Η ΑΕΚ είχε... κόπο, η Μαρσέιγ τον τρόπο και πήρε τη νίκη στην «OPAP Arena»

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 00:03 - 10.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:37 - 10.11.2023

Δεν κατάφερε η ΑΕΚ να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που έκανε απέναντι στη Μαρσέιγ, έχασε με 2-0 και πλέον δυσκόλεψαν πολύ οι δυο πρώτες θέσεις του ομίλου.

Απέναντι σε ομάδες με τόσο ποιοτικό ρόστερ όπως είναι η Μαρσέιγ, η ΑΕΚ ήξερε πως θα πρέπει ακόμα και την μισή ευκαιρία να μπορέσει να την κάνει γκολ, προκειμένου να ψάξει για αποτέλεσμα. Οι ευκαιρίες που έκανε η Ένωση στην Νέα Φιλαδέλφεια ήταν πολύ περισσότερες από… μισή. Όμως δεν βρήκε γκολ σε καμία εξ αυτών. Και όταν αυτό συμβαίνει απέναντι σε μια ομάδα όπως είναι η Μαρσέιγ, δύσκολα μπορεί ο Δικέφαλος να βρει θετικό αποτέλεσμα. Ειδικά αν προσθέσετε και το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ από μια πολύ κακή ανασταλτική λειτουργία σε στατική φάση.

Βεβαίως είναι γεγονός πως η ΑΕΚ στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού και μέχρι να βρεθεί πίσω στο σκορ, δεν έδειχνε να μπορεί να βρει λύσεις απέναντι στους Γάλλους. Όμως από το γκολ της Μαρσέιγ και μετά, έδειχνε να πατά πολύ καλύτερα στο γήπεδο και κυρίως να αποκτά τον έλεγχο της μπάλας που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν τον είχε. Η Ένωση άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και ως προς το πρέσινγκ και ως προς το κτίσιμο των επιθέσεων.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε με εικόνα ανάλογη μ’ αυτή που έχει στα εντός έδρας παιχνίδια της. Έβγαλε πίεση στον αντίπαλο, έβγαλε φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, έκανε καλές και καθαρές ευκαιρίες, αλλά γκολ δεν βρήκε. Και κάπου εκεί ήταν το πιο κρίσιμο κομμάτι. Διότι ήταν πολύ ξεκάθαρο πως όσο περνούσε ο χρόνος και ο Δικέφαλος άνοιγε τις αποστάσεις της για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, τόσο η Μαρσέιγ θα έβρισκε κενούς χώρους.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ έφτασε μέχρι το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και είχε την ευκαιρία να ψάξει για την στιγμή της. Έκανε πέντε συνεχόμενα κόρνερ στο φινάλε του ματς. Αλλά οι Γάλλοι ήταν με τον Λόπες, είτε με τους αμυντικούς, είτε με κάποιον τρόπο, έβγαλαν όλες τις μπάλες από την περιοχή τους. Και έμοιαζε πλέον ως μοιραίο να δεχθεί η Ένωση το δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση και να τελειώσει η υπόθεση.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφι, Σιμάνσκι (81’ Γαλανόπουλος), Πινέδα (63’ Αραούχο), Γκατσίνοβιτς (63’ Τσούμπερ), Μάνταλος, Άμραμπατ (76’ Ελίασον), Γκαρσία (63’ Πόνσε).

ΜΑΡΣΕΙΓ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόπες, Μπαλέρντι, Εμπεμπά, Κλος (90’ Ναντίρ), Λοντί, Κοντομπιά, Βερετού (90’ Γιγκού), Εντιαγέ (86’ Μουρίγιο), Αρίτ (90’ Σολό), Κορέα (59’ Σαρ), Βιτίνια

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η φάση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, που ο Γκαρσία δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κεφαλιά εξ επαφής, είναι αυτή που κρίνει το ματς. Σε τέτοιο επίπεδο και με μια ομάδα όπως η Μαρσέιγ, δύσκολα ξαναβρίσκεις τόσο καθαρή ευκαιρία για γκολ.

Έκαναν ξανά πολύ καλό παιχνίδι τα χαφ της Μαρσέιγ, αλλά ο Πάου Λόπες είναι ένας βασικός λόγος που έφυγαν με το διπλό οι Γάλλοι από τη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Ισπανός τερματοφύλακας έχει κάνει τρεις εντυπωσιακές αποκρούσεις και σε κρίσιμα σημεία.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Μ’ έναν σχηματισμό 4-1-4-1, επέλεξε να πάει σ’ αυτό το ματς ο Αλμέιδα. Με τον Σιμάνσκι να είναι κόφτης μπροστά στα στόπερ, τον Πινέδα και τον Μάνταλο μπροστά στον Πολωνό χαφ, τον Άμραμπατ και τον Γκατσίνοβιτς στα δυο άκρα και τον Γκαρσία στην κορυφή της επίθεσης. Από την άλλη μεριά ο Τζενάρο Γκατούζο άλλαξε το 4-3-3 με το οποίο έπαιξε στο Βελοντρόμ και προτίμησε λόγω απουσίας του Ρονζιέ ένα 4-2-3-1. Με τον Βερετού και τον Κοντομπιά στα χαφ, τον Χαρίτ, τον Κορέα και τον Εντιαγέ, πίσω από τον Βιτίνια

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος παιχνιδιού: AEK - Μαρσέιγ 0-2
  • 90+5' Καλό σουτ του Τσούμπερ, απέκρουσε ο Λόπεθ.
  • 90+3' Γκολ για τη Μαρσέιγ, 0-2! Οι Γάλλοι χτύπησαν στην κόντρα και με ένα πλασέ του Σαρ κλείδωσαν τη νίκη.
  • 90' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με έναν χαμό να γίνεται στην περιοχή των Γάλλων και την μπάλα να απομακρύνεται συνεχώς λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα.
  • 89' Απίθανη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πάου Λόπεθ να λέει όχι σε κεφαλιά του Τσούμπερ.
  • 86' Δεν σταματά να πιέζει η ΑΕΚ ψάχνοντας την ισοφάριση.
  • 81' Γαλανόπουλος αντί Σιμάνσκι.
  • 80' Δοκάρι γα τη Μαρσέιγ με τον Βιτίνια!
  • 76' Στη θέση του Άμραμπατ ο Ελίασον.
  • Κακή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσούμπερ.
  • 74' Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο.
  • 69' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με φοβερή μπαλιά του Μάνταλου να βγάζει σε καλή θέση τον Άμραμπατ, του οποίου το σουτ κόντραρε στα σώματα.
  • 66' Κίτρινη κάρτα στον Πόνσε.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ πλέον είναι σ' ένα καθαρό 4-4-2, με τον Αραούχο κοντά στον Πόνσε και τον Μάνταλο μαζί με τον Σιμάνσκι στα χαφ

• 63' Αραούχο, Τσούμπερ και Πόνσε αντί των Γκαρσία, Πινέδα και Γκατσίνοβιτς.
  • 62' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μαρσέιγ και φοβερή απόκρουση του Αθανασιάδη σε σουτ εξ επαφής του Βιτίνια.
  • 59' Σαρ αντί Κορέα.
  • 57' Κακό κοντρόλ από τον Μάνταλο, που μπορούσε να σουτάρει από πολύ καλό σημείο.
  • 55' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πάου Λόπεθ να λέει όχι σε σουτ του Γκατσίνοβιτς μέσα από την περιοχή.
  • 51' ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από πάρα πολύ κοντινή απόσταση. Του είπε όχι ο Πάου Λόπεθ.

Κώστας Τσίλης: Έχει μπει με πολύ πιο ψηλά την πίεση της η ΑΕΚΚ

• 47' Φώναξαν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ σε μαρκάρισμα πάνω στον Πινέδα, «παίζετε» από τον Σουηδό διαιτητή.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Μαρσέιγ 0-1

Κώστας Τσίλης: Πάντως η κλωτσιά του Βιτίνια είναι κατευθείαν στο πόδι του Σιντιμπέ, χωρίς καν να πηγαίνει για μπάλα

• 45+3' Κίτρινη κάρτα στον Βιτίνια για μαρκάρισμα στον Σιντιμπέ.

Το 0-1 της Μαρσέιγ

• 45+1' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Βίντα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, να περνάει για λίγο άουτ.
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 44' Σουτ του Γκατσίνοβιτς λίγο έξω από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
  • 41' Μακρινό σουτ του Κοντογκμπιά, άουτ η μπάλα.
  • 39' Συνεχίζει το πρέσινγκ ψηλά η ΑΕΚ.
  • 37' Ο Γκατσίνοβιτς έπεσε άτσαλα στο έδαφος μετά από εναέρια διεκδίκηση. Το ιατρικό επιτελείο της Ένωσης έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο.
  • 34' Απειλεί ξανά η Μαρσέιγ, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει την κεφαλιά του Μπεμπά.
  • 33' Καθοριστική παρέμβαση του Βίντα σε σουτ του Βιτίνια μέσα από την περιοχή.

Κώστας Τσίλης: Ανεβάζει το πρέσινγκ η ΑΕΚ και δείχνει να μπορεί αυτό να την βοηθήσει να βγάλει αντίδραση

• 31' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με σέντρα του Άμραμπατ και κεφαλιά του Σιμάνσκι.
  • 30' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος με μία εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Σιντιμπέ, εκείνος με μία κεφαλιά πάσαρε στον Μουκουντί, του οποίου η κεφαλιά κατέληξε στην αγκαλιά του Πάου Λόπεθ.
  • 28' Κίτρινη κάρτα στον Γκατσίνοβιτς για θέατρο μέσα στην περιοχή.

Κώστας Τσίλης: Κάνει λάθος ο Αθανασιάδης στην εκτίμηση της φάσης, αλλά πηδούν και δυο παίκτες της Μαρσέιγ μόνοι τους στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ

• 25' Γκολ για τη Μαρσέιγ, 0-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κλος, ο Αθανασιάδης έκανε κακή έξοδο και ο Μπεμπά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • 22' Μετά από ώρα η ΑΕΚ βάζει ξανά τη Μαρσέιγ στην περιοχή της με ένα κόρνερ.
  • 16' Τεράστια ευκαιρία για τη Μαρσέιγ! Ο Κοντογκμπιά είδε την μπάλα να του στρώνεται μετά από τσαφ του Βιτίνια, εξαπέλυσε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 14' Ο Άμραμπατ σταμάτησε εξαιρετικά την αντεπίθεση της Μαρσέιγ.
  • 13' Η ΑΕΚ χτύπησε στην κόντρα με τον Λιβάι Γκαρσία να μπαίνει στην περιοχή και το σουτ του να κοντράρει στα σώματα. Κόρνερ για την Ένωση.

Κώστας Τσίλης: Μέχρι τώρα η ΑΕΚ δεν πίεζε ψηλά, αλλά μια φορά που το έκανε, η Μαρσέιγ έδειξε να δυσκολευέται. Ο σχηματισμός επί της ουσίας της ΑΕΚ, είναι ένα 4-1-4-1

• 7' Όλα καλά με τον Έλληνα άσο.
  • 5' Στο έδαφος ο Μάνταλος μετά από μαρκάρισμα, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
  • 4' Η μπάλα στα πόδια των παικτών της Μαρσέιγ σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Ασύλληπτη η ατμόσφαιρα τόσο από τους φίλους της ΑΕΚ όσο κι από αυτούς της Μαρσέιγ.
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Τέλος το ζέσταμα και για τις δύο ομάδες. Μετράμε αντίστροφα για τη σένρτα.
  • Φυσικά το παρών στην «OPAP Arena» έχει δώσει και ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης, όπως πάντα άλλωστε.
  • Και οι φίλοι της Μαρσέιγ έχουν πάρει εδώ και ώρα θέση.
  • Κατάμεστη η «OPAP Arena» με την ατμόσφαιρα να είναι μαγική.
  • Μόλις βγήκαν και οι παίκτες της Μαρσέιγ για ζέσταμα και χειροκροτήθηκαν από τους φίλους της ΑΕΚ.
  • Ο τερματοφύλακας της Μαρσέιγ, Παόυ Λόπεθ, άφησε λουλούδια στο σημείο, που βρίσκεται το πανό του δολοφονημένου οπαδού της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσουρή.
  • Ο Γιόνσον έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων.
  • Μόλις βγήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο για να κάνουν την προθέρμανση τους.
  • «ΑΕΚ Μαρσέιγ», φωνάζουν ρυθμικά οι οπαδοί και των δύο ομάδων.
  • Όπως και στη Μασσαλία έτσι και στη Νέα Φιλαδέλφεια, ο λαός της ΑΕΚ έγινε ένα με αυτόν της Μαρσέιγ λίγο πριν τη σέντρα του μεγάλου ματς.
  • Η ενδεκάδα της Μαρσέιγ: Λόπεθ, Λόντι, Μπαλέρντι, Μπεμπά, Κλος, Χαρίτ, Κοντογκμπιά, Βερετού, Εντιαγέ, Βιτίνια, Κορέα.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία.
  • Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Δείτε το κλίμα έξω από την «OPAP Arena» λίγη ώρα πριν τη σέντρα του αγώνα.
  • Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 5.
  • Από την άλλη, η γαλλική ομάδα θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες της κόντρα στην ΑΕΚ και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.
  • Η Ένωση μετά την ήττα στο «Βελοντρόμ» θα κυνηγήσει να πάρει μία... φιλική εκδίκηση από τους Μασσαλούς, προκειμένου να επιστρέψει στην κορυφή του πιο δύσκολου ομίλου της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της UEFA.
  • Kαλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Μαρσέιγ στην «OPAP Arena» για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.