Ο Άρης έδωσε δικαιώματα αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του

Αλέξης Σαββόπουλος 20:00 - 27.07.2023 / Ανανεώθηκε: 20:12 - 27.07.2023

Ο Άρης φανερά ανέτοιμος, έβγαλε αδυναμίες στο Γερεβάν και πρέπει να αισθάνεται τυχερός που επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με το 1-1 που του δίνει το πλεονέκτημα για την πρόκριση απέναντι στην Αραράτ εφόσον εκμεταλλευτεί την έδρα του. Σκόρερ του Άρη ο Πάλμα, ήρωας ο Κουέστα..

Ένας μέτριος και εξόφθλαμα ανέτοιμος Άρης τα… χρειάστηκε στο Γερεβάν και έμεινε στο 1-1 με την Αραράτ που αφήνει ανοικτούς τους λογαριασμούς στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στο Κλεάνθης Βικελίδης. Αν μια ομάδα πάντως εδικαιούτο κάτι παραπάνω βάσει εικόνας και ευκαιριών στο ματς αυτή ήταν η Αραράτ που απειλήθηκε ελάχιστα από τον Άρη. Η ομάδα του Τόλη Τερζή, έβγαλε αρκετές αδυναμίες στο χορτάρι, τόσο στο κομμάτι της επιθετικής ανάπτυξης, όσο- περισσότερο- στο κομμάτι της αμυντικής λειτουργίας με πολλά λάθη και αρκετές επιστροφές τα οποία οφείλει να διορθώσει εν όψει της ρεβάνς.

Ο Τερζής παρέταξε με την αναμενόμενη ενδεκάδα την ομάδα του και τον Οντουμπάτζο αντί του τραυματία Φαμπιάνο και τρεις από τις μεταγραφές στο βασικό σχήμα (Ζουλ, Ματαρίτα και Μενέντες). Παρά τις επισημάνσεις των τελευταίων ημερών για συγκέντρωση και αποφυγή των λαθών ειδικά στα κρίσιμα πρώτα λεπτά, ο Άρης μπήκε πολύ νωθρά στο ματς και το πλήρωσε μόλις στο 10΄από το λάθος του Πάλμα το οποίο εκμεταλεύτηκε ο Ομπιέιρο που έδωσε έτοιμο γκολ στον Έζα.

Η ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ απο την Αραράτ λειτούργησε ως καμπανάκι αφύπνισης για το γκρουπ που είχε μπει πολύ χαλαρά στο ματς. Οι παίκτες του Τερζή ανέκτησαν αμέσως την κατοχή, έκλεισαν την Αραράτ στο μισό γήπεδο, απάντησαν στο 14΄ με το χαμένο τετ-α-τετ του Γκρέι και, ευτυχώς, πολύ γρήγορα, μόλις εννιά λεπτά αργότερα ο Πάλμα εξιλεώθηκε για το λάθος του στο γκολ των γηπεδούχων τελειώνοντας απο κοντά την ωραία συνεργασία Εμπακατά-Νταρίντα και την τελική πάσα του Τσέχου στον σκόρερ.

Ο Άρης συνέχισε να ελέγχει το ματς, και στο 31΄ με τον Εμπακατά θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα, αλλά αντέδρασε σωστά ο Ερμάκοφ αλλά ήταν ευάλωτος στην επιθετική μετάβαση της Αραράτ, που περίμενε υπομονετικά το λάθος για να φύγει στην κόντρα με τον Σερομπιάν που στο 37΄ παραλίγο να βάλει την ομάδα του και πάλι μπροστά στο σκορ αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν απείλησε τον Κουέστα

Από την ευκαιρία αυτή και ως το φινάλε του ημιχρόνου, ο Άρης φάνηκε να χάνει και πάλι την συγκέντρωσή του και με αχίλλειο πτέρνα την αριστερή του πλευρά που… έμπαζε αφού ο Πάλμα δεν έδινε καμία απολύτως βοήθεια στον Ματαρίτα, γλίτωσε χάρη στον Κουέστα και το δοκάρι απο του χάρου τα δόντια αφού ο Γένε αρχικά νικήθηκε εκπληκτικά απο τον αρχηγό του Άρη και στη συνέχεια ο Καστανιέιρα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Γενικά το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου φανέρωσε πολλές αδυναμίες του Άρη που λόγω τύχης και αστοχίας των Αρμένιων, δεν τις πλήρωσε.

Η πρώτη διορθωτική κίνηση απο τον προπονητή του Άρη με την έναρξη της επανάληψης ήταν ο Κάρλσον αντί του αρνητικού Μενέντες. Ο Άρης, όπως και στο πρώτο, έτσι και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έμοιαζε υπνωτισμένος, δίνοντας συνεχώς αφορμές απειλής απο την Αραράτ. Αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα, έκανε εύκολα το λάθος και αναγκαζόταν να σπαταλάει δυνάμεις κυνηγώντας την μπάλα.

Όσο περνούσε η ώρα, ερχόταν και η κούραση και για αυτό ο Τερζής επιδίωξε στο 67΄ να φρεσκάρει τη μεσαία του γραμμή ρίχνοντας στο ματς τους δυο Κροάτες, Τζούρασεκ και Πάβισιτς, αντί των Ζουλ και Ρουπ. Το ματς ισορρόπησε αρκετά, και ο Άρης ήταν φανερό ότι επιδίωκε, προιόντος του χρόνου να κρατήσει μακριά τους Αρμένιους απο την εστία του Κουέστα, να πάει το ματς σε πολύ αργό τέμπο, κρατώντας περισσότερο την μπάλα, ώστε να μακιγιάρει την ανετοιμότητά του και να κρατήσει το 1-1. Μοναδική καλή στιγμή στο διάστημα αυτό ένα καλό σουτ του Μορόν στο 82΄.

Αραράτ (Βαρντάν Μινασιάν, 4-3-3): Ερμάκοφ, Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν, Ομπιέρο, Καστανιέιρα (65΄ Αμπαρτσουμιάν), Τέρα (55΄ Μουραντιάν), Σερομπιάν (73΄Γκμπομαντού), Γένε, Έζα (73΄ Αβανεσιάν).

Άρης (Τόλης Τερζής, 4-3-3): Κουέστα - Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ουντομπάτζο, Ματάριτα - Νταρίντα, Ρουπ, (67΄ Πάβισιτς) Ζουλ (67΄ Τζούρασεκ) - Πάλμα (85΄ Φεράρι), Μενέντες (46΄ Κάρλσον), Γκρέι (59΄ Μορόν).

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Ο Άρης θα προσπαθήσει με τη βοήθεια του κόσμου του να πάρει την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, όπου περιμένει η Ντινάμο Κιέβου. Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Πέμπτη (03/08).
  • Τέλος στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με σκορ 1-1.
  • Φάουλ σε καλό σημείο για την Αραράτ στο 90+5'. Κακή η εκτέλεση από τον Γκμπομαντού.
  • Πέντε λεπτά καθυστερήσεις στο παιχνίδι.
  • Καλό σουτ του Μορόν για τον Άρη στο 83' όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να παραμένει στο 1-1.
  • Ακόμα δύο αλλαγές για την Αραράτ στο 73'. Στη θέση των Σερομπιάν και Έζα πέρασαν οι Γκμπομαντού και Αβανεσιάν.
  • Στο 67' ο Τερζής προχώρησε σε ακόμα δύο αλλαγές. Στη θέση των Ρουπ και Ζουλς πέρασαν οι Πάβισιτς και Τζούρασεκ.
  • Αλλαγή για την Αραράτ. Ο Αμπαρτζουμιάν πέρασε στη θέση του Καστανέιρα.
  •  Στο 62' ο Άρης είχε κόρνερ όμως ο Κάρλσον δεν μπόρεσε να κατεβάσει τη μπάλα με το κεφάλι προς τα δίχτυα.
  • Στο 61' ο Άρης λίγο έλειψε να προηγηθεί με την προβολή του Μορόν πάνω στο βολέ του τερματοφύλακα της Αραράτ.
  • Συμπληρώθηκαν 60 λεπτά στο παιχνίδι με το σκορ να παραμένει στο 1-1.
  • Μεγάλη ευκαιρία για την Αραράτ στο 54' . Ο Γένε βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ όμως για καλή τύχη του Άρη δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.
  • Νέο μακρινό σουτ για την Αραράτ στο 50'. Κανένα πρόβλημα για τον Κουέστα.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κάρλσον μπήκε στη θέση του Μενέντες.
  • Ημίχρονο στο ματς. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει το γκολ του Έζα όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Ερμάκοφ. Πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι Αρμένιοι στη φάση του 45+1'.
  • Στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων η Αραράτ άγγιξε δύο φορές το γκολ. Αρχικά ο Κουέστα σταμάτησε εντυπωσιακά το πλασέ του Γένε μέσα από την περιοχή ενώ στη συνέχεια το σουτ του Καστανέιρα κατέληξε στο δοκάρι.
  • Στο 44' ο Γένε έκανε ένα μακρινό σουτ για την Αραράτ όμως ο Κουέστα απέκρουσε άνετα τη μπάλα.
  • Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για τον Μπουένο της Αραράτ.
  • Στο 40' ο Πάλμα βρήκε με εντυπωσιακό τρόπο τον Γκρέι μέσα στην περιοχή όμως ο Άγγλος επιθετικός δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα προς την εστία.
  • Στο 37' η Αραράτ Αρμενίας έφυγε στην αντεπίθεση και ο Σερομπιάν επιχείρησε ένα σουτ που έφυγε άουτ.
  • Στο 31' ο Εμπακατά προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ερμάκοφ με σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο γκολκίπερ των Αρμένιων είχε την απάντηση.
  • Τελική προσπάθεια στο στόχο για τον Άρη στο 28'  με το μακρινό σουτ του Ματαρίτα. Η προσπάθεια του πήγε κατευθείαν στα χέρια του Ερμάκοφ.
  • Διακοπή για νερό στο παιχνίδι στο 24'. Το σκορ παραμένει στο 1-1.
  • ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Στο 20΄ ο Άρης φτάνει στην ισοφάριση με το κοντινό πλασέ του Λούις Πάλμα. Η ασίστ πιστώνεται στον Νταρίντα.
  • Στο 14' ο Άρης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως ο Γκρέι δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Αρμένιων.
  • Οι παίκτες του Άρη είχαν διαμαρτυρηθεί στη φάση του τέρματος για φάουλ πάνω στον Πάλμα όμως ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.
  • ΓΚΟΛ για την Αραράτ: Στο 11' οι γηπεδούχοι «ανοίγουν» το σκορ με κοντινή προβολή του Έζα.

Στο 9' η πρώτη τελική της Αραράτ ωστόσο το σουτ του Σερομπιάν ήταν αρκετά άστοχο.

• Συμπληρώθηκε το πρώτο 5' στο παιχνίδι χωρίς να υπάρχει κάποια επικίνδυνη κατάσταση μπροστά από τις δύο εστίες.
  • Έναρξη στον αγώνα με τον Άρη στη σέντρα
  • Από την άλλη η ενδεκάδα της Αραράτ Αρμενίας είναι η εξής: Ερμάκοβ, Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν, Νόντι, Καστανιέιρα, Τέρα, Σερομπιάν, Γένε, Έζα.
  • Ο Τόλης Τερζής δεν επιφύλαξε κάποια έκπληξη στην ενδεκάδα του. Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Κουέστα. Η τετράδα της άμυνας αποτελείται από τους Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Ματαρίτα. Στο κέντρο θα αγωνιστούν οι Ζουλ, Νταρίντα και Ρουπ ενώ στα άκρα της επίθεσης θα είναι οι Πάλμα και Μενέντες. Στην κορυφή της επίθεσης επιλέχθηκε ο Γκρέι.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Καζάκος, Μπουλάτ Σαρίγιεφ.
  • Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 18:00 και θα μεταδοθεί ζωντανά από το NovaSports2.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε το εκτός έδρας παιχνίδι του Άρη με την Αραράτ Αρμενίας στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού γύρου του Conference League