H ευρωπαϊκή Βιγιαρεάλ... βύθισε τη Χετάφε ακόμα περισσότερο (2-1)

© Photo By Ivan Terron/Europa Press via Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:56 - 27.02.2023

Η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις νίκες και σε τροχιά Ευρώπης (2-1), βάζοντας ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες στη Χετάφε που παλεύει να παραμείνει στη La Liga.

H Βιγιαρεάλ πήρε σημαντικό τρίποντο κόντρα στη Χετάφε (3-1) και με αυτόν τον τρόπο επανήλθε στον δρόμο για την Ευρώπη. Το τίμημα για αυτό ήταν να βυθίσει ακόμα περισσότερο την σημερινή (27/2) αντίπαλό της, η οποία επέστρεψε στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού της La Liga

O Oυνάλ ήταν εκείνος που έδειξε από νωρίς τις προθέσεις των «Κίτρινων Υποβρυχίων», αφού μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Όμως η φιλοξενούμενη είχε την απάντηση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, με τον Τσουκουέζε να κάνει το 1-1 στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο η Βιγιαρεάλ πέτυχε από νωρίς το γκολ και πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ, κάνοντας το 2-1 (52') με τον Μοράλες. Το σκορ αυτό παραλίγο να αλλάξει με τον Μαγιοράλ στο 89', όμως εκείνος με σουτ στον αέρα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.