Λύτρωση στο 94' για τη Λεβερκούζεν, σπουδαίο διπλό η Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Photo by Harry Langer/picture alliance via Getty Images

Sportal newsroom 18:33 - 13.01.2024 / Ανανεώθηκε: 18:35 - 13.01.2024

Η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 την Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας και με το ίδιο σκορ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε της Λειψίας για την 17η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Λεβερκούζεν ήταν κοντά σε απώλεια βαθμών στον πρώτο της αγώνα για το 2024.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν στο 0-0 για 94 λεπτά στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, ωστόσο, σ' εκείνο το λεπτό ο Παλάσιος από ασίστ του Γκριμάλντο πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 κι έτσι παρέμεινε στο +4 από τη Μπάγερν Μονάχου.

Άουγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν

Κολωνία – Χαϊντενχάιμ

Στην Κολωνία, η τοπική ομάδα προηγήθηκε με τον Σέλκε στο 29’, αλλά ο Μπεκ στο 55’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Φράιμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου

Μέτριο ματς έγινε ανάμεσα στη Φράιμπουργκ και την Ουνιόν Βερολίνου, όπου οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Μάιντς - Βόλφσμπουργκ

Ισοπαλία και στο παιχνίδι της Μάιντς με τη Βόλφσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 12’ με τον Τσέρνι και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 61’ με τον Βίντμερ.

Λειψία – Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Η ομάδα της Φρανκφούρτης πήρε τεράστια νίκη επί της Λειψίας με 1-0 και φουλάρει για την τετράδα. Οι «Αετοί» πανηγύρισαν τη νίκη επί των «ταύρων» με γκολ που πέτυχε ο Κνάουφ μόλις στο 7’.