Νίκησε τη Λιντς και κρυφοκοιτάζει την Ευρώπη η Άστον Βίλα

©Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images

Sportal newsroom 00:03 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 14.01.2023

Η Άστον Βίλα επιβλήθηκε με 2-1 της Λιντς για την 20ή αγωνιστική της Premier League και έδειξε ότι συνήλθε γρήγορα από τον αποκλεισμό από τη Στίβενεϊτζ.

Η Άστον Βίλα συνήλθε γρήγορα μετά τον αποκλεισμό της από τη Στίβενεϊτζ για το κύπελλο Αγγλίας. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επιβλήθηκε με 2-1 της Λιντς και κρυφοκοιτάζει την Ευρώπη.

Οι «χωριάτες» ανέβηκαν στην ενδέκατη θέση έχοντας 25 βαθμούς. Η Βίλα απέχει έξι βαθμούς από τη Φούλαμ που είναι στην έκτη θέση με τις δύο ομάδες να έχουν τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για την Άστον Βίλα στο πρωτάθλημα με τον Ουνάι Έμερι στον πάγκο της. Η Λιντς έμεινε στη 14 θέση με 17 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις προθέσεις τους από το ξεκίνημα του ματς. Ο Μπέιλι έδωσε προβάδισμα στην Άστον Βίλα στο 3ο λεπτό. Η Λιντς ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Μπουεντία στο 66ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ουνάι Έμερι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπάμφορντ στο 83ο λεπτό.