ΠΑΟ θρησκεία... έπος στη Μασσαλία

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 00:59 - 16.08.2023 / Ανανεώθηκε: 02:14 - 16.08.2023

Ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστια πρόκριση στη Μασσαλία αποκλείοντας τη Μαρσέιγ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League απέναντι στη Μπράγκα. Ο Ιωαννίδης έστειλε το ματς στην παράταση, ο Μπρινιόλι απέκρουσε το πέναλτι του μοιραίου Γκεντουζί και ο Μλαντένοβιτς έδωσε τη νίκη στο Τριφύλλι!

Παναθηναϊκάρα από τα παλιά! O Panathinaikos είναι ξανά εδώ και πήρε μεγάλη πρόκριση στα Play Off του Champions League κόντρα στη Μαρσέιγ, αντέχοντας στην πίεση της και αποκλείοντας την Μαρσέιγ στα πέναλτι με 5-3.

Ο Φώτης Ιωαννίδης ήταν αυτός που με αψεγιάδιαστη εκτέλεση έστειλε το ματς στην παράταση μειώοντας σε 2-1 και στη διαδικασία των πέναλτι, οι “πράσινοι” ευστόχησαν στις πέντε εκτελέσεις τους και σε συνδυασμό με την απόκρουση του Μπρινιόλι, το Τριφύλλι πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Είναι μία πρόκριση που θα γράψει ιστορία, αφού ήρθε για πρώτη φορά στη διαδικασία των πέναλτι. Η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως οι πράσινοι άντεξαν στην πίεση και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Τώρα, ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει το όνειρο για το... σεντόνι απέναντι στη Μπράγκα. Κανένας δεν ξέρει αν θα τα καταφέρει, όμως η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πάει από τη μία υπέρβαση στην άλλη! Ο Σύλλογος ανακτά το ευρωπαϊκό DNA του και είναι έτοιμος να επιστρέψει στο φυσικό του περιβάλλον, το Champions League!

Οι αποφάσεις του Γιοβάνοβιτς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκρινε (και αναμενόμενα) ότι δεν έπρεπε να αλλάξει κάτι από την επιτυχημένη συνταγή της Λεωφόρου. Ο Σέρβος διατήρησε το σύστημα 4-3-3 και τα ίδια πρόσωπα στην ενδεκάδα. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία, οι Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ επάνδρωσαν την αμυντική τετράδα, οι Ρούμπεν, Βιλένα, Τζούρισιτς συμπλήρωσαν την τριάδα του “άξονα”, οι Μαντσίνι και Βέρμπιτς ήταν οι εξτρέμ και ο Σπόραρ ο “φουνταριστός”.

Εφιάλτης στην αρχή και στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε κόρνερ με τον Βαγιαννίδη μόλις στο δεύτερο λεπτό και ανέβασε παίκτες στην εστία του Λόπεζ. Όμως την εύκολη εκτέλεση του Βέρμπιτς μπλόκαρε ο Ισπανός, έδωσε αμέσως με τα χέρια, οι «πράσινοι» δεν επέστρεψαν γρήγορα, ο Σαρ έβγαλε τετ-α-τετ τον Ομπαμεγιάνγκ, αυτός πέρασε τον Μπρινιόλι και άνοιξε το σκορ στο 2’.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού πέρασε ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο. Στο 5’ ο Γεντβάι έκανε λάθος πάσα, ο Ομπαμεγιάνγκ έκλεψε και σούταρε, ο Μπρινιόλι απέκρουσε και ο Εντιαγιέ στην επαναφορά σούταρε άουτ. Στο 10’, ο ίδιος παίκτης έκλεψε από τον Τζούρισιτς και με ατομική προσπάθεια, έφτασε στο τετ-α-τετ και πλάσαρε άουτ.

Ο Εντιαγέ συνέχισε να διασπά την ανασταλτική λειτουργία του Τριφυλλιού και στο 21’, βρέθηκε στο ημικύκλιο και σούταρε συρτά, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει. Η πίεση εντάθηκε και στο 30’, ο Ζιγκό με κεφαλιά εξ’ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρινιόλι. Στο επόμενο λεπτό, σουτ του Λόντι βρήκε στον Σπόραρ και κατέληξε κόρνερ.

Στο 33’ ο Γεντβάι έδιωξε επιπόλαια με κεφαλιά, ο Ομπαμεγιάνγκ σούταρε στην κίνηση και ο Μπρινιόλι απέκρουσε ξανά. Δυστυχώς, το ημίχρονο έκλεισε εφιαλτικά, όπως άρχισε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κλος σέντραρε από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και σκόραρε το 2-0.

Είχε φάσεις, δεν είχε καθαρό μυαλό

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τη Μαρσέιγ πιο χαλαρή, αφού είχε σκορ πρόκρισης και τον Παναθηναϊκό να ψάχνει αντίδραση. Πράγματι, στο 50’ οι “πράσινοι” έκαναν την πρώτη επίθεση με αξιώσεις, που κατέληξε άσχημα με ένα μακρινό σουτ του Βιλένα.

Στο 54’ ο Ομπαμεγιάνγκ βρήκε τον Εντιαγέ και αυτός από το πέναλτι σκόραρε, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Ο Βιλένα είχε άλλο ένα μακρινό σουτ που κατέληξε άουτ και μετά το ματς “πάγωσε” για ώρα.

Μέχρι το 76’, όταν ο Παναθηναϊκός απείλησε σοβαρά. Στο 76’ ο Μπερνάρ πάσαρε στον Παλάσιος, αυτός γύρισε αλλά δεν πλάσαρε σωστά από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μλαντένοβιτς με κόρνερ βρήκε τον Γεντβάι, αλλά την κεφαλιά του έσωσε τελευταία στιγμή ο Πάου Λόπεζ. O Ισπανός μπόρεσε να αποκρούσε και το διαγώνιο σουτ του Μαντσίνι στο 85’, κρατώντας το 2-0.

Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση στις καθυστερήσεις. Από σέντρα του Μπερνάρ, ο Γκεντουζί βρήκε τη μπάλα με το χέρι στη διεκδίκηση με τον Γεντβάι και ο διαιτητής Όλιβερ υπέδειξε το πέναλτι, αφού τον κάλεσαν από το VAR. O Ιωαννίδης στο ένατο λεπτό του έξτρα χρόνου, με μία αψεγάδιαστη εκτέλεση μείωσε και κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό.

Άντεξε και στην παράταση

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης είχε ακόμα πιο έντονο σασπένς. Ο Βιτίνια σκόραρε το 3-1 από την πάσα του Εντιαγέ, όμως το γκολ δεν μέτρησε αφού ο Σαρ υποδείχτηκε ως παθητικό οφσάιντ. Το γκολ του Παναθηναϊκού αφύπνισε τη Μαρσέιγ στην παράταση.

Οι Μασσαλοί πίεσαν πολύ τους φιλοξενούμενους, σε μία επανάληψη της εκκίνησης, αλλά με μικρότερη ένταση. Οι Λόντι και Βιτίνια έχασαν ευκαιρίες, ενώ οι “πράσινοι” δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα. Αναμφίβολα, η καλύτερη φάση σημειώθηκε στο 113’. Ο Βερετού γύρισε στοιν Βιτίνια, με τον Μπρινιόλι εξουδετερωμένο, όμως ο Μάγκνουσον πρόλαβε πάνω στη γραμμή.

Το έπος στα πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς φάνηκαν πιο ψύχραιμοι. Οι Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Παλάσιος, Κλάινχαϊσλερ, Μλαντένοβιτς ευστόχησαν στις εκτελέσεις του, ο Μπρινιόλι απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Γκεντουζί και οι "πράσινοι έγραψαν μία ραψωδία στη Μασσαλία! Πήραν μία μεγάλη πρόκριση και τώρα προετοιμάζονται για τις μάχες με τη Μπράγκα!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίκαελ Όλιβερ (Αγγλία)

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μαρθελίνο): Πάου Λόπεζ (124’ Μπράνκο), Κλος, Ζκιγκό, Εμπεμπά, Λόντι, Ρονζιέ, Βερετού, Εντιαγιέ, Σαρ, Ουναχί (59’ Χαρίτ), Ομπαμεγιάνγκ (80’ Βιτίνια).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (70’ Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Βιλένα (70’ Τσέριν), Τζούρισιτς (62’ Μπερνάρ), Μαντσίνι (106’ Κλάινχαϊσλερ), Βέρμπιτς (46’ Παλάσιος), Σπόραρ (62’ Ιωαννίδης).

ΠΕΝΑΛΤΙ

3-5 ΜΕΣΑ Ο ΜΛΑΝΤΕΝΟΒΙΤΣ! Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! ΜΑΓΙΚΟ!

• 3-4 Εύστοχος ο Βιτίνια! Η πρόκριση στα πόδια του Μλαντένοβιτς.
  • 2-4 ΕΥΣΤΟΧΟΣ Ο ΠΑΛΑΣΙΟΣ!
  • 2-3 ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΡ!
  • 1-3 Ο ΚΛΑΪΝΧΑΪΣΛΕΡ! Ο Μπλάνκο δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.
  • 1-2 Εξαιρετική εκτέλεση του Βερετού
  • 0-2 ΜΠΕΡΝΑΡ ΚΑΙ ΓΚΟΛ!
  • ΜΠΡΙΝΙΟΛΙΙΙΙΙΙ!!! ΝΙΚΑΕΙ ΤΟΝ ΓΚΕΝΤΟΥΖΙ! ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ 0-1!
  • 0-1 ΓΚΟΛ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ!

Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Κλάινχαϊσλερ, Παλάσιος και Μλαντένοβιτς θα είναι οι εκτελεστές.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Τέλος! Πάμε στα πέναλτι.

• Αλλαγή τερματοφύλακα για τη Μαρσέιγ. Ο Λόπεθ εκτός, μέσα ο Μπλάνκο! Προφανώς για τα πέναλτι
  • Τρία λεπτά καθυστερήσεις. Ολοταχώς για πέναλτι
  • 118' Ευκαιρία με τον Βιτίνια... Ποιον άλλον... Άουτ η μπάλα.
  • ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΦΣΑΪΝΤ! ΤΡΟΜΕΡΟ! Ο ΣΑΡ ΗΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΣΑ ΤΟΥ ΓΚΕΝΤΟΥΖΙ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕ ΤΗ ΦΑΣΗ. Ζωντανός ο Παναθηναϊκός.
  • Έχουμε και πάλι εξέταση VAR για πιθανό φάουλ στη φάση!
  • 113' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΣΕΪΓ ΚΑΙ 3-1. Ο Βιτίνια σε κενή εστία από παράλληλη μπαλιά του Γκεντουζί δίνει σκορ πρόκρισης στους Μασσαλούς.
  • 106' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο...

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

• 104'ΑΠΙΘΑΝΟ! Ο Βερετού γύρισε την μπάλα στον Βιτίνια που έκανε το σουτ και πάνω στη γραμμή ο Μάγκνουσον διατήρησε το 2-1! Θα μείνει στην ιστορία αυτή η φάση!
  • 99' Καθοριστικό στοπ του Βαγιαννίδη στον Λόντι και κόρνερ. Ανεκμετάλλευτο και λήξη συναγερμού.
  • 98' Ευκαιρία για τη Μαρσέιγ! Ο Κλος έφτασε μέχρι την περιοχή των πρασίνων. Ευτυχώς το σουτ ήταν άστοχο.
  • 96' Έντονη η πίεση της Μαρσέιγ που ψάχνει να βρει το τρίτο της γκολ. Θυμίζουμε ότι ο Ομπαμεγιάνγκ έχει αντικατασταθεί.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ

• 93' Καθοριστική παρέμβαση του Μάγκνουσον σε γύρισμα του Βερετού
  • 91' Άρχισε ο έξτρα χρόνος.

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΜΑΡΣΕΪΓ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-1 ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

• ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΜΕ ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΜΕΙΩΣΕ ΣΕ 2-1 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ
  • Ο Ιωαννίδης εκτελεστής! Για να δούμε...
  • Η ευκαιρία του Παλάσιος
  • 88' Κίτρινη ο Μαντσίνι
  • 85' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Μαντσίνι από αριστερά μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με το δεξί κι απέκρουσε σε κόρνερ ο Πάου Λόπες
  •  81' Ο Λοντί από αριστερά σέντραρε, η προβολή του Βιτίνια έφυγε άουτ
  • 80' Ο Βιτίνια στη θέση του Ομπαμεγιάνγκ
  • 77' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Κόρνερ του Μλαντένοβιτς, κεφαλιά του Γεντβάι, απέκρουσε ο Πάου Λόπες σε κόρνερ, ίσως να βρήκε και στο δεξί δοκάρι η μπάλα
  • Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Μπερνάρ έκανε τη μπαλιά, ο Παλάσιος σούταρε εντός περιοχής με το δεξί και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
  • 70' Ο Τσέριν στη θέση του Βιλένα και ο Μλαντένοβιτς αντί του Χουάνκαρ
  • 68' Ο Γκεντουζί στη θέση του Εντιαγέ
  • 67' Κίτρινη στον Βαγιαννίδη
  • Το γκολ του Σαρ που σωστά δεν μέτρησε
  • 62' Ο Μπερνάρ στη θέση του Τζούρισιτς και ο Ιωαννίδης αντί του Σπόραρ
  • 61' Πλασέ του Σαρ από δεξιά εντός περιοχής, απέκρουσε ο Μπρινιόλι
  • 59' Ο Χαρίτ αντί του Ουναχί
  • 57' Αδύναμο σουτ του Βιλένα άουτ
  • 53' Σκόραρε ο Σαρ σε γύρισμα του Ομπαμεγιάνγκ από αριστερά, αλλά ήταν μπροστά από τη μπάλα και το γκολ σωστά ακυρώθηκε
  • 51' Κυκλοφόρησε τη μπάλα ο Παναθηναϊκός, σουτ εκτός περιοχής του Βιλένα έφυγε ψηλά άουτ
  • 48' Σουτ του Βερετού με το αριστερό ψηλά άουτ
  • Το 2-0 της Μαρσέιγ
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Ο Παλάσιος στη θέση του Βέρμπιτς
  • Ο Παναθηναϊκός δεν έχει άλλη επιλογή από το να ψάξει το γκολ
  • Η ΑΕΚ στο 90' με τον Γαλανόπουλο έκανε το 1-2 στο Ζάγκρεμπ!
  • Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε γκολ στα 87 δευτερόλεπτα που του έκοψε τα πόδια. Η Μαρσέιγ είχε φάσεις για δεύτερο γκολ, αλλά ο Μπρινιόλι ήταν βράχος. Κρατούσε σκορ παράτασης, αλλά στο 45'+1 έγινε το 2-0 και πάλι από τον Ομπαμεγιάνγκ. Στα χειρότερα χρονικά σημεία του αγώνα πληγώθηκε το «τριφύλλι». Μονόλογος για τους Γάλλους το πρώτο ημίχρονο.
  • ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Παναθηναϊκός χάνει 2-0 με τα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 2' και στο 45'+1'
  • Σέντρα του Κλος από δεξιά, ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε προβολή στη μικρή περιοχή για το 2-0. Πρόλαβε τον Γεντβάι ο φορ των Μασσαλών
  • 45'+1' ΓΚΟΛ Η ΜΑΡΣΕΙΓ
  • Η επέμβαση του Μπρινιόλι στην εκτέλεση του Ομπαμεγιάνγκ
  • Η απόκρουση του Μπρινιόλι στην κεφαλιά του Ζιγκό
  • 43' Σέντρα του Κλος από δεξιά κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ στα χέρια του Μπρινιόλι
  • Η πρώτη μεγάλη απόκρουση του Μπρινιόλι
  • 33' Μεγάλη επέ,βαση ο Μπρινιόλι. Λάθος του Γεντβάι, η μπάλα στρώθηκε στον Ομπαμεγιάνγκ και αυτός εκτέλεσε με το αριστερό, αλλά έσωσε τον Παναθηναϊκό με το πόδι ο Ιταλός γκολκίπερ
  • 30' Στην εξέλιξη του κόρνερ, ο Κλος σούταρε η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ
  • 30' Μεγάλη απόκρουση ο Μπρινιόλι. Κεφαλιά του Ζιγκό απέκρουσε σε κόρνερ ο Ιταλός
  • 28' Κίτρινη στον Μπρινιόλι
  • Η μεγάλη ευκαιρία του Εντιαγέ στο 11'
  • Η διπλή ευκαιρία της Μαρσέιγ στο 9'
  • Στο 59' η ΑΕΚ ισοφάρισε τη Ντιναμό με τον ΤΣΟΥΜΠΕΡ!
  • Αριστερό σουτ του Εντιαγέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, απέκρουσε στη δεξιά γωνία ο Μπρινιόλι
  • 21' Ευκαιρία για τη Μαρσέιγ
  • Στα 87 δευτερόλεπτα δέχθηκε το γκολ ο Παναθηναϊκός, από το κόρνερ που είχε κερδίσει...
  • Δείτε το γκολ της Μαρσέιγ
  • Δείτε βίντεο από την ατμόσφαιρα
  • 11' Τεράστια ευκαιρία για τη Μαρσέιγ. Ο Εντιαγέ πήρε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, απέφυγε τον Πέρεθ και τον Γεντβάι και πλάσαρε με το δεξί δίπλα από το αριστερό δοκάρι
  • Ο Ομπαμεγιάνγκ εκτός περιοχής σούταρε με το δεξί, απέκρουσε ο Μπρινιόλι και στην επαναφορά ο Ουναχί εντός μεγάλης περιοχής πλάσαρε ψηλά άουτ
  • 9' Ευκαιρία για τη Μαρσέιγ
  • 7' Κίτρινη στον Ομπαμεγιάνγκ για μαρκάρισμα από πίσω στον Τζούρισιτς
  • Δυστυχώς το γρήγορο γκολ έχει δώσει αέρα στους Γάλλους κι έβαλε «φωτιά» στο Βελοντρόμ
  • Η κάθετη έγινε από τον Σαρ και βγήκε στην πλάτη των στόπερ ο Ομπαμεγιάνγκ για το 1-0
  • Κάθετη πάσα στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος πέρασε από δεξιά τον Μπρινιόλι και σε κενή εστία πλάσαρε για το 1-0
  • 2' ΓΚΟΛ Η ΜΑΡΣΕΪΓ
  • Σέντρα στο ματς
  • Κατάμεστο το γήπεδο, στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
  • Πανό για τον δολοφονημένο οπαδό της ΑΕΚ Μιχάλη Κατσούρη από τους φίλους της Μαρσέιγ
  • Στο 39' ο Μπούλατς έκανε το 1-0 για τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ κόντρα στην ΑΕΚ με εκτέλεση φάουλ.
  • Ο απεσταλμένος του sportal Βασίλης Μοιρώτσος μεταφέρει τα τελευταία νέα.