Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Βαλένθια, 2-0 την Κάντιθ

Γιώργος Σακελλαρίου 00:17 - 24.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:17 - 24.10.2023

Η Βαλένθια «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο , αφού επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ για τη δέκατη αγωνιστική της La Liga.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Βαλένθια, η οποία επικράτησε της Κάντιθ με 2-0 για τη δέκατη αγωνιστική της La Liga

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν ιδανικά στο παιχνίδι αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Γκαγιά πήρε μια πάσα από τον Λεντέσμα και με ένα όμορφο τελείωμα έκανε το 1-0. Στο 22' το παιχνίδι έγινε πιο εύκολο για τη Βαλένθια, αφού η Κάντιθ έμεινε με δέκα, λόγω της αποβολής του Ναβάρο. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ.

Ο Ντούρο με ένα σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0 για την ομάδα του, δίνοντάς της μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Στη συνέχεια η Βαλένθια είχε ευκαιρία να σκοράρει και τρίτο τέρμα, αλλά ο Παουλίστα δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Στο δεύτερο μέρος οι «νυχτερίδες» έκαναν εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, χάνοντας μια ακόμα καλή φάση για να σκοράρει ακόμα ένα γκολ. Ενώ και η Κάντιθ είχε ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ. Ωστόσο δεν τα κατάφερε και η Βαλένθια πήρε μια σημαντική νίκη, την ίδια ώρα που η Κάντιθ παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία.