Η Ελλάδα με τον θρίαμβο της ΑΕΚ στο Ζάγκρεμπ παραμένει 19η, αύξησε τη διαφορά από την Κροατία και με τον Παναθηναϊκό ετοιμάζεται για εκτόξευση

Γιώργος Σακελλαρίου 01:03 - 16.08.2023 / Ανανεώθηκε: 01:33 - 16.08.2023

Η Ελλάδα με τη νίκη της ΑΕΚ επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και με την ΕΠΙΚΗ πρόκριση του Παναθηναϊκού επί της Μαρσέιγ παραμένει στη 19η θέση και κυνηγάει τους ομίλους του Champions League για να εκτοξευθεί στη βαθμολογία.

Η ΑΕΚ έκανε σπουδαία ανατροπή και πέτυχε τεράστια νίκη στο Ζάγκρεμπ επί της Ντιναμό.

Η Ένωση με αυτή τη νίκη και ειδικά αν τις διπλασιάσει το ερχόμενο Σάββατο θα στείλει στο Europa League τη Ντιναμό. Η ΑΕΚ, λοιπόν, έδωσε με τη νίκη 200 βαθμούς στην Ελλάδα (οι 1.000 της νίκης διαιρούνται δια πέντε ομάδες).

Ο Παναθηναϊκός πήγε το ματς στην παράταση, στο τέλος και στα πέναλτι και πήρε ΕΠΙΚΗ πρόκριση. Μετράει η ήττα στα 120 λεπτά και δεν πήρε βαθμούς, αλλά πλέον κι αυτός και η ΑΕΚ κυνηγούν με ακόμα πιο ρεαλιστικές πιθανότητες τους ομίλους του Champions League κι αν βρεθούν εκεί θα πάρουν δεκάδες εκατομμύρια, αλλά κυρίως θα εκτοξευθεί η χώρα στη βαθμολογία κι εξηγούμε το γιατί.

Η είσοδος στο Champions League δίνει 4.000 βαθμούς στον σύλλογο και φυσικά θα μετράει και για την χώρα. Αν μπουν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός στους ομίλους του Champions League θα δώσουν 1.600 βαθμούς στη χώρα.

Στο εξής κρίσιμη μέρα είναι η Πέμπτη. Αρχικά ο Ολυμπιακός πρέπει να αφήσει εκτός τη Γκενκ (το Βέλγιο είναι όγδοο κι απέχει… χιλιόμετρα) για να συνεχίσει στο Europa League κι ακόμα αν δεν περάσει, με τρίτη θέση στον όμιλο θα μπορεί να βρεθεί στο Conference League.

Φυσικά σημαντικό θα είναι το τι θα κάνει ο ΠΑΟΚ με τη Χάιντουκ και ο Άρης με τη Ντιναμό Κιέβου. Αν ο «Δικέφαλος» αποκλείσει την ομάδα από το Σπλιτ, η Κροατία θα μείνει πίσω και θα έχει χάσει ένα καλό όνομα από τη συνέχεια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Επίσης, εκτός θα μείνει και η Όσιγεκ, η οποία συνετρίβη με 5-1 από την Άδανα Ντεμίρσπορ στο πρώτο ματς.

Το ίδιο ισχύει κι αν ο Άρης στείλει σπίτι της τη Ντιναμό, αφού η Ουκρανία είναι 15η, θέση στην οποία θέλει να πάει η Ελλάδα, ώστε από την περίοδο 2025-26 να έχει πάλι πέντε ομάδες στην Ευρώπη και δύο στα προκριματικά του Champions League. Σε ό,τι αφορά την Ουκρανία ο Παναθηναϊκός στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League έκανε σπουδαία δουλειά αποκλείοντας τη Ντνίπρο. Φυσικά υπάρχει ακόμα δρόμος για τη 15η θέση, αλλά με πέντε ομάδες σε ευρωπαϊκούς ομίλους, οποιασδήποτε διοργάνωσης, η Ελλάδα θα έχει την ευκαιρία ν’ αναρριχηθεί.

ΠΑΟ θρησκεία... έπος στη Μασσαλία
CHAMPIONS LEAGUE

00:59 - 16.08.2023

Ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστια πρόκριση στη Μασσαλία αποκλείοντας τη Μαρσέιγ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League απέναντι στη Μπράγκα. Ο Ιωαννίδης έστειλε το ματς στην παράταση, ο Μπρινιόλι απέκρουσε το πέναλτι του μοιραίου Γκεντουζί και ο Μλαντένοβιτς έδωσε τη νίκη στο Τριφύλλι!