«Ξύπνησε» αργά η Παρί Σεν Ζερμέν αλλά πήρε την πρόκριση (3-1)

Σατορού - Παρί Σεν Ζερμέν / © PSG

Sportal newsroom 00:19 - 07.01.2023

Χρειάστηκαν 78' λεπτά αγώνα προκειμένου η Παρί Σεν Ζερμέν να πάρει τη νίκη κόντρα στη Σατορού, για την φάση των «64» του Κυπέλλου Γαλλίας, όμως τελικά έκανε εύκολο το έργο της.

Με νίκη 3-1 εκτός έδρας, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να πάρει τη πρόκριση στους «32» του Coupe de France κόντρα στην ομάδα της τρίτης κατηγορίας, Σατορού, η οποία παραλίγο να βάλει δύσκολα στους παίκτες του Κριστιάν Γκαλτιέ.

Οι «πρωτευουσιάνοι» πήραν νωρίς το προβάδισμα με τον Ουγκό Εκιτικέ (11'), όμως η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα. Ο Τιό Ντολά σούταρε εξαιρετικά απέναντι στον Κέιλορ Νάβας, ο οποίος είδε την μπάλα να περνάει στα δίχτυα του (37').

Το όνειρο για κάτι καλύτερο κράτησε μέχρι το 78' για τον σύλλογο της Σαμπιονά Νασιονάλ, αφού ο Σολέρ κατάφερε σε εκείνο το λεπτό να κάνει το 2-1. Οι αναπληρωματικοί της Παρί Σεν Ζερμέν όμως δεν σταμάτησαν εκεί και με τον αμαρκάριστο Χουάν Μπερνάτ διαμόρφωσαν το τελικό 3-1, στο 90+1.