Η ΑΕΚ Β' επικράτησε στο ντέρμπι των Δικεφάλων και ανέβηκε στην πεντάδα

Άγγελος Φραγκισκάτος 18:50 - 08.01.2024 / Ανανεώθηκε: 18:52 - 08.01.2024

Με χρυσό σκόρερ τον Στέφανο Κάτσικα, η ΑΕΚ Β' επικράτησε κόντρα στον ΠΑΟΚ Β' (1-0), για τη 16η αγωνιστική του Α' ομίλου της Super League 2.

Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, η ΑΕΚ Β' επιβλήθηκε εντός έδρας κόντρα στον ΠΑΟΚ Β', για τη 16η αγωνιστική του Α' ομίλου στη Super League 2.

Mε αυτό το αποτέλεσμα, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στους 19 βαθμούς και την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς στους 16 πόντους και την 9η θέση.

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα στο 39ο λεπτό με ασίστ του Λαμαράνα και πολύ ωραίο τελείωμα του Στέφανου Κάτσικα, μετά από εντυπωσιακή προσποίηση για το 1-0 της ΑΕΚ Β'.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε τις ευκαιρίες του, με καλύτερη αυτή στο 55ο λεπτό, όπου το σουτ του Σπυράκου κατέληξε στο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στη συνέχεια δεν υπήρξαν αξιόλογες φάσεις και έτσι παρέμεινε το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Κανελλόπουλος, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Λαμαράνα, Κάτσικας (78' Ανδρικόπουλος), Μαχαίρας (85' Κοσίδης), Χριστόπουλος, Θεοδωρίδης (69' Τζούντα Γκαρσία).

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Κιτσάκης (73' Σελιμάι), Κωττάς, Παντεκίδης (76' Μανωλιούδης), Φίλων, Γιαξής, Σνάουτσνερ (73' Τσίκος), Σπυράκος, Δαρέλας, Τσοπούρογλου (61' Γκούμας), Γκιτέρσος (61' Πανίδης).