Η Αϊντχόφεν έριξε τεσσάρα στη Σπάρτα Ρότερνταμ και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ολλανδίας για 25η φορά

©Photo by Photo Prestige/Soccrates/Getty Images

Δημήτρης Χούπης 20:37 - 05.05.2024 / Ανανεώθηκε: 22:31 - 18.05.2024

Η Αϊντχόφεν πήρε τη νίκη με 4-2 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ και κατέκτησε το 25ο πρωτάθλημα Ολλανδίας στην ιστορία της.

Η Αϊντχόφεν είναι πρωταθλήτρια Ολλανδίας. Η PSV επικράτησε της Σπάρτα Ρότερνταμ με 4-2 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ολλανδίας για 25η φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά το 2018.

Η ομάδα του Πέτερ Μπος έμεινε πίσω στο σκορ στο 8ο μόλις λεπτό χάρη στο γκολ του Μετίνιο, αλλά μέσα σε επτά λεπτά ανέτρεψε την κατάσταση. Αρχικά στο 19' ο Μπακαρί σκόραρε άθελά του στο τέρμα της ομάδας του και λεπτά μετά ο Μπακαγιόκο έκανε το 2-1 για την Αϊντχόφεν.

Όμως, στο 29' ο Μποσκάλι με αυτογκόλ έκανε το 2-2. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες των γηπεδούχων πάτησαν γκάζι και με τα γκολ των Μποσκάλι στο 67' και του Τέζε στο 78' «καθάρισαν» τη νίκη.

Η Αϊντχόφεν τη φετινή σεζόν έχει φτάσει τα 107 τέρματα, με τον Λουκ Ντε Γιονγκ να είναι ο πρώτος σκόρερ της στο πρωτάθλημα με 27 γκολ. Ενώ ο Ολλανδός κεντρικός επιθετικός είναι και ο πρώτος σε ασίστ μαζί με τον Τζόι Βέρμαν με 14.