αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο

71'

Αλλαγή

Ο Μάρβιν Μοντόγια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φράνκο Φεράρι.

71'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φραν Βέλεθ.

65'

Σουτ του Μλαντένοβιτς με το δεξί έφυγε άουτ

Δείτε το 2-0 με πέναλτι του Ιωαννίδη από το χέρι του Σουλεϊμάνοφ

Ο Άρης μοιάζει να έχει το μυαλό του στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός παίρνει αυτό που θέλει νιώθωντας μία σχετική ανασφάλεια, οπότε η εικόνα έχει... παγώσει.

Δείτε τη μεγάλη ευκαιρία του Άρη στο 47' με τον Ζαμόρα

Υπήρχαν, όμως, συνθήματα κατά των πολιτικών από το πρώτο λεπτό

Στο 57' όσα ήταν και τα θέματα ξέσπασε ο κόσμος για την τραγωδία στα Τέμπη

Υπάρχει και πανό στη μνήμη των 57 θυμάτων

Πολλά συνθήματα κατά των πολιτικών και για τα θύματα στα Τέμπη

60'

Δεξί σουτ του Μανού Γκαρθία εκτός περιοχής, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντραγκόβσκι σε κόρνερ

Το δεύτερο τέρμα που πέτυχε ο Παναθηναϊκός, θα τον βοηθήσει να διαχειριστεί καλύτερα το ματς. Γιατί στα δύο προηγούμενα ματς, το προβάδισμα του ενός γκολ δεν αποδείχτηκε αρκετό.

Απο το ριπλέι που είδαμε δεν μπορούμε να βγάλουμε καθαρό συμπέρασμα αν η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Σουλεϊμάνοφ.

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Μόουζες Οντουμπάγιο.

Κάθετη στον Ιωαννίδη, αυτός πλάσαρε, αλλά απέκρουσε ο Κουέστα

53'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟ

52'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Φώτης Ιωαννίδης της ομάδας Παναθηναϊκός σκοράρει από το σημείο του πέναλτι!

Στη δεξιά πλευρά η μπάλα, αριστερά ο Κουέστα

52'

2-0 ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Ο Ιωαννίδης στην άσπρη βούλα

Ο Αλ Χακίμ έδωσε το πέναλτι για χέρι στο τείχος

ΠΕΝΑΛΤΙ

Πάει να το δει ο Αλ Χακίμ

Στο φάουλ του Μπερνάρ η μπάλα βρήκε στο τείχος. Φωνάζει για χέρι και πέναλτι ο ΠΑΟ, ελέγχεται η φάση

Ευκαιρία για ένα καλό γέμισμα ο ΠΑΟ

48'

Φάουλ αριστερά έξω από την περιοχή πήρε ο Ιωαννίδης

Γλυκιά σέντρα από αριστερά του Σουλεϊμάνοφ, ο Ζαμόρα στην καρδιά της άμυνας έκανε την κεφαλιά και η μπάλα έγλειψε το δεξί δοκάρι!

47'

Τεράστια ευκαιρία ο Άρης

46'

Αλλαγή

Ο Λορέν Μορόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

46'

Αλλαγή

Ο Νέβεν Τζούρασεκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μανού Γκαρθία.

Διπλή κίνηση απο τον Μάντζιο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Μορόν στην κορυγή και ο Μάνου Γκαρθία αντί του Τζούρασεκ. Ο Νταρίντα γυρίζει δίπλα στον Ζουλ και ο Ισπανός πάει πίσω απο τον Ιρανό.

46'

Ο διαιτητής σφύριξε τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Η ευκαιρία του Άρη

45+11'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Δείτε τις τεράστιες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού με Μπακασέτα, Μπερνάρ μετά το 1-0

Ο Αρης υπέφερε στο πρώτο 20λεπτο και θα μπορούσε να έχει δεχθεί παραπάνω απο ένα τέρματα. Ισορρόπησε όμως μετά το ματς και είχε τι στιγμές του για να ισοφαρίσει. Ο Χακίμ αφήνει πολλά φάουλ υπέρ του Παναθηναικού. Φωνάζει ο Αρης για το χέρι στην κεφαλιά του Ρόουζ.

O Παναθηναϊκός κέρδισε κόρνερ μετά την ολοκλήρωση των τριών λεπτών καθυστερήσεων, και αντί να το εκτελέσουν οι παίκτες απ' ευθείας, πήγαν να παίξουν με πάσα με συνέπεια ο Αλ-Χακίμ να σφυρίξει τη λήξη. Ακατανόητη απόφαση, πραγματικά.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Παναθηναϊκός - Άρης με το γκολ του Μπακασέτα στο 4'

45+3'

Ο Μοντόγια απομάκρυνε σε κόρνερ προ του Παλάσιος, σε σέντρα του Μλαντένοβιτς

45'

3'λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο

Η τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού έως τώρα.

Οι ευκαιρίες του Παναθηναϊκού στο εντυπωσιακό πρώτο τέταρτο

44'

Ευκαιρία για τον Άρη. Αριστερό σουτ του Ζαμόρα κόντραρε σε κόρνερ

O Παναθηναϊκός έχει «κάτσει» κατά την ποδοσφαιρική αργκό. Αλλά σταθερά, δίνει μέτρα και στατικές φάσεις στον Άρη. Το θέμα είναι να εκμεταλλευτεί αυτούς τους χώρους που θα προκύψουν.

Δείτε το δοκάρι του Ιωαννίδη με το εκπληκτικό σκαφτό

Εκτέλεση κόρνερ, γύρισμα του Τζούρασεκ, ο Ούγκο παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, αλλά απομάκρυνε ο Ζέκα πριν τη γραμμή

41'

Ευκαιρία για τον Άρη

Ο Αρης έχει ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά το ματς, κυκλοφορεί καλύτερα την μπαλα και έχει απορροφήσει την πίεση που του άσκησε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 20λεπτο.

Ο πρωταθλητής του NFL Γιώργος Καρλαύτης παρακολουθεί τον αγαπημένο του Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο κόντρα στον Άρη

Οι πανηγυρισμοί μετά το 1-0 του Μπακασέτα

31'

Ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Ιωαννίδης από αριστερά άδειασε τον Οντουμπάτζιο, αλλά σούταρε με το δεξί στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Μετά το καταιγιστικό 20λεπτο του Παναθηναϊκός, ο Άρης έχει ισορροπήσει

28'

Φάουλ του Σουλεϊμάνοφ από καλή θέση στο τείχος

Όσο παραγωγικός είναι ο Παναθηναϊκός στην επίθεση, συνεχίζει να έχει αστάθεια στην άμυνα. Το δίδυμο Ακαϊντίν - Ούγκο και ειδικά ο Βραζιλιάνος, δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη.

25'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα από δεξιά του Νταρίντα, κεφαλιά του Ρόουζ στην καρδιά της άμυνας κόντραρε στον Ακαϊντίν και μπλόκαρε ο Ντραγκόβσκι

24'

Κίτρινη κάρτα για τον Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για το δοκάρι

Δείτε το 1-0 του Παναθηναϊκού

Ο Αρης έχει δεχθεί ήδη τέσσερα τετ-α-τετ και ενω ακόμη δεν έχει συμπληρωθεί καλά-καλά το 20λεπτο. Δεν αποδίδει προσώρας καθόλου η ανασταλτική λειτουγία ενώ είναι κακή και η συνεργασία των αμυντικών.

Ωραία μπαλιά του Ζέκα, ο Ιωαννίδης βγήκε απέναντι στον Κουέστα και με θαυμάσιο σκαφτό πλασέ πέρασε τη μπάλα από πάνω του, αλλά αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι

18'

ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ

Σημαία της Ρόμα, με τους οπαδούς της οποίας έχουν καλές σχέσεις οι φίλοι του Παναθηναϊκού

Με τέτοια ατομικά λάθη όπως αυτό του Οντουμπάτζο που σέρβιρε ουσιαστικά την μπάλα στον Μπερνάρ (άσχετα αν αστόχησε ο τελευταίος), ο Αρης δεν μπορεί να περιμένει πράγματα απο το ματς.

Ο Οντουμπάτζιο δεν απομάκρυνε, η μπάλα στρώθηκε στον Μπερνάρ και αυτός από το ύψος του πέναλτι με πλασέ έστειλε τη μπάλα στην εξέδρα!

O Παναθηναϊκός πρέπει να αρχίσει να κοιτάει και πιο χαμηλά και όχι μόνο ψηλότερα. Γιατί ο Ολυμπιακός που νίκησε στο Αγρίνιο, τον έχει προσπεράσει προσωρινά στη βαθμολογία.

14'

13'

Επικίνδυνο γύρισμα του Παλάσιος από δεξιά, ο Ρόουζ δεν απομάκρυνε καλά, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα

Ο Τερίμ με τον Μάντζιο

Κάκιστο πρώτο πεντάλεπτο απο τον Αρη που έχει δεθχεί ήδη ένα γκολ και ένα τετ-α-τετ πυ έβγαλε ο Κουέστα.

5'

Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Ιωαννίδης έδωσε στον Μπακασέτα, αυτός απέναντι από τον Κουέστα πλάσαρε με το δεξί και απέκρουσε ο γκολκίπερ του Άρη

Εντυπωσιακή εκκίνηση από τον Παναθηναϊκό. Γκολ με τον Μπακασέτα και αμέσως, χαμένη ευκαιρία στο επόμενο λεπτό από τον ίδιο παίκτη.

Ο Μπακασέτας έδωσε στον Παλάσιος, αυτός γύρισε από δεξιά και ο Μπακασέτας με το δεξί εκτέλεσε τον Κουέστα για το 1-0

4'

Ο Σεμπαστάν Παλάσιος έδωσε την ασίστ για το γκολ.

4'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Τάσος Μπακασέτας βρίσκει το στόχο!

ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ. 1-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

3'

Σκόραρε ο ΠΑΟ με τον Ιωαννίδη, αλλά έχει δοθεί οφσάιντ. Θα ελεγχθεί η φάση

Τελικό ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 4-2

Σέντρα στο ματς

Στον πάγκο του Άρη βρίσκονται οι Χουτεσιώτης, Φερράρι, Μανού Γκαρθία, Ανσαριφάρντ, Φατόρε, Φετφατζίδης, Βερστράτε, Βέλεθ, Παναγίδης.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Σπόραρ, Λημνιός, Μαντσίνι, Γερεμέγεφ, Βιλένα, Αράο.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Ρόουζ, Ζιλ, Τζούρασεκ, Νταρίντα, Ζαμόρα, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβφσκι, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Ούγκο, Ακαϊντίν, Ζέκα, Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος, Μπακασέτας, Ιωαννίδης.

Να θυμίσουμε τις ενδεκάδες και τους αναπληρωματικούς

Καλησπέρα από τη Λεωφόρο. Λιγότερος κόσμος απόψε στις εξέδρες, απόρροια της απογοήτευσης από την ισοπαλία με την Κηφισιά, του εργάσιμου της μέρας και της απεργίας στα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Ο τεχνικός διευθυντής του Παναθηναϊκού Γιάννης Παπαδημητρίου με τον φορ του Άρη Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Ο Βέλεθ με Πέρεθ και Αϊτόρ

Στα ματς που είναι σε εξέλιξη ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 4-2 στο 90' και Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ 0-1 στο ημίχρονο

ΓΚΟΛ: 133-41

Αν και ο Παναθηναϊκός έχει αρκετές ευρείες εντός έδρας νίκες επί του Άρη, το σκορ με τις περισσότερες εμφανίσεις (11) είναι το 1-0. Ακολουθεί το 3-1, το οποίο έχει προκύψει επτά φορές και το 2-0 και το 2-1 που έχουν από έξι εμφανίσεις.

Από πλευράς Άρη, πρώτος σκόρερ είναι ο Ντίνος Κούης με έξι γκολ. Τα δύο από αυτά βοήθησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πετύχει ισάριθμες νίκες της. Στις 13 Φεβρουαρίου 1983, ο Κούης διαμόρφωσε με απ’ ευθείας φάουλ στο 50’ το τελικό 1-2. Και στις 13 Οκτωβρίου 1985 σκόραρε ξανά με φάουλ στο 48’ και άνοιξε το σκορ, προτού διαμορφώσει το τελικό 1-2 ο Νίκολα Νίκιτς στο 86’ (είχε μεσολαβήσει η ισοφάριση από τον Χουάν Ρότσα στο 64’).

Ο Αντώνης Αντωνιάδης, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ σε εκείνο το ματς, παραμένει ο πρώτος σκόρερ των αναμετρήσεων Παναθηναϊκός-Άρης στο πρωτάθλημα με 11 τέρματα. Μάλιστα, τα δύο γκολ που είχε πετύχει στη νίκη με 2-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του 1969-70, έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην καθιέρωσή του στην εντεκάδα, ύστερα από την δύσκολη πρώτη χρονιά μετά τη μεταγραφή του από την Ξάνθη.

Ο Αντωνιάδης έχει κι ένα χατ τρικ κόντρα στους «κίτρινους», στη νίκη με 4-2 στις 20 Μαρτίου 1977. Ωστόσο, ο παίκτης του Παναθηναϊκού με τα περισσότερα γκολ σε ένα εντός έδρας ματς με τον Άρη είναι ο Κριστόφ Βαζέχα. Είχε πετύχει τέσσερα (το ένα με πέναλτι) στη νίκη με 5-0 στο ΟΑΚΑ, στις 9 Μαρτίου 1993. Ο Πολωνός επιθετικός είναι και ο δεύτερος σκόρερ των αναμετρήσεων στην Αθήνα, με οκτώ τέρματα.

Ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει κόντρα στον Άρη μία από τις ευρύτερες νίκες της ιστορίας του στην Α’ Εθνική/Super League. Στις 11 Φεβρουαρίου 1973 τον συνέτριψε με 7-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας (8’ Αντωνιάδης, 15’, 49’ Βερόν, 24’ Δομάζος, 32’, 51’ Ελευθεράκης, 74’ Γονιός/59’ Κ. Παπαϊωάννου).

Οι «κίτρινοι», πάντως, έχουν αποσπάσει αρκετά θετικά αποτελέσματα την τελευταία 20ετία. Την περίοδο 2020-21, μάλιστα, νίκησαν εκτός έδρας τον μεγάλο αντίπαλό τους και στην κανονική διάρκεια (1-0 με γκολ του Μαντσίνι) και στα πλέι οφ (2-1 με γκολ του Μάνου και του Ματέο Γκαρσία). Έδρα του Παναθηναϊκού ήταν τότε το ΟΑΚΑ.

Και στα δύο αυτά ματς προπονητής του Άρη ήταν ο Άκης Μάντζιος, ο οποίος οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη νίκη επί του Παναθηναϊκού και στο παιχνίδι του φετινού α’ γύρου (2-0 με γκολ των Μορόν και Μενέντες). Ως τεχνικός των «κιτρίνων», ο Μάντζιος έχει τέσσερις νίκες (μαζί με το εντός έδρας 1-0 του 2021-22), μία ισοπαλία και δύο ήττες σε επτά αγώνες εντός κι εκτός έδρας με το «τριφύλλι».

Ύστερα από τις δύο ισοπαλίες με τη Λαμία (2-2) και την Κηφισιά (1-1), ο Παναθηναϊκός δίνει και τρίτο διαδοχικό αγώνα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με αντίπαλο τον Άρη, ενώ έχει μεσολαβήσει και ο δεύτερος ημιτελικός Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ (1-2, αλλά με πρόκριση στα πέναλτι).

Οι «πράσινοι» έχουν σαφή υπεροχή στην παράδοση, μια και έχουν 46 νίκες στους 63 αγώνες πρωταθλήματος που έχουν δώσει ως γηπεδούχοι με αντίπαλο τον Άρη.

Η κλήρωση για τα Playoffs & Playouts του Πρωταθλήματος Stoiximan Super League, αγωνιστικής περιόδου 2023-24, θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 04.03.2024, στις 15:00 για τα Playoffs και στις 15:15 για τα Playouts, στα γραφεία της Super League.

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με την από 23.01.2024 απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Super League, η κλήρωση θα διεξαχθεί με υβριδικό σύστημα, ήτοι με ηλεκτρονική παραγωγή 500 διαφορετικών σεναρίων και εν συνεχεία χειροκίνητη κλήρωση ενός εξ αυτών για τα Playoffs και ενός για τα Playouts.

Εκτός για τον Παναθηναϊκό είναι ο τιμωρημένος Σένκεφελντ και οι Τζούριτσιτς, Χουάνκαρ, Γεντβάι, Βέρμπιτς, Μάγκνουσον, Πάλμερ – Μπράουν.

Εκτός αποστολής για τον Άρη έμειναν οι Σαβέριο, Φαμπιάνο, Πάρντο, Ντουκουρέ, Ρουπ, Ματαρίτα, Δεληζήσης, Χριστοδουλόπουλος, Κυριαζής, Αγοραστός.

Η ανακοίνωση της λίγκας για τα σημερινά παιχνίδια: «Ανακοινώνεται ότι σε όλους τους αγώνες της 25ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Stoiximan Super League, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη των αγώνων, στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη το 2023».

Διαιτητές: Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ, Φρέντρικ Κλαϊβέρ, Μεχμέτ Κούλουμ

4ος Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος