Γιώργος Σακελλαρίου 16:20 - 11.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:04 - 11.02.2024

Καλό σας βράδυ. Μείνετε στο sportal για το λάιβ του ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

Στο τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση μεταξύ Θυμιάνη και Κώτσιρα

Ο Παναθηναϊκός δεν εντυπωσίασε, αλλά πέτυχε όλους τους στόχους που είχε θέσει ο Τερίμ. Ροτέισον έκανε, τον χρόνο μοίρασε και είδε παίκτες να βοηθούν. Παράλληλα, δεν υπήρξε καμία απώλεια για το Τριφύλλι και τώρα περιμένει το ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία ακόμα εκτός έδρας νίκη και είναι πλέον στους 50 βαθμούς, όσους έχει ο ΠΑΟΚ, ενώ στους 48 είναι η ΑΕΚ

90+7'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος του αγώνα. Πανσερραϊκός - Παναθηναϊκός 0-3 με τα γκολ των Βέρμπιτς στο 8΄, του Παλάσιος στο 31' και του Γερεμέγεφ στο 91'

Το γκολ έχει πιστωθεί στον Γερεμέγεφ

Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά κι έκλεψε, ο Λημνιός πάσαρε στον Μαντσίνι, αυτός από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε και η μπάλα κόντραρε στον Γερεμέγεφ και κατέληξε στα δίχτυα!

90+5'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

90+1'

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+1'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ βρίσκει το στόχο!

89'

Αλλαγή

Ο Αντράζ Σπόραρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

89'

Αλλαγή

Ο Τόνι Βιλένα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

8-10 οι τελικές. Ο Πανσερραϊκός, όμως, έχει μόλις 2 στην εστία και ο Παναθηναϊκός έχει 6 εκ των οποίων οι δύο έγιναν γκολ

88'

Δεξί σουτ του Ζέκα, εκτός περιοχής, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

86'

Φάουλ για τον Πανσερραϊκό, έδιωξε η άμυνα, το μακρινό σουτ του Ντανκερλούι έφυγε ψηλά άουτ

Ο Τερίμ περνάει στο ματς και τρίτο κεντρικό αμυντικό, τον Μπαρτ Σένκεφελντ, για να ενισχύσει τα μετόπισθεν του. Κυνική διαχείριση από τον Τούρκο, τον ενδιαφέρει πρωτίστως η νίκη πριν τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

84'

Αλλαγή

Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Δημήτρης Λημνιός.

84'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπαρτ Σένκεφελντ.

83'

Αλλαγή

Ο Πασχάλης Στάικος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κέιν Γούλερι.

82'

Ευκαιρία ο ΠΑΟ. Ο Χόβαν απέκρουσε το αριστερό σουτ του Μπερνάρ

81'

Σέντρα του Σοφιανού σε στατική φάση, απελπιστικά άουτ

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Αντράζ Σπόραρ.

78'

Κίτρινη κάρτα για τον Μαξιμιλιάνο Μορέιρα.

Ασφαλώς χαρούμενος για το 2-0 ο Τερίμ

Το ποστάρισμα του Παναθηναϊκού

75'

Κίτρινη κάρτα για τον Σταύρος Πεταυράκης.

Κεφαλιά του Βιλένα απέκρουσε ο Χόβαν, νέο σουτ του Μπερνάρ στα χέρια του γκολκίπερ του Πανσερραϊκού

74'

Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ

Ο Τερίμ πέρασε τον Κώτσιρα στον "άξονα" για να δώσει ένταση, ενέργεια και να θωρακίσει τα μετόπισθεν. Η επιλογή λειτούργησε για λίγω ώρα, τώρα ο Πανσερραϊκός κάνει μία ύστατη αντεπίθεση.

70'

Κόρνερ του Ουάρντα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, αλλά μπλόκαρε ο Λοντίγκιν

70'

Κάθετη του Χατζηστραβού στον Μπετανκόρ, το πλασέ του κόντραρε στον Ούγκο κι έφυγε κόρνερ

69'

Αλλαγή

Ο Ματίας Τομάς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζήσης Χατζηστραβός.

69'

Αλλαγή

Ο Κόστα Άλεξιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέφτε Μπετανκόρ.

68'

Μακρινό σουτ του Σοφιανού έφυγε αρκετά μέτρα άουτ

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κάπως την απόδοση του, φτάνει πιο εύκολα στην περιοχή του Πανσερραϊκού, αλλά δεν έχει συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια.

64'

Ωραία πάσα του Ζέκα, ο Μπερνάρ άνοιξε δεξιά στον Κώτσιρα, ο οποίος έκανε κάτι σαν σουτ-γύρισμα κι ο Χόβαν απομάκρυνε με το δεξί χέρι

61'

Ωραία ανάπτυξη του Παναθηναϊκού και σέντρα από αριστερά του Χουάνκαρ, ο Πεταυράκης απομάκρυνε σε κόρνερ

Ο Κώτσιρας από το όριο της μεγάλης περιοχής πλάσαρε με το δεξί κι απέκρουσε ο Χόβαν

59'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟ

57'

Χαφ παίζει ο Κώτσιρας που μπήκε στη θέση του Βέρμπιτς

57'

Αλλαγή

Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κώτσιρας.

Δεν φαίνεται, πάντως, να έχει κάτι σοβαρό ο Τούρκος στόπερ

55'

Είναι στο έδαφος ο Ακαϊντίν. Έχει τραυματιστεί στο γόνατο σε μία σύγκρουση

Εικόνες από τους πανηγυρισμούς στο 2-0 του Παναθηναϊκού

Υπάρχει μία αδικαιολόγητη χαλαρότητα ή νευρικότητα στους "πράσινους", που δεν χρειάζεται σε ένα ματς που ελέγχουν πλήρως. Ίσως ο Τερίμ να πρέπει να βάλει μια φωνή.

47'

Ο Άλεξιτς σούταρε με το αριστερό εντός περιοχής κι αστόχησε, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιθντ

46'

Αλλαγή

Ο Ισμαΐλα Ουεντραόγκο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σταύρος Πεταυράκης.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Ευτυχώς, ο Παναθηναϊκός απέφυγε το γκολ στο δοκάρι του Ντάνκερλούι. Δεν είναι τόσο καλό το Τριφύλλι, τον βοηθάει και οι αδυναμίες του Πανσερραϊκού στην άμυνα.

45+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Δεξί σουτ εκτός περιοχής του Ντανκερλούι, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ

45'

Δοκάρι ο Πανσερραϊκός!

44'

Γύρισμα του Ντανκερλούι από δεξιά, ο Άλεξιτς, εκτέλεσε και η μπαλα κόντραρε στον Ακαϊντίν κι έφυγε κόρνερ

Το δεύτερο γκολ είναι ότι πρέπει για τον Παναθηναϊκό και τη διαχείριση που έχει κατά νου ο Τερίμ. Δε, ένα τρίτο γκολ θα είναι ότι πρέπει, για να μην χρησιμοποιήσει καθόλου κάποιους παίκτες ο Τούρκος.

36'

Κίτρινη κάρτα για τον Ισμαΐλα Ουεντραόγκο.

Ο Μπερνάρ έκλεψε τη μπάλα από τον Θυμιάνη, έπαιξε γρήγορα για τον Παλάσιος κι ο Αργεντινός με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 2-0

31'

Ο Μπερνάρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

31'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βρίσκει το στόχο!

Εικόνες από τους πανηγυρισμούς στο γκολ του Παναθηναϊκού

Δεν είναι τελειώματα αυτά που έκαναν ο Βιλένα πριν και ο Σπόραρ στην προηγούμενη φάση. Παίκτες τόσων εκατομμυρίων ευρώ, πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικοί.

30'

Κίτρινη κάρτα για τον Ματίας Τομάς.

29'

Αδύναμη κεφαλιά του Μπέργκστρομ, στα χέρια του Λοντίγκιν

Ο Σπόραρ κέρδισε τη μονομαχία από τον Μπέργκστρομ κι από αριστερά έκανε κάτι σαν γύρισμα-πλασέ, αλλά δεν πρόλαβε ο Παλάσιος

28'

Ο Σοφιανός αριστερό εξτρέμ και ο Ντανκερλούι πήγε αριστερό μπακ.

25'

Αλλαγή

Ο Απόστολος Διαμάντης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μάριος Σοφιανός.

24'

Έχει πρόβλημα ο Διαμαντής και θα γίνει αλλαγή, όπως όλα δείχνουν

22'

Σουτ του Στάικου εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν

Οι μεσοεπιθετικοί του Παναθηναϊκού πρέπει να ψάξουν πιο πολλούς συνδυασμούς, όπως τον προηγούμενο του Μπερνάρ με τον Βιλένα. Για να βρουν ένα δεύτερο γκολ που θα τους επιτρέψει να καθαρίσουν το διπλό.

20'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιλένα απέφυγε Μορέιρα και Θυμιάνη κι εντός περιοχής έκανε το δεξί σουτ, αλλά μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι

Ο Γκαρσία έχει τον Μορέιρα αριστερό μπακ, μπροστά του τον Ντανκερλούι, δεξιά είναι ο Τόμας και ο Ουάρντα πίσω από τον Άλεξιτς

17'

Λάθος υπολογισμός του Χουάνκαρ, ο Άλεξιτς μπήκε στην περιοχή και πριν εκτελέσει απομάκρυνε ο Ούγκο

Η αντίδραση του Πανσερραϊκού για το γκολ του Παναθηναϊκού

Ο Τερίμ με τον Γκαρσία

13'

Επιθετικό φάουλ του Βέρμπιτς στον Διαμαντή, μπλόκαρε άλλωστε ο Χόβαν στην κεφαλιά του συμπαίκτη του.

Λέγαμε ότι ο Βέρμπιτς πρέπει να δείξει την αξία του, το κάνει ο Σλοβένος εξτρέμ. Πήρε το κόρνερ με ωραία ατομική ενέργεια και μετά σκόραρε με κεφαλιά, στη στημένη φάση που κέρδισε!

Μετράει το γκολ

Ελέγχεται η φάση για επιθετικό φάουλ

Κόρνερ του Μπερνάρ από αριστερά, κεφαλιά του Βέρμπιτς στο αριστερό δοκάρι και μέσα

8'

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟ!

8'

8'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς βρίσκει το στόχο!

8'

Καλή ενέργεια του Βέρμπιτς από αριστερά, κόρνερ για τον ΠΑΟ

Στην ταράτσα ως συνήθως οι οπαδοί του Πανσερραϊκού

Πέρασε ανεκμετάλλευτο

5'

Κόρνερ για τον ΠΑΟ

3'

Φάουλ του Βιλένα πέρασε απ' όλους η μπάλα

Στα 25'' σέντρα του Ουάρντα από αριστερά στα χέρια του Λοντίγκιν

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Ευκαιρία το σημερινό παιχνίδι για πολλούς. Κυρίως στην επίθεση, για τους δύο Σλοβένους. Σπόραρ και Βέρμπιτς πρέπει να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του Τερίμ και παίζουν απόψε για να προφυλαχθούν άλλοι, όπως ο Γερεμέγεφ και ο Μπακασέτας. Έχει σημασία να πείσουν τον προπονητή τους.

Σέντρα στο ματς

Φωτορεπορτάζ από την υποδοχή των οπαδών του Παναθηναϊκού στις Σέρρες

Η άφιξη του Παναθηναϊκού στο γήπεδο

Καλησπέρα σας. O Φατίχ Τερίμ μας εκπλήσσει όλους με την ενδεκάδα, κυρίως γιατί δεν έχουμε εξοικειωθεί με το σκεπτικό του. Για τον ίδιο, είναι απολύτως φυσιολογικό το σχήμα που παρατάσσει και το εκτεταμμένο ροτέισον. Άλλωστε, τα σημάδια κόπωσης ήταν τόσο εμφανή σε ορισμένους στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που είναι φυσιολογικό ο Τούρκος να προφυλάξει βασικούς του Παναθηναϊκού.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Ντραγκόβσκι, Πέρεθ, Σένκεφελντ, Μπακασέτας, Λημνιός, Μαντσίνι, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Γερεμέγεφ.

Στον πάγκο του Πανσερραϊκού είναι οι Κάτσικας, Γκοτζαμανίδης, Οικονόμου, Πεταυράκης, Μπετανκόρ, Μούργος, Χατζηστραβός, Γούλερι, Σοφιανός.

24 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

6 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

9 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

9 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΓΚΟΛ: 20-26

Η ευρύτερη νίκη του Παναθηναϊκού σημειώθηκε στην πρώτη επίσκεψή του στην έδρα του Πανσερραϊκού, η οποία ήταν στις 20 Μαρτίου 1966, όταν και επικράτησε με 4-0 χάρη στα γκολ των Καμάρα, Σακελλαρίδη (2), Παπουτσάκη. Από την πλευρά του, ο Πανσερραϊκός έχει δύο νίκες με 2-0, το 1966-67 και το 1989-90.

Το πιο συχνό σκορ στις μεταξύ τους συναντήσεις είναι το 1-0 με τρεις νίκες του Πανσερραϊκού και τέσσερις του Παναθηναϊκού, ενώ υπάρχουν και τέσσερις ισοπαλίες με 1-1. Ο Στράτος Σακελλαρίδης, ο Όσκαρ Άλβαρες και ο Κριστόφ Βαζέχα είναι οι δύο ποδοσφαιριστές των Πρασίνων που έχουν καταφέρει να σημειώσουν δύο τέρματα στην ίδια αναμέτρηση, ενώ για τους γηπεδούχους ο Ζελίδης έχει καταφέρει να σκοράρει σε τρία διαδοχικά παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Από τότε υπάρχουν δύο λευκές ισοπαλίες το 1991-92 και το 2008-09, αλλά και μια νίκη του Πανσερραϊκού με 1-0 στις 3 Απριλίου 2011 χάρη στο γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη.

Ο Παναθηναϊκός στις τρεις τελευταίες επισκέψεις του στις Σέρρες δεν έχει σημειώσει γκολ, αλλά αυτές οι αναμετρήσεις έχουν γίνει σε διάστημα 22 χρόνων, με την τελευταία από αυτές να είναι τον Απρίλιο του 2011. Ο Κριστόφ Βαζέχα είναι ο τελευταίος ποδοσφαιριστής των Πρασίνων που έχει σκοράρει στην έδρα του Πανσερραϊκού στις 5 Μαΐου 1991, στη νίκη του Παναθηναϊκού με 3-1 εκεί.