Με το δεξί  η Πορτογαλία στα προκριματικά - Νίκη και για τη Δανία

Πορτογαλία - Λιχτενστάιν

©Photo by Octavio Passos/Getty Images

Με το δεξί η Πορτογαλία στα προκριματικά - Νίκη και για τη Δανία

Δημήτρης Χούπης 23:41 - 23.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:04 - 24.03.2023

Με το δεξί ξεκίνησε η Πορτογαλία τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Euro 2024, κερδίζοντας το Λιχτενστάιν 4-0, νίκη πήρε και η Δανία επί της Φινλανδίας.

Στη βραδιά που ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος σε συμμετοχές σε επίπεδο εθνικών ομάδων, η Πορτογαλία επικράτησε του Λιχτενστάιν με 4-0 και ξεκίνησε με το δεξί στα προκριματικά του Euro 2024.

Επιτέλους, πήρε την εκδίκηση της η Αγγλία με... ιστορικό Κέιν!
EURO

23:41 - 23.03.2023

Η Αγγλία επικράτησε 2-1 της Ιταλίας μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024, παίρνοντας έτσι το αίμα της πίσω για τον χαμένο τελικό του 2021. Έγραψε ιστορία ο Χάρι Κέιν, καθώς έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία των «τριών λιονταριών».

Το σκορ για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνες πλέον το άνοιξε ο Ζοάο Κανσέλο στο 8' και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε δύο τα τέρματα της Πορτογαλίας και στο 51' με πέναλτι ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 το διαμόρφωσε ξανά ο CR7 στο 63'.

Για τον ίδιο όμιλο (10ο όμιλο) η Βοσνία είχε εύκολο βράδυ με την Ισλανδία την οποία κέρδισε 3-0. Ο Ράντε Κρούνιτς με δύο γκολ στο 14' και στο 40' έβαλε μπροστά την ομάδα του και ο Αμάρ Ντέντιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Χωρίς σκορ έληξε ο αγώνας μεταξύ της Σλοβακίας με το Λουξεμβούργο.

Για τον όγδοο όμιλο η Δανία επικράτησε της Φινλανδίας με 3-1. Στο 21' ο Χόιλουντ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Δανούς και στο 53' ο Όλιβερ Ατμάν έφερε τον αγώνα στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Στη συνέχεια ο Χόιλουντ έβαλε άλλα δύο γκολ (82' 90+3'), κάνοντας χατ-τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του.

Η Βόρεια Ιρλανδία έφυγε με το «διπλό» από το Σαν Μαρίνο, κερδίζοντας 2-0 και ξεκίνησε ιδανικά τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Τα δύο γκολ του Ντιόν Τσαρλς στο 24' και στο 55' διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, ενώ λίγο νωρίτερα για τον ίδιο όμιλο η Σλοβενία κέρδισε εκτός έδρας το Καζακστάν 2-1 με ανατροπή.