Νίκη… χωρίς ιδρώτα για την Ελλάδα που βλέπει Γαλλία

Οι παίκτες της Ελλάδας

Τζιοβάνι Ζάκαρη 20:53 - 17.11.2023 / Ανανεώθηκε: 20:59 - 17.11.2023

Η Ελλάδα δεν κουράστηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Νέα Ζηλανδία και έχοντας ως φόντο το ματς με τη Γαλλία (21/11), επικράτησε της αντιπάλου της με 2-0. Σε εξαιρετική μέρα οι Κωνσταντέλιας - Γιακουμάκης, που υπέγραψαν και τη νίκη της ομάδας του Πογέτ

Σαν σε προπόνηση, η Ελλάδα έδειξε πανέτοιμη εν όψει Γαλλίας, επικρατώντας της Νέας Ζηλανδίας με σκορ 2-0 στη Ριζούπολη. Μαγευτικό παιχνίδι για Κωνσταντέλια και Γιακουμάκη, οι οποίοι αποτέλεσαν και τους πρωταγωνιστές του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος η «γαλανόλευκη» αποφάσισε να δείξει τις διαθέσεις της και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Μπακασέτας έφτασε κοντά στο 1-0, με την προσπάθειά του όμως να σταματάει στο δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το προβάδισμα και το έκανε πράξη με απίθανο τρόπο ο Γιάννης Κωνσταντέλιας. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, έκανε μία πολύ ωραία σέντρα-σουτ, η οποία μπέρδεψε τους πάντες και τελικά κατέληξε στα δίχτυα, στο 10ο λεπτό.

Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο πίεσης των φιλοξενούμενων, όμως γρήγορα η «γαλανόλευκη» ανέκτησε έδαφος και έγινε ξανά σαρωτική. Στο 25’ ο Γιακουμάκης σκόραρε για το 2-0, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Ο ίδιος τελικά βρήκε τον δρόμο προς την εστία, όταν εκμεταλλευόμενος ένα ριμπάουντ - μετά από προσπάθεια του Κουρμπέλη - πλάσαρε για το 2-0, στο 29’. Ο άσος της Ατλάντα Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να είχε κάνει και το 3-0, όμως το κρεμαστό του σουτμ ενώ ήταν ανενόχλητος, δεν ήταν καλό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός είχε πέσει, με τη «γαλανόλευκη» να σκέφτεται και το ματς κόντρα στον Εμπαπέ και τους συμπαίκτες του. Χαρακτηριστικό είναι το δείγμα πως μεγάλη ευκαιρία δεν υπήρχε για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, παρά μόνο κάποιες διάσπαρτες προσπάθειες στη διάρκεια του 45λέπτου.

Οι παίκτες του Πογέτ, φυσικά, δεν σταμάτησαν να έχουν τον έλεγχο, εντούτοις σε σύγκριση με το πρώτο μέρος προτίμησαν να κρατήσουν δυνάμεις. Η κυκλοφορία της μπάλας για την Ελλάδα συνεχίστηκε μέρι το τέλος, ενώ οι επιθέσεις της προέρχονταν κυρίως από γεμίσματα. Τελικά γκολ δεν μπήκε και το παιχνίδι έληξε 2-0.

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• Τέλος στο ματς
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 76' Το σουτ του Τσάμπενς πέρασε παράλληλα από την εστία
  • 72' Ο Μάνταλος προσπάθησε να πιάσει ένα σουτ στον άερα αλλά δεν τα κατάφερε
  • 64' Το γυριστό σουτ του Γουέιν πέρασε πάνω από την εστία, μετά από παρέμβαση του Χατζηδιάκου
  • Χωρίς τελική το πρώτο δεκάλεπτο του β' ημιχρόνου
  • Σέντρα στο ματς
  • Τέλος στο ημίχρονο
  • 36' Μακρινό σουτ του Μπακασέτα το οποίο κατέληξε δίπλα από το δοκάρι
  • 35' Διπλή ευκαιρία για τον Τσιμίκα ο οποίος σε δύο χρόνους δεν κατάφερε να κάνει το 3-0
  • 34' Το σουτ του Σινγκ κατέληξε άουτ
  • 32' Ο Γιακουμάκης ήταν ανενόχλητος εντός της περιοχής, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έστειλε την μπάλα άουτ
  • 29' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Μετά από κόρνερ, ο Κουρμπέλης πήρε κεφαλιά, ο Γουντ απομάκρυνε και ο Γιακουμάκης πήρε το ριμπάουντ
  • 28' Το σουτ του Μπακασέτα εκτός περιοχής κόντραρε και κατέληξε κόρνερ
  • 25' Γκολ για την Εθνική με τον Γιακουμάκη, το οποίο δεν μέτρησε. Ο Κωνσταντέλιας τροφοδότησε τον συμπαίκτη του και εκείνος μέσα από την περιοχή σούταρε, όμως ήταν εκτεθειμένος
  • 15' Κακό σουτ του Γιακουμάκη, περνάει εκτός εστίας
  • 14' Παραλίγο το αυτογκόλ από τον Σινγκ, με την προσπάθειά του να σταματάει στον Ουντ
  • 13' 'Ενα ωραίο σουτ του Γκάρμπετ από τη μικρή περιοχή κατέληξε στα χέρια του Βλαχοδήμου
  • 10' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Απίθανος Κωνσταντέλιας επιχείρησε μία σέντρα σουτ στην περιοχή, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε στην εστία του Ουντ
  • 8' Η κεφαλιά του Γιακουμάκη πέρασε παράλληλα από την εστία και κατέληξε
  • 7' Το σουτ του Γιακουμάκη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ
  • 6' ΔΟΚΑΡΙ από τον Μπακασέτα! Ένα όμορφο συρτό σουτ του μεσοεπιθετικού κατέληξε στην αριστερή δοκό και στη συνέχεια η νέα του προσπάθεια κατέληξε εκτός
  • Αξίζει να σημειωθεί πως στο γήπεδο δεν θα βρίσκονται οπαδοί
  • Θυμίζουμε πως η «γαλανόλευκη» υποδέχεται τη Γαλλία την ερχόμενη Τρίτη, σε ένα ματς που θα ψάξει τη νίκη της τιμής
  • Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Κωνσταντέλιας, Μασούρας, Γιακουμάκης

Νέα Ζηλανδία: Ουντ, Μπίντον, Σμιθ, Κακάτσε, Σινγκ, Στάμενιτς, Πέιν, Γκάρμπετ, Μπελ, Ουντ, ΜακΚόουματ
  • Ο Γκουστάβο Πογέτ θα έχει τη δυνατότητα να κάνει δοκιμές κόντρα στην αποψινή του αντίπαλο, με φόντο και το ματς εναντίον της Γαλλίας (21/11)