Άνετη επικράτηση για τον Αστέρα Τρίπολης, 3-0 τον ΟΦΗ

©Intime

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:58 - 26.08.2023 / Ανανεώθηκε: 22:44 - 26.08.2023

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε εύκολο έργο κόντρα στον ΟΦΗ, καθώς επικράτησε με 3-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan Super League. Οι Αρκάδες επικράτησαν στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» κόντρα στον ΟΦΗ, χάρη στο εξαιρετικό πρώτος ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Χούλιαν Μπαρτόλο. Ο Αργεντίνος με καταπληκτικό τελείωμα έκανε το 1-0 για τους Αρκάδες, μετά την ασίστ του Χουάν Μιριτέλο

Ο τελευταίος πέτυχε το 2-0 για τον Αστέρα. Στο 21ο λεπτό μετά από την εκτέλεση φάουλ του Κρεσπί, βρήκε τον Μιριτέλο και εκείνος με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.  Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Νίκος Καλτσάς στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Κάπως έτσι και οι δύο ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς στα δύο πρώτα τους παιχνίδια στη φετινή χρονιά της Stoiximan Super League. Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυναμικά ματς, και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Σίτο. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς κατάφερε να βρει δίχτυα στο 14ο λεπτό. Μετά από γέμισμα από τα αριστερά, ο Μιριτέγο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και γύρισε στον Μπαρτόλο που από κοντά έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Αρκάδες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μιριτέγιο. Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ρεγκίς, γέμισε στην περιοχή, ο Μιριτέγιο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Μανδά.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την υποχρέωση και είναι έτοιμος για το «σεντόνι»
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:58 - 26.08.2023

Με το μυαλό στη ρεβάνς του Champions League με τη Μπράγκα, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα 3-0 τον ΝΠΣ Βόλο χωρίς να ανησυχήσει καθόλου. Σκόραραν οι Τσέριν, Ιωαννίδης και Βέρμπιτς, ο διαιτητής Διαμαντόπουλος κατάφερε να εξοργίσει τους «πράσινους».

Στην επανάληψη οι Κρητικοί έδειξαν άλλο αγωνιστικό πρόσωπο. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ ήρθε στο 61ο λεπτό με το σουτ του Τζον Τοράλ να καταλήγει άουτ. Στο 70ο λεπτό ο ΟΦΗ προειδοποίησε με την εκτέλεση φάουλ του Θοράρινσον, όμως ο Παπαδόπουλος ήταν εκεί για ννα διώξει με τις γροθιές. Η ομάδα του Βάντας Νταμπράουσκας δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο γκολ. Ο Νίκος Καλτσάς στην αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο Χουάν Μιριτέγιο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς σκόραρε, ενώ επίσης είχε και συμμετοχή στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Ρέγκις, Σίτο, Μπαρτόλο, Μιριτέγιο

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Καρώ, Λαμπρόπουλος, Λάρσον, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Μπάκιτς, Ντίκο, Φελίπε

Δείτε το Live του αγώνα

• ΓΚΟΟΟΛ στο 90' για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Αλάγκμπε έκανε την σέντρα, με τον Καλτσά να φεύγει στην κόντρα και να γράφει το 3-0 για την ομάδα του.
  • 90' Εκτέλεσε ο Τοράλ, η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 86' Απειλεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο ΟΦΗ. Ο Νέιτρα έκανε τακουνάκι, αλλά ο Τσουκάνοβιτς πρόλαβε να διώξει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
  • 83' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ριέρα πέρασε με εξαιρετικό τρόπο τους αμυντικούς του Αστέρα, και το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Παπαδόπουλου.
  • 77' Σουρλής μέσα για τον Αστέρα, ο οποίος κάνει το ντεμπούτο του, έξω ο Μουνάφο.
  • 75' Ο Μοσκέρα έστειλε τη μπάλα άουτ, μετά από δική του εκτέλεση φάουλ.
  • 72' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ζουγλής μέσα, Μπαρτόλο έξω.
  • 65' Ο Ριέρα έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Μοσκέρα και εκείνος επιχείρησε ένα σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
  • 61' Σουτ ο Τοράλ, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
  • Ο Τοράλ σηκώθηκε και φαίνεται να είναι καλά και ο Μιριτέλο από τη πλευρά του σηκώθηκε.
  • Ο Μιριτέλο και ο Τοράλ βρίσκονται στο έδαφος.
©Intime
  • 46' Αλλαγές για τον ΟΦΗ. Μοσκέρα, Τοράλ, Ριέρα μέσα, έξω οι Ντίκο, Μπάκιτς, Λαμπρόπουλος.
  • Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Καλτσάς αντί Κρέσπι.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Λήξη πρώτου μέρους (2-0)
  • 45΄Απείλησε ο Βούρος με σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων.
  • 42' Ο ΆΛβαρες επιχείρησε μία σέντρα, αλλά ο Μανδάς έδιωξε με τις γροθιές.
  • 41' Ο Αστέρας Τρίπολης ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.
©Intime
  • 33' Καλή ευκαιρία για τους Κρητικούς. Ο Λάρσον έκανε το σουτ, όμως ο Παπαδόπουλος είχε την απάντηση και μπλόκαρε σταθερά.
  • Συμπληρώθηκε το ημίωρο στο ματς, με τον Αστέρα Τρίπολης να προηγείται κόντρα στον ΟΦΗ με 2-0, χάρη στα τέρματα των Μπαρτόλο και Μιριτέλο.
  • 28' Η κεφαλιά του Μπάκιτς κατέληξε άουτ.
  • Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δεν έχει αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΦΗ.
©Intime
  • 21' ΓΚΟΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης. Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Κρεσπί, βρήκε τον Μιριτέλο και εκείνος με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
  • 17' Ο Μπάκιτς επιχείρησε ένα σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Καστάνιο και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
  • 15' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Μπαρτόλο. Ο Αργεντίνος με καταπληκτικό τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες.
  • 13' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μπαρτόλο επιχείρησε ένα ωραίο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μανδά.
  • 11' ο Ντίκο επιχείρησε να κάνει ένα τακουνάκι μέσα στη περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά.
  • Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μουνάφο συμπλήρωσε 270 παιχνίδια στη Super League.
  • 2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μουνάφο έκλεψε τη μπάλα και έκανε σέντρα που βρήκε τον Σίτο, ο οποίος αστόχησε με κεφαλιά μέσα από τη περιοχή.
  • Σέντρα στο ματς.
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής: Παπαπέτρου Αναστάσιος Βοηθοί: Κολλιάκος Αγγελος, Κωνσταντίνου Ηλίας Τέταρτος: Πουλικίδης Κωνσταντίνος VAR: Ζαμπαλάς Σπυρίδων
  • Θυμίζουμε ότι ο Αστέρας Τρίπολης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ηττήθηκε με 3-0 στη Τούμπα από τον ΠΑΟΚ. Από την άλλη μεριά ο ΟΦΗ επικράτησε στο «Γεντί Κουλε» 3-2 του Άρη.
  • Μανδάς, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Καρώ, Λάρσον, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Θοράρινσον, Φελίπε, Ντίκο.