Τρίποντο με Νταρίντα ο Άρης, επτά ματς δίχως νίκη ο ΟΦΗ στο πρωτάθλημα

Οι παίκτες του Άρη

Αλέξης Σαββόπουλος 16:58 - 17.12.2023 / Ανανεώθηκε: 17:07 - 17.12.2023

Στο άδειο του γήπεδο ο Άρης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του ΟΦΗ με 1-0 στο ματς της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ο Νταρίντα, ο οποίος… χάλασε το ντεμπούτο του Πέπε Μελ.

Με νίκη επέστρεψε ο Άρης στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, μετά το κενό που προέκυψε από την αναβολή της 14ης αγωνιστικής, επικρατώντας του ΟΦΗ με 1-0 στο άδειο «Κ. Βικελίδης». Οι «κίτρινοι» πανηγύρισαν χάρη στο γκολ του Νταρίντα και εμπόδισαν τον Πέπε Μελ να γιορτάσει με τρίποντο στο ντεμπούτο του.

O σύλλογος της Κρήτης ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος, όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν γρήγορα έδαφος. Από το 15ο λεπτό και έπειτα έγιναν πιο πιεστικοί από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κάνουν σημαντική τελική.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 24’, με τον Μορόν να κάνει ένα σουτ από το όριο της περιοχής και να τραντάζει το δοκάρι του Μπάουμαν. Τελικά το προβάδισμα ήρθε στο 39ο λεπτό, για λογαριασμό των «κίτρινων». Ο Νταρίντα επιχείρησε ένα σουτ με το δεξί και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα του α’ μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο υποτονικό, με τους γηπεδούχους και πάλι να πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ. Στην αρχή του, μάλιστα, απείλησαν αρκετές φορές, όμως τέρμα δεν μπόρεσαν να πετύχουν. Αντιθέτως, αυτό ήρθε για τους Κρητικούς, εντούτοις το 1-1 δεν μέτρησε.

O Aμπάντα έκανε ένα γέμισμα προς την μεγάλη περιοχή, ο Ντίκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο βοηθός είχε δώσει πλάγιο. Μία απόφαση που δεν άλλαξε με χρήση VAR. Όσο η ώρα πέρναγε, οι ευκαιρίες λιγοστεύαν και τελικά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στην ανωτερότητα του Άρη σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι με εξαίρεση ίσως το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μάντζιου εκτός απο το γκολ του Νταρίντα είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς νωρίτερα, αλλά δεν κατάφερε να το κάνει στις πολλές χαμένες ευκαιρίες του δεύτερου ημιχρόνου.

MVP:

Ο Οντουμπάντζο! Αστείρευτες δυνάμεις, συνεχή ανεβοκατεβάσματα στη δεξιά πλευρά και συμμετοχή τόσο στο αμυντικό όσο (κυρίως) στο επιθετικό κομμάτι. Ο Νιγηριανός δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Θοράρινσον και θα μπορούσε να έχει σκοράρει κιόλας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Ο Πέπε Μελ έγινε ο 5ος προπονητής του ΟΦΗ που κάνει ντεμπούτο κόντρα στον Αρη και δεν κατάφερε να κερδίσει όπω έγινε και με τους τεσσερις προκατόχους του (Παπαδόπουλος, Σίμος, Νιόπλιας και Νταμπράουσκας).

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• Τέλος στο παιχνίδι
  • 79' Η κεφαλιά του Φελίπε από την καρδιά της περιοχής πέρασε άουτ
  • 76' Ο ΟΦΗ έκανε το 1-1 όμως το τέρμα δεν μέτρησε αφού ο διαιτητής καταλόγισε πλάγιο
  • 66' Ζήτησε πέναλτι ο Νταρίντα για χέρι, τίποτα λέει ο διαιτητής

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης βρίσκει πολλούς χώρους αφού ο ΟΦΗ έχει ανοιχτεί αλλά σπαταλάει τη μια μετά την άλλη τις ευκαιρίες να κλειδώσει το ματς

• 60' Σουτ του Μορόν από την περιοχή το οποίο περνάει πάνω από την εστία
  • 58' Σουτ του Μενέντες εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Μπάουμαν.
  • 57' Διπλή προσπάθεια για τον Άρη με τον Σουλεϊμάνοφ να μην μπορεί σε δύο χρόνους να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
  • 54' Το σουτ του Νέιρα κοντράρει στα σώματα
  • 47' Σουτ του Νταρίντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Μπάουμαν να πραγματοποιεί ωραία εκτίναξη και να διώχνει
  • Σέντρα στο δεύτερο μέρος
  • Λήξη στο πρώτο μέρος, Άρης - ΟΦΗ 1-0.
  • Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Αλέξης Σαββόπουλος: Από το πρώτο τέταρτο και μετά ο Άρης έχει την μπάλα στα πόδια του και απειλεί περισσότερο από τον ΟΦΗ μετουσιώνοντας την πίεση σε γκολ του Νταρίντα.

• 39' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Άρη. Ο Νταρίντα εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, πέρασε τον Λαμπρόπουλο και εκτέλεσε με το δεξί για το 1-0 των γηπεδούχων.
  • 34' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Πάρδο εκτέλεσε το κόρνερ, οι Νταρίντα και Μεντέντες έκαναν τα σουτ, όμως κανένα δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπάουμαν.

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης όποτε βρίσκει σε ανισορροπία την άμυνα του ΟΦΗ γίνεται απειλητικός. Αντίθετα σε σετ παιχνίδι

• 24' Δοκάρι για τον Άρη. Ο Μορόν σούταρε με τη μία με το δεξί στα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μπάουμαν.
  • 15' Ο Νταρίντα έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σουλεϊμάνοφ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάουμαν.
  • 9' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Τοράλ έκανε το γύρισμα, όμως ο Ντίκο δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.
  • Η μπάλα πήγε πάνω στο τείχος από την εκτέλεση του Γκαγιέγκος.
  • 7' Φάουλ για τον ΟΦΗ.
  • Από τα μεγάφωνα παίζουν συνθήματα του Άρη.
  • Ισορροπημένο είναι το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής: Γκάμαρης
  • Βοηθοί: Σαμοΐλης, Κωνσταντίνου
  • 4ος διαιτητής: Βάτσιος
  • VAR: Πολυχρόνης, Απτόσογλου
  • Στον πάγκο οι: Χριστογεώργος, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Ριέρα, Φελίπε, Αποστολάκης, Μπάκιτς.
  • ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν – Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράριρσον – Γκαγιέγκος, Νέιρα, Τοράλ – Μοσκέρα, Ντίκο, Αμπάντα.
  • Στον πάγκο οι: Χουτεσιώτης, Βερστράτε, Σαβέριο, Τζούρασεκ, Φατόρε, Ρουπ, Χριστοδουλόπουλος, Κάρλσον, Ζαμόρα.
  • Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια – Ζουλς, Νταρίντα, Πάρδο – Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Μενέντες.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:
  • Σέντρα στις 15:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Nova Sports 2HD.
  • Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί δεν έχουν νίκη στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος (0-3-3), με αποτέλεσμα να έχουν υποχωρήσει στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την εξάδα.
  • Η ομάδα του Άκη Μάντζιου θέλει να επιστρέψει στη δράση, καθώς στο τελευταίο της ματς είχε ηττηθεί 1-0 από την ΑΕΚ εκτός έδρας, με αποτέλεσμα να μείνει στο -8 από την πρώτη τετράδα.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Άρη και τον ΟΦΗ στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.